Fandění své ratolesti je povinností každého rodiče. A mnohonásobně to platí v případě, že reprezentuje svou zemi. A to je právě případ maminky Kláry Fromové. „V první řadě chci říct, že byl úspěch už to, že se Adéla na mistrovství světa dostala. Prožívala jsem to od začátku moc, bylo krásné sledovat, jak holky postupují do čtvrtfinále, semifinále a finále. Přece jen většina lidí nedoufala, že se do finále dostanou,“ uvedla pětačtyřicetiletá maminka dnes už slavné hokejistky.

Ta také přiznala, že došlo i na slzy. „Na ty dochází dost často,“ usmála se Klára. „Vždy po vyhraném utkání když hrají naši hymnu. Tu hrají po výhře pro naší dceru a další holky. Je to hezký pocit,“ přidala Fromová, která může být na svoji dceru patřičně pyšná. „Každopádně ano. Vždycky jsem pyšná jako každá jiná máma na své dítě, ať dělá cokoli. Ale jsem pyšná,“ přiznala tiše.

Klára Fromová s dcerou Adélou, která je vicemistryní světa v ledním hokejiKlára Fromová s dcerou Adélou, která je vicemistryní světa v ledním hokejiZdroj: archiv Kláry Fromové

V rodině Fromových je hokej tématem číslo jedna. Adéla je současnou reprezentantkou, její otec Luboš šéfuje kolínskému klubu, dříve za Kozly nastupoval, a dědeček Adély pracuje v klubu dlouhá léta. Je vůbec možné mluvit doma o něčem jiném? „Když zkusím změnit téma a prosadím se, tak občas ano,“ zasmála se Klára Fromová.

Nedílnou součástí úspěchu dítěte je také obrovská podpora. A ta obnáší i velké odříkání pro starší členy rodiny. „Jsem taxikářka, připravuji jídlo podle potřeby. Každopádně jsem také někdy psycholog, někdy je třeba ve správný čas poradit a pomoci,“ má jasno maminka, která v mládí sama také sportovala. „Hrála jsem volejbal. Ale manžel se bude hodně smát, až si tohle přečte,“ řekla pobaveně. „Nyní rekreačně už jen lyže a kolo.“

Akce Týden hokeje na kolínském zimním stadionu
Akce na ledě se zdařila. Plný zimák, asistovali Kozlové i vicemistryně světa

Radost ze stříbrné medaile však pokazila Fromovým nepříjemná událost. Otec Luboš se ve Švýcarsku zranil na lyžích a na místě podstoupil operaci. „Způsobil si úraz na lyžích. Jeden den jsme si užili krásné počasí a parádní lyžování a druhý volný den měl nehodu na sjezdovce,“ popsala peripetie jeho žena. „Je ale v dobré péči a už začal chodit. To je dobrá zpráva a úleva,“ oddechla si žena žijící se svou rodinou v Konárovicích. „Ten hezký hokejový konec byl ale takový hořký, že jsme spolu nemohli oslavit stříbro na stadionu,“ dodala sympatická Klára Fromová.