VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodák z Kolína v KHL: Pro mě je to ideální. Za dobrých podmínek můžu hrát doma

Kolín /FOTOGALERIE/ – Dopíjím poslední doušek limonády, mám ještě deset minut čas. Jenže než se otočím, už ho vidím. Hokejový obránce Tomáš Mojžíš společně s manželkou, synem a maminkou už čeká před kolínským zimním stadionem. Přesný jak hodinky. Žádné zpoždění. A protože přijel dokonce ještě o pár minut dřív, rychle ho pozdravím a odvádím do útrob zimáku. Dřív, než se ho chopí natěšení malí hokejisté, kteří si co nevidět přijdou pro podpisy.

5.7.2012
SDÍLEJ:

HOKEJOVÉ SKALPY Tomáše Mojžíše. Prsten pro Mistra světa 2010 a medaile z posledních třech let (zleva): zlato z MS v in-line hokeji 2012, zlato z MS v ledním hokeji 2010 a bronz z MS v ledním hokeji 2012.Foto: Lukáš Pavlas

Tomáši, je to skoro přesně dva roky, co jsme tady na kolínské hokejové střídačce seděli a povídali si. Zkuste ve zkratce shrnout, co jste za ty dva roky v hokejovém životě všechno stihl…
Odehrál jsem jednu sezonu v Minsku, ta nebyla moc povedená. Z toho angažmá jsem nebyl moc šťastný. A pak jsem se dostal do Finska, do Turku. Tam se mi to hodně vydařilo, díky tomu jsem měl letos šanci se jako náhradník dostat do reprezentačního kádru na mistrovství světa a od nadcházející sezony budu hrát poprvé profesionální hokej v Čechách za Lva Praha.

Pojďme se nejdřív zastavit ve Finsku. Jaká je finská soutěž?
Je strašně rychlá. Finové jsou fyzicky dobře připravení a rychlí na ledě. Tomu odpovídají i tréninky. Mně to sedělo. Sezona se mi povedla. Jsem za ni šťastný. Škoda, že se mužstvu celkově nedařilo trošičku lépe. Na druhou stranu jsem byl druhý nejstarší hráč mužstva ve 29 letech, takže jsme měli hodně mladý tým a výsledek byl vcelku dobrý.

Zkoušela jsme se na webu dívat po vašich výsledcích, ale všechno bylo ve finštině. Takže jsem nic kloudného nezjistila. Jak se vám tedy jako týmu vlastně dařilo?
Šli jsme do předkola play-off a do samotného play-off jsme se nedostali, takže úspěch i neúspěch. Tak půl na půl.

Nicméně vám osobně se sezona vydařilo perfektně. Získal jste nejvíc kanadských bodů za posledních deset let. V rámci toho dominovalo číslo s počtem získaných asistencí. Bylo to asi dáno systémem hry nebo vaší rolí v týmu, že?
Určitě to bylo mou rolí 
v týmu. Šel jsem tam s tím, že je to mladý tým a že budu obránce číslo jedna. Odehrál jsem 90 procent přesilovek v celé sezoně, takže tomu odpovídají taky ty výsledky. Myslím teď třeba asistence z přesilovek.

Co vůbec vy a finština? Naučil jste se něco za ten tok?
Umím říct fráze jako „Ahoj", „Děkuji", „Jak se máš?" a něco podobného. Nebyla potřeba, abych se učil finštinu. Všichni tam mluví anglicky, i v obchodech a podobně.

A co když o vás vyšel článek 
v novinách, ani jste si nemohl přečíst, co o vás napsali…
To je lepší nečíst a nevědět (smích).

Už jste zmínil, že ve Finsku pokračovat nebudete. Neříkejte ale, že jste nějaké nabídky odtamtud nedostal?
Nějaké byly. Oni se mnou jednali. Ale nabídka z Prahy byla určitě lukrativnější.

Takže nově vzniklý tým Lev Praha, který bude hrát KHL, byl pro vás pro nadcházející sezonu tou nejlepší volbou?
Ono se to všechno tak nějak spojilo dohromady, i vůči rodině a cestování. Zkrátka tak nějak to vyšlo. Jsem spokojený, jak to je.

Budete tedy bydlet v Praze nebo dojíždět z Pardubic?
Budu bydlet v Praze, a když budeme mít chvilku, tak budeme jezdit do Pardubic. Tím, že budeme cestovat po půlce zeměkoule a ze zápasu se vrátíme třeba ve tři ráno, tak abych jel z Prahy do Pardubic a ráno zase zpátky na trénink, to by nešlo. Budeme celá rodina 
v Praze, abych, když už jsme v Čechách, nemusel sedět hodiny denně v autě.

Lev Praha je úplně nový klub. Nebojíte se, že nebude mít žádné fanoušky?
Bude to určitě zajímavé. Sám jsem zvědavý. Jdu tam, protože vím, že tam bude dobrý trenér a dobří hráči i slušné podmínky. Myslím, že bude záležet na nás. Když budeme hrát dobře, tak lidi přijdou. Hlavně na začátku to pro ně bude zajímavé, takže když to podpoříme dobrými výsledky, tak přijdou.

Co říkáte na tendenci KHL rozšiřovat se dál do Evropy. Přijde vám to jako dobrý nápad?
Určitě. Pro mě je to ideální. Když mám rodinu, tak do Ruska bych musel jít jen kvůli penězům a musel bych to tam sám vydržet, ale takto je to ideální. Můžu hrát za dobrých podmínek doma.

