Sekretář hokejového klubu SC Kolín a webmaster oficiálních klubových internetových stránek se zasloužili o vydání publikace s názvem Kolín mezi mantinely. Kniha je napěchovaná informacemi o historii kolínského hokeje, fotografiemi, tabulkami, fakty a rozhovory. Od tohoto týdne je k mání na pultech kolínského knihkupce Petra Krále. Cena? 199 korun.

„V posledních letech se áčku přestalo dařit a to mělo špatný dopad na mínění veřejnosti, nechtěl jsem, aby Kolíňáci na hokej zanevřeli,“ zdůvodnil kroky vedoucí k vydání knihy jeden z autorů Jaromír Smeták.

Můžete přiblížit, jak se nápad ve vaší hlavě zrodil?

Nápad ve mně zrál už dlouho. Během několika let jsem nashromáždil spoustu materiálů a kolem roku 2000 jsem už jednu brožuru vydal. Protože jsem to ale financoval sám, musel se obsah brožury zeštihlovat, a tak mi spoustu nevyužitého materiálu zbylo. Nastartování k další akci přišlo loni na podzim, když mě jedna maturantka požádala o materiály k hokejové historii pro svou seminární práci. To jsem začal rozšiřovat svoji sbírku. Sešlo se spoustu zajímavých a málo známých materiálů, a tak mi přišlo škoda nepodělit se o ně s veřejností. V tu dobu se ke mně připojil také Ondra Franc.

Jak probíhala vaše práce?

V prvním období se shromažďovaly materiály, v další etapě se vše třídilo podle časových období, a protože toho bylo opravdu hodně, došli jsme k přesvědčení vydat to knížní formou. A i přesto se do knihy vše nedostalo. Kolem Vánoc vydáme také Historii kolínského hokeje ve fotografiích na CD.

Přibližte, jak se sháněly dobové materiály.

Na zimním stadionu neexistuje žádný archiv, takže jsme osobně kontaktovali ty nejstarší pamětníky. Každý z oslovených se snažil zapátrat v paměti a prohrabat půdy. Hodně materiálů měl Tonda Kmoch. Také jsme dali výzvy do tisku a na webové stránky.

Velice ožehavá musela být i otázka financí, že?

Ano, než jsme učinili další krok v realizaci našeho záměru, museli jsme mít jistotu finančního pokrytí výrobních nákladů. Oslovili jsme predevším firmy s
působností v Kolíně, ale i firmy mimokolínské. Bez výrazné podpory města, několika kolínských firem, ale i mimokolínských, by to nešlo.Ješte jednou všem, kteří nás podpořili, děkujeme. Svým dílem se na konečné podobě knížky podílel i grafik Jiří Vančura, tiskově a knihařským zpracováním také firma Polygra Brno.

Prozraďte, na co se mohou čtenáři těšit.

V knize je obsažena celá historie hokeje v Kolíně, včetně výsledků loňské sezony. Jsou tam jmenné soupisky týmů, přehled důležitých letopočtů v kolínské historii, popis výstavby zimního stadionu, kapitola věnovaná mládeži, rozhodčím, nejvýraznějším osobnostem hokeje, sledge hokejistům, spousta rozhovorů a vzpomínek pamětníků. Zabývali jsme se také ostatními hokejovými oddíly na Kolínsku, jako třeba Žabonosům či Veletovu, ale je tam také pasáž věnová webovým stránkám kolínského hokeje.

Připravujete nějaký křest knihy?

Ano, křest se připravuje, a protože oslovení pamětníci reagovali velice kladně, dohodli jsme se, že při oficiálním uvedení knihy zorganizujeme setkání hokejových generací. Sejdou se bývalí hráči Kolína, někteří dokonce