Na ledě se potkají tradiční rivalové, kteří už se letos dvakrát otestovali – v přípravě. Nymburk v srpnu vyhrál 
v Kolíně 2:1, Kozlové vyhráli na začátku září v Nymburce 6:5 po nájezdech. Výsledky těchto dvou soupeřů jsou vždy nevyzpytatelné. A ještě ke všemu je to derby, kde není jisté nikdy nic.

„Je to derby. Jsme na domácím hřišti možná malinko větší favorité, ale jestli chceme uspět, tak se nesmíme dívat na tabulku, kde jsme my a kde jsou oni," řekl před utkáním trenér Kolína Jiří Seidl, který poukazoval na to, že Kozlové zatím tabulce vévodí bez ztráty bodů (celkem jich má 18 poz.red.) a Nymburk se utápí na patnáctém místě teprve se čtyřmi body.

Z toho je patrné, že oproti přípravě se v sezoně situace trošku změnila. Zatímco nymburští hokejisté prohrávali, Kozlové vyhrávali. A v derby budou chtít vyhrát samozřejmě oba celky, pro Nymburk by to bylo o to cennější vítězství, když by bylo venku. Nutno je ještě připomenout, že Nymburk sice v mistrácích prohrával, ale leckdy jen o gól nebo dva. o gól s Řisuty (4:5), Vrchlabím (2:3) a Žďárem (3:4 pp), o dva s Táborem (3:5) a Kobrou (2:4). Jedinou tříbodovou výhru zaznamenali Nymburští v posledním kole doma 4:2 proti Sokolovu.

„Kolínu se daří, je první a všechno vyhrál. Toho jsme si vědomi. My jsme potřebovali před derby vyhrát, abychom se zvedli. Musíme bojovat a soupeři nedáme nic zadarmo. Všichni víme, co nás čeká," řekl před prvním derby letošní sezony nymburský kormidelník Pavel Bičiště. „Snad jsme se ze všeho oklepali, odlepili jsme se z posledního místa, kde jsme několik let nebyli."

Nymburský kouč ale také ví, že zápas není dopředu rozhodnutý a že se může stát všechno možné. „V Kolíně je vždycky derby všelijaké. Je to v hlavách hráčů. Bude také důležité, jak se zadaří, kdo dá první gól, jak bude mužstvo disciplinované," střádá plány na vítězství Bičiště.

Dá se očekávat, že na kolínský zimní stadion zajde hodně diváků a atmosféra bude dost bouřlivá. Na to nejsou hosté zvyklí. „To bude asi pro domácí výhoda. Někdo to má rád, někdo může být nervózní. Ale z každého to spadne. Každopádně je příjemné hrát před pěknou návštěvou," dodal nymburský kouč.

V dresu Nymburka se představí Kolínským řada známých tváří – od gólmana Jaroslava Brázdila, k útočníkům Dulovcovi, Barborovi, Protivnému nebo Bičištěmu, kteří všichni v Kolíně nějakou dobu strávili, ať už v áčku nebo mládežnických mužstvech. Celé mužstvo pak vede kapitán Lukáš Král, který hrával první ligu a tři sezony byl i spoluhráčem kolínského Jiřího Kadlece v Mladé Boleslavi, kterému tam po svém odchodu přenechal kapitánské céčko.

V kolínském dresu je zase Jiří Kadlec mladší, který loňskou sezonu strávil právě 
v Nymburce.

Takže by se dalo říct, že se oba týmy navzájem znají. Jak se to projeví na ledě?