Minulá hokejová sezona v Kolíně možná bude mít soudní dohru. O bývalého sponzora kolínského hokeje Jozefa Chromiaka se totiž zajímají kriminalisté.

Při svém působení u seniorského mužstva Kozlů v uplynulé sezoně se totiž zřejmě Chromiak dopustil protiprávního jednání. Klub na něj podal dvě trestní oznámení.

„Tento případ kolegové stále prošetřují. Je třeba ještě vyslechnout jednoho svědka, který je nyní v zahraničí,“ uvedla kolínská policejní mluvčí Petra Čimová.

Podle našich informací je Chromiak podezřelý ze dvou trestných činů – z podvodu a z poškozování cizí věci. Pokud by byl obviněn, obžalován a poté ho soud uznal vinným, hrozí mu až tříleté vězení.

Podivný prodej hráče Barinky

Jestliže se Chromiak dopustil podvodu, bylo to na přelomu loňského a letošního roku.

Tehdy údajně svévolně sepsal smlouvu o přesunu kvalitního slovenského hokejisty Petera Barinky z druholigového Kolína do extraligového Třince. Smlouva neměla potřebné náležitosti a obsahovala i závažné věcné chyby.

„Pan Chromiak sice tvrdil, že Peter Barinka je jeho hráčem, ale ve skutečnosti na něj měl práva kolínský klub, který za něj jako za cizince zaplatil transferkartu. Je pravda, že klub na něj nevynaložil žádné náklady a platil ho právě pan Chromiak, ale to neznamenalo, že by s ním mohl takhle operovat. Ta smlouva se dala považovat právně za neplatnou. Nesoulad byl například v důležitých informacích o kolínském klubu,“ řekl bývalý ekonom TJ SC Kolín Leoš Tvrdík, který dnes sedí v dozorčí radě.

Podle Tvrdíka si navíc Chromiak na smlouvu napsal číslo svého účtu, kam měl Třinec poukázat peníze za Barinkovo angažmá. A tam částka v řádech desítek tisíc korun skutečně přišla.

V Třinci vůbec nevěděli, že Chromiak nemá oprávnění vystupovat jménem kolínského klubu. A transfer chtěli realizovat.

Na vše se přišlo až ve chvíli, kdy na sekretariát do Kolína přišla žádost o vyfakturování celého obchodu. „Vyžádali jsme si smlouvu, na jejímž základě se Třinec ozval, a zjistili, že pan Chromiak jednal jménem klubu, na což neměl nárok,“ řekl Leoš Tvrdík.

On i jeho kolegové proto vyhotovili smlouvu novou, s patřičnými náležitostmi, a teprve díky ní mohl Barinka za Třinec nastoupit.

„Z Třince se s námi vyrovnali a bylo to. Ale co se týká pana Chromiaka, nemohli jsme to nechat jen tak a obrátili se na policii. Poškodil jméno klubu,“ dodal Tvrdík.

Chromiak: nechápu ten humbuk kolem

Jozef Chromiak je z celé kauzy konsternován. A postup kolínského klubu nechápe.

„Jediný, kdo mě mohl napadnout na policii, je Třinec. Ten vlastně zaplatil za Barinku dvakrát. Jednou mně a jednou Kolínu. Ale já jsem pak Třinci ty peníze vrátil a všechno je v pořádku. Nechápu ten humbuk kolem,“ řekl Chromiak Deníku.

Předseda představenstva akciové společnosti HC Oceláři Třinec Pavel Marek celou kauzu nechtěl blíže komentovat. Řekl jen, že s Kolínem je Třinec srovnaný.

„Spekulacemi se nehodlám zabývat. Pro mě je důležité, že jsme vyhověli všem kolínským požadavkům a nemáme ke Kolínu žádné závazky,“ řekl Marek.

Dluží hráčům výplaty

Chromiak čelí i druhému trestnímu oznámení. Prý dluží výplaty hokejistům.

Vloni v srpnu totiž Chromiak před sezonou slíbil pohádkově vyplácet jednu část kolínského kádru, který fungoval na profesionální bázi. Tito hráči neměli žádnou smlouvu s klubem, podmínky svého angažmá dohadovali pouze s Chromiakem. Ale už v říjnu začaly problémy. A tým dokonce bojkotoval domácí utkání proti Táboru. Vůbec na led nenastoupil.

Hokejisté, například Peter Ivičič, Lukáš Komárek nebo Martin Rejthar, postrádají peníze za několik měsíců a už kontaktovali i právníky. A s nimi své pohledávky řeší.

„Ale ano, já nechci kličkovat a tvrdit, že klukům nic nedlužím. Svým závazkům dostojím. Ale napřed musím vyřešit svou existenci. Dostal jsem se do problémů. Ale je to jen moje starost,“ řekl Jozef Chromiak.

Ten však zároveň odmítá nést jakoukoliv vinu za loňskou sezonu.

„Beze mě by v minulé sezoně kolínské hokejové áčko ani nezačalo ročník. Utopil jsem tam více než dva miliony korun, nechal jim výzbroje, platil večeře. Ty účtenky mám stále u sebe. A teď se po mně budou vozit?“ položil si řečnickou otázku Chromiak, který stále žije s manželkou a dvěma dětmi v centru Kolína.

„Rodinu tady má, ale je spíše stále na cestách. Objeví se tady tak dvakrát do měsíce. Obchoduje na Slovensku a v Holandsku,“ řekl Josef Holub, který Chromiakovi pronajímá byt. A jako nájemníka si Chromiaka pochvaluje. „Nedluží mi ani korunu,“ tvrdí Holub.

V hokejovém klubu TJ SC Kolín se přes léto vyměnilo vedení. Nový prezident Ondřej Franc se k policejnímu prověřování osoby Jozefa Chromiaka nechtěl vyjadřovat. „Nemám o tom detailní informace,“ řekl Franc s tím, že pro něj je klíčové to, že klub uzavřel uplynulou sezonu bez dluhů. „Klub nemá žádné závazky k hráčům, ani nikomu jinému. Pokud někde závazky existují, pak jdou za někým jiným,“ zdůraznil Franc.