Ten se do paměti hokejových příznivců zapsal především svou vysokou postavou, šikovnýma rukama a třiatřicítkou na zádech. Fanoušci si mohou jeho jméno pamatovat také v souvislosti s jeho manažerskou pozicí a spoluprací se slovenským mecenášem Josefem Chromiakem.

„Po skončení aktivní kariéry jsem chtěl dále působit u hokeje jako trenér. V té době jsem byl osloven, jestli bych nechtěl dělat manažera. Tak jsem souhlasil, i když jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu, a co mě čeká. Neměl jsem žádné zkušenosti, musel jsem se spoustu věcí učit. Dnes s odstupem času musím říct, že bych některé rozhodnutí a věci udělal jinak. Na druhou stranu jsem poznal hodně lidí z hokejového prostředí a celé to období mi dalo mnoho cenných zkušeností do budoucna. Víc bych o tom nemluvil,“ zavzpomínal na nepříliš úspěšnou etapu jeho práce pro kolínský hokej Josef Hasil.

Dnes vás občas můžeme vídat v dresu Žabonos, které hrají krajský přebor. Kolik sezon už tam působíte? Co pro vás znamená hrát v partě ostřílených hokejistů „jen tak pro radost“?
V Žabonosech jsem tři sezony, ale v těch prvních dvou jsem měl zranění, které mi nedovolilo hrát naplno, a těch zápasů jsem moc neodehrál. V této soutěži se opravdu hraje pro radost, je tady dobrá parta hráčů a lidí, kteří se o to starají a hokej většina z nás hrála odmala, máme ho rádi, takže si můžeme v našem věku ještě zahrát.

Jak vzpomínáte na svou éru v áčku, za které se zažívaly ty nejlepší roky v novodobé historii kolínského hokeje?
Vzpomínám velice rád na ty časy. Hrála se špička 2. NHL a hrál jsem se spoustou výborných hráčů a zároveň lidí. Bylo příjemné hrát před zaplněnými tribunami, když celý stadión skandoval “ Kolín, Kolín „. Nebo zápasy se silnějšími soupeři, kdy nám pomohli fanoušci otočit svým povzbuzování skóre. V té době tady byla výborná parta i proto, že většina mužstva byli odchovanci kolínského hokeje.

Okusil jste též atmosféru v extraligovém Kladně a Jindřichově Králové. Kdy a jaké to bylo?
Poprvé jsem měl možnost poznat extraligu na Kladně už v osmnácti letech, kdy nás mladých dostalo šanci v A – mužstvu poměrně dost. V krátkosti můžu jmenovat jenom ty později slavnější: Pavel Patera, Martin Procházka, Ota Vejvoda ml., Tomáš Mikolášek, František Kaberle ml. Samozřejmě tato šance mi dala chuť dále na sobě pracovat, měl jsem možnost sledovat, jak v kabině, tak na ledě, jak se připravuje Jaromír Jágr na odchod do NHL. Druhou zkušenost s extraligou jsem měl po vojně u nováčka z Jindřichova Hradce. Tam jsem poznal třeba všem známého Rudolfa Suchánka.

Chodíváte se ještě dnes podívat do ochozů kolínské haly na zápasy áčka?
Párkrát jsem v uplynulé sezoně byl.

Co říkáte tomu, že se teď zažívá krize, která trvá již několik sezon? Co za to podle vás může?
Těch důvodů se najde více, schází hlavně střední generace hráčů, kteří mají mužstvo táhnout. Je chybou, že například z pěti ročníků není jediný hráč mezi dospělými, spousta hráčů končí z různých důvodů již v juniorském věku. Při přechodu mezi dospělé hráli v minulosti také důležitou roli VTJ (Dukly).

V minule sezoně se znovu po několika letech začalo znovu sázet právě na vlastní odchovance a mladíkům, často juniorského věku, se nevedlo nejhůře. Nakonec dokázali vybojovat poslední postupové místo do play-off. Myslíte, že to je ta cesta, kterou by se hokej v Kolíně měl ubírat?
Určitě je to cesta dobrá a pro Kolín momentálně asi jediná. Pokud mladí hráči budou chtít na sobě pracovat a vydrží, tak to přinese výsledky, i když ne hned. Samozřejmě ale i mladí potřebují k sobě také někoho zkušenějšího.

V kolínském hokejovém dění vás můžeme zpozorovat i nyní. Čemu konkrétně se věnujete?
Trénuji třídu, kde působí můj syn a s kolegy se snažíme kluky naučit především základy hokeje. Pro nás je důležité to, aby se kluci v tomto věku na tréninky těšili. Trénování a starání se o kluky obnáší spoustu času, uvolňování se ze zaměstnání, ale zatím to zvládáme a baví nás to. Kdo si tím prošel, ví, o čem mluvím.

Jak jste již naznačil, váš starší syn jde ve vašich šlépějích. Jaké jsou zatím jeho hokejové kroky?
Staršímu synovi je 8 let a hokeji se věnuje tři roky. Navštěvuje sportovní třídu na 4. ZŠ v Kolíně a asi největším úspěchem bylo pro kluky z jeho třídy 3. místo na největším turnaji v minihokeji u nás, ve Vyškově v březnu 2008.

Čemu se věnujete ve volném čase, nebudeme-li hovořit o hokeji?
Pracuji v jedné firmě na Kolínsku v obchodním oddělení jako manažer obchodu, takže dost cestuji. Kromě staršího syna mám ještě mladšího, kterému jsou 4 roky, takže ve volném čase se snažím být s nimi. Většinou jsme na hřištích, na kole, občas vyrazíme do lesa. Sám se snažím také udržovat: kolo, posilovna, bazén apod.

Vizitka
Jméno: Josef Hasil
Datum a místo narození: 30.1.1972, Most
Povoláni: manažer obchodu
Stav: ženatý
Děti: Matěj (8), Šimon (4)
Sourozenci: Alena
Hokejový post: útočník
Největší hokejové úspěchy: reprezentace „16„, dorostenecká a juniorská extraliga Kladno, extraliga - muži Kladno, Jindřichův Hradec
Nejoblíbenější jídlo: grilované maso, zelenina

(Tereza Hölzlová)