Dosavadní dvě odehráli junioři pod vedením Petra Bubna a dařilo se jim. Jak v premiérovém roce, tak loni obsadili celkové třetí místo. Letos koučuje mladé Kozly šéftrenér mládeže Václav Rác. A nebude mít úlohu lehkou. Laťka je nasazená vysoko a ke všemu nemohl se svým týmem ideálně trénovat. Celý kolínský hokejový oddíl se totiž musel vyrovnávat s velkou překážkou, kterou byla rekonstrukce střechy zimního stadionu. Juniorka tak naskočí k prvnímu mistráku po pouhých osmi trénincích na ledě a sedmi odehraných přípravných utkáních. „Samozřejmě je to pro nás handicap. A je to strašák hlavně v úvodu sezony. Protože je všeobecně známé, že když se chytne úvod soutěže, je to pak snazší. Pokud se tak nestane, nastoupí nervozita, která vše komplikuje. V této době bychom za sebou měli mít minimálně týden dvoufázové přípravy na ledě, nacvičené systémy a podobně. Místo toho jsme základní věci dolaďovali převážně jen v přátelácích. Nebude to jednoduché,“ přiznal trenér juniorů Václav Rác.
V přípravě jste sehráli sedm utkání. Skončili jste s bilanci čtyř proher, dvou výher a jedné remízy. Jste s touto statistikou spokojen?
Vzhledem k nedostatečnému počtu tréninků na ledě jsme to očekávali mnohem horší. I když jsme některé zápasy prohráli, tak se hrála vyrovnaná partie a předváděli jsme důstojné výkony. Až tedy na poslední duel v Jablonci, kde nás bylo málo a konec jsme nezvládli. Že bilance z přípravných zápasů není zrovna nejlepší, není tragédie. Nemáme podmínky pro plnohodnotné tréninky. Důležitější bude, jak se vyrovnáme se začátkem soutěže.
Zvláštní náboj měly už tradičně zápasy s Nymburkem. Kolín však obě prohrál. Jak byste ohodnotil právě tato dvě utkání?
Nymburk má ambice postoupit do vyšší soutěže. Mužstvo má poskládané především ze starších hráčů. My to máme opačně, hrajeme na mladé, aby vyzráli. Z toho vyplývalo, že se někteří naši hráči báli, nepodali takový výkon, jakého jsou schopni. Obávali se především z fyzické převahy soupeře, a to se na hře odráželo.
Jste spokojen se sestavou juniorky?
Hrajeme s mladým kádrem, úplně ideální to není. Potřebovali bychom aspoň čtyři pětky, ale máme jen tři a nějaké náhradníky.
V áčku jsou zařazeni hráči ročníku 1988, kteří mají možnost naskočit za juniorku na výjimku. Bude této možnosti využíváno v sezoně?
Pokud budeme mít nějaké problémy, tak ano, jinak ne. Přednost má mládí. Máme kluky šikovné, a i když zatím nemají třeba takové fyzické předpoklady, disponují chytrostí, kterou by měli soupeře předčívat. Pokud by to nešlo a měli jsme existenční problémy v lize, tak pak přikročíme k výpomoci od starších hráčů.
Sezona pro juniory začíná už v pátek, kdy by na domácím kluzišti měli odehrát první mistrovské utkání. Jaký je osud tohoto duelu, který nemůže být sehrán v Kolíně, protože led stále ještě není?
Zápas je odložen. Měli jsme zájem na vyměnění pořadatelství, ale z kapacitních důvodů na ledě soupeře to nebylo možné. Dohrávka by měla být na konci září nebo na začátku října, budeme se snažit, aby to bylo co nejdříve.
Jak to bude s dalšími zápasy?
V neděli odehrajeme druhé kolo v Táboře, a pak už se nic odkládat nebude. Doufáme, že další program budeme moct odehrát v Kolíně, pokud to ještě nebude možné, musíme utkání odehrát jinde.
Jaké jsou vaše cíle pro nadcházející ročník ligy juniorů?
Cílem je hrát bez existenčních problémů a co nejdříve posunout dva tři mladé kluky do áčka a dát v juniorech příležitost několika dorostencům. Není naším cílem hrát třetí místo na staré, ale vývoj mladých hráčů. Potřebujeme vychovat hráče pro kolínské áčko, které už má několik let kádrové potíže.

Přehled výsledků přípravných zápasů juniorů: Nymburk – Kolín 6:2, Jablonec nad Nisou – Kolín 4:5, Kladno – Kolín 4:2, Velké Popovice – Kolín 2:3, Nymburk – Kolín 4:2, Velké Popovice – Kolín 2:2, Jablonec nad Nisou – Kolín 7:4.

(Tereza Hölzlová)