A ještě jednou ke KHL. Díky hracímu systému budete hrát i třeba přes Vánoce, takže si nežijete tu sváteční pohodu. Nevadí vám to?
My hrajeme na Štědrý den zrovna v Praze. To je lepší, než být třeba někde v cizině. Uvidíme, třeba budeme hrát odpoledne a večer budu moct být s rodinou. Ale nedá se nic dělat, až mi skončí hokej, tak budu mít těch Vánoc ještě hodně.

Vy už jste v kariéře poznal český hokej, ale také kanadský, americký, ruský, švédský, běloruský, finský… Který hokejový styl je vám nejbližší?
Teď bych dal na první místo finskou ligu, protože poslední sezona mi prostě sedla, byl jsem tam spokojený. Nicméně se nedá říct, že by se mi jinde nelíbilo. Líbilo se mi i ve Švédsku. Rusko je třeba takové specifické, i co se týká běžného života, ale Finsko zatím vede.

A pojďme přeskočit k vašemu reprezentačnímu působení. Před dvěma lety jste mi ukazoval zlatou medaili, letos bronzovou. Takže po roce úspěšný návrat do reprezentace…
On to vlastně ani návrat nebyl. Byl jsem v reprezentaci vlastně celou dobu, akorát jsem neodehrál to minulé mistrovství světa. Mně se prostě ta sezona v Minsku nepovedla a od toho se odvíjela i příprava s českou reprezentací, takže jsem na něj nejel. A to samé v opačném gardu můžu říct o letošní sezoně. Povedla se mi, tím pádem jsem se i cítil dobře, a od toho se vyvíjely i moje výsledky v přípravě na mistrovství světa. Navíc jsem pak měl štěstí, že jeden obránce se zranil, jeden odešel a já se dostal do nominace.

Přestože jste nakonec odehrál téměř celé MS, tak do prvního utkání jste nezasáhl. Nejprve jste byl v roli náhradníka…
Měl jet původně Kindl, ale on řekl, že jako náhradník nepojede, takže jsem se do týmu dostal já. Na tom mistrovství jsem už jen čekal, jestli se někdo zraní nebo ne, a nebo jestli někdo ještě přijede. Nepřijel nikdo a my jsme hráli celé mistrovství na šest obránců a v průběhu naskočil ještě mladý Krejčík ze Slavie. Asi tak to bylo.

Mě ale zajímá pocit hráče. Jste součást týmu, jste na MS, ale do zápasu nemůžete, protože prostě v té šestce beků nejste. Nemůžete ovlivnit hru. Jaký to je pocit?
Já jsem to nějak neprožíval. Už jsem byl na druhém mistrovství. Z toho prvního jsem měl dokonce hned zlatou medaili, takže jsem byl 
v klidu. Byl jsem hrozně rád, že jsem se tam mezi kluky vůbec dostal. Ale i kdybych se nakonec nedostal do základní sestavy, tak bych byl i tak rád.

Nakonec jste ale vyjma právě toho jednoho utkání odehrál všechna zbývající. Jaké to bylo nakonec MS?
Bylo nakonec povedené. Pocity před ním byly takové smíšené, protože ne všechny výsledky se nám podařily. Nakonec jsme ale postoupili ve čtvrtfinále přes Švédy, což si myslím, že bylo překvapení. Ale v semifinále jsme zase prohráli se Slováky, což mě mrzí ještě teď.

No, hodně diskutovaný prohraný zápas se Slováky…
Věřili jsme, že je porazíme. Nemyslím si, že bychom je podcenili. Ale prostě takové zápasy jsou, že to nevyjde a můžete dělat, co chcete.

Přesto jste to Slovákům ani trochu nepřál? Přece jen k nim můžeme mít o něco blíž než třeba k Rusům, Finům atd…
Po té prohře už jsem to nějak víc neřešil. Prohry mě bylo moc líto. Spíš mě překvapilo, jak jsme se vzchopili proti Finům, to jsem nečekal, protože zklamání po prohře se Slováky bylo velké.

Nakonec bych se ještě ráda přemístila do vašeho soukromí. Když jsme se viděli naposledy, měl jste před svatbou. Včera to byly dva roky, co jste se na kolínské radnici ženil. A už máte taky prcka. Kolik je vašemu synovi Jakubovi a půjde ve vašich šlépějích?
Je mu rok a půl. Nevím, jestli bude hrát hokej. Nechám ho, ať si dělá, co ho bude bavit. Nebudu ho do ničeho nutit. Ale určitě bych chtěl, aby nějaký kolektivní sport dělal.

Určitě doma hokejku už má, ne?
Má, ale radši vezme koště nebo šroubovák (úsměv).

A poslední otázka. Co plánujete na léto?

Mně už léto končí za týden. Nastupuji na přípravu do Prahy. Chtěli bychom ještě na dovolenou, ale nevíme, jestli to stihneme.

Tomáš Mojžíš
Datum a místo narození: 
2. května 1982, Kolín
Bydliště: Pardubice
Rodina: manželka Michaela, jedenapůlletý syn Jakub
Úspěchy: mistr světa v ledním hokeji 2010, mistr světa v in-line hokeji 2011, bronzový medailista z mistrovství světa 2012, 17 startů v NHL, člen All star teamu (WHL 2002/2003) 

Autor: Tereza Hölzlová

5.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Ilustrační foto

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení