Myslíte, že je slušné neplatit pohledávky ve lhůtě splatnosti?

Měl jsem smlouvu danou. Není to seriozní.

Očekával jsem, že mužstvo posílené tuším 14 hráči převážně z vyšších soutěží si alespoň doma bude vytvářet trvalejší tlak. Proč s námi zatím všechny amatérské týmy stačí bruslit? Proč zatím vůbec nejdou přesilovky?

Jen zvučná jména nestačí. Musí se to hrát taky srdíčkem. Přesilovky? Právě proto, že přicházelo moc hráčů, je těžké se secvičit za tak krátkou dobu.

Jako tým zatím nešlapete, ptám se čím to? Je dostatečný trenér Bednář pro takto kvalitní hráče? Čím jste v Kolíně spokojen a také nespokojen?

Myslím si, že to není trenérem. Hráči jsou zkušení. Kouč by měl dohlížet na to, aby platilo, co řekne. Kouč Bednář dělá pro tým maximum. Líbí se mi, že jsem po letech doma. Nelíbí se mi, že v klubu mnoho lidí mluví o profesionalistě, ale přitom tu žádná není. Příklad bychom si měli vzít z juniorky a dorostu, tam ti kluci pracujou.

Jak hodnotíte poslední zápas s Velkým meziříčím a co bylo podle vás příčinou ztráty dvou bodů s podprůměrným soupeřem? Jak jste zatím spokojen s atmosférou na zápasech, respektive fanoušky?

Zápas byl dobře rozehraný, ale bohužel souhlasím s koučem, že hlavama jsme byli úplně jinde. Zase to končí u těch peněz. Za těchto okolností se nedalo stoprocentně připravit na zápas. Je vidět, že lidi začali chodit. Mají hokej rádi, fandí. Hodnotím to jako plus. Jezdí i ven, což se mi líbí. Že v sobotu jedou do Tábora vlakem? Hm, já jdu do práce.

Proč se zatím podle Vás nedaří souhra týmu a proč máme obrovské problémy dostat se z vlastního obranného pásma, myslíte si, že by měl ještě někdo k panu Bednářovi přijít, mělo by to smysl?

Sport se většinou hodnotí podle výsledků. Pokud jsou dobré, trenéři zůstávají, pokud ne odcházejí. Víc k tomuto neřeknu.

Já bych se rád zeptal, jaký je rozdíl mezi dánskou ligou a naší 2. ligou a jaký jsou v Dánsku fanouškovský poměry?

Dánská liga je rychlejší, určitě lepší a tvrdší soutěž. Hraje tam plno cizinců. Fanoušci, to záleží na týmu. U nás v Aalborgu bylo pokaždé vyprodáno. Byli to nejlepší fanoušci v lize, chodilo jich pět tisíc.

Co Vás vedlo k tak prudké reakci? Byl tím důvodem opravdu jenom plat? Pokud ne, tak co všechno?

Určitě jen plat. Po mých zkušenostech, kdy mi v Česku tři týmy dodnes dluží 600 tisíc korun, tak jen plat. Kvůli tomuto stavu jsem také před lety odešel do ciziny. Je mi líto, že se vůbec divíte mému kroku. Když přijdete do obuvi, tak také za boty nezaplatíte za čtrnáct dnů, ale hned. Bylo to jen mé rozhodnutí, žádné jiné kluky jsem do toho netahal. A kdyby to bylo jinde než v Kolíně, zachoval bych se úplně stejně. Jaké to později vyvolalo reakce, to mi je líto.

Na kolik procent odhadujete letošní šance týmu na postup? Co kolínskému týmu nejvíce chybí? A jak vnímáte mládež?

Položil bych tu otázku jinak. Před sezonou se o postupu vůbec nemělo vykřikovat. Podle mého je to otázka víceletého skládání kádru. Pokud procenta, tak nula. Buduje se mančaft, sponzorské zázemí, ostatní zázemí. Takhle to asi nejde. Nejvíc chybí hrdost hrát za Kolín. Plno lidí si jde jen zahrát. Samozřejmě ne všichni. Mládež hodnotit komplexně nemůžu, jsem tu jen tři měsíce.

Martine, nepřipomíná vám letošní stav v Kolíně situaci v Mělníku?

Nepřipomíná. V Mělníku to krachlo ze dne na den. Tady to není krach celého klubu, ale nevyplacení výplaty. A je jen smutné, že jsem u toho zase já. Třeba to je opravdu signál definitivně skončit.

Martine, prosím vás, neodcházejte z Kolína, kluci vás potřebujou, jste přesně ten typ hráče, co Kolín neměl, skvělý obránce a bojovník zároveň. Vím, je to hrozné, když nedostanete výplatu, ale pro jednou byste mohl panu Chromiakovi odpustit.

Děkuju za komplimenty. Ale znovu opakuju, že se mají za práci platit peníze. Ať je to hokej nebo kopání výkopů.

Nakolik váš striktní postoj k problému ovlivnily negativní zkušenosti z minulosti?

Hodně.

První ligové utkání proti Chrudimi bylo z naší strany naprosto skvělé. Jenže od té doby jsem ještě neviděl ani jeden zápas, v němž by byla patrná vůle po vítězství. Třeba získáme několikagólové vedení, ale neudržíme ho, nebo jen těsně. V čem je hlavní problém?

Neplníme taktické pokyny trenéra, což soupeř potrestá a my se z toho pak těžko dostáváme. Začít hrát deset minut před koncem je pozdě.

Co by se muselo stát, aby jste v Kolíně zůstal?

Musím mít jistotu, že každý měsíc ve výplatním termínu budu mít peníze na účtu, abych mohl živit rodinu. Teď jsem si musel rychle sehnat civilní práci a s Vaškem Čtvrtečkou jezdíme od minulého týdne makat do Prahy. Chtěl bych tímto poděkovat Honzovi a Jindrovi Synkovým, že nám tu práci zajistili. Je to moje první práce v životě mimo hokej.

Na který z týmů, jimiž jste prošel, máte nejlepší vzpomínky? A největší úspěchy?

Nejlepší vzpomínka je určitě na Karlovy Vary. Super atmosféra, lidé žili hokejem. Nejlepší léta jsem prožil v Dánsku, tam jsme byli čtyřikrát stříbrní v lize.

Všiml jsem si, že máte umně zkrácený dres. To jste si dělal sám? A kolik sníte knedlíků?

Nechal jsem si ho zkrátit od švadleny (smích). Měl jsem ho jak noční košili. Knedlíků jak k čemu, třeba k svíčkové od manželky klidně i patnáct.

Máte v plánu se věnovat po skončení hokeje práci s kolínskými žáčky, potažmo mládeží?

Určitě bych chtěl. Ale je to hlavně otázka volného času. Teď zrovna nevím, co bude třeba za měsíc. Ale s tímto záměrem jsem se i do Kolína vracel.

Ve středu se vrátím a vše dorovnám. To jsou slova Jozefa Chromiaka. Dnes je čtvrtek. Takže se chci zeptat, jestli se tak stalo.

Nestalo. Dohodli jsme se na novém výplatním termínu, na příštím úterku. Zároveň mi bylo oznámeno, že mám vypověď.

Máte rád „kejtu“? Jaké jídlo máte nejraději? Bydlíte v Kolíně?

Mám hodně rád maso, kejta k tomu určitě patří. Nejvíce mám rád italskou kuchyni od manželky, těstoviny, kuřecí maso a podobně. V Kolíně žijeme už čtyři roky, s tím že já jsem na sezonu odlítal do Dánska a rodinu vídal jen tři dny o Vánocích. To byla hlavní motivace k návratu.

Doufám, že se nezapomene na klasickou „kolínskou“ otázku. Vepřová vs. Kachna, Špenát vs Zelí a Bramborový knedlík vs. Houskový knedlík.

Vepřová, zelí, knedlíky bramborové. A ty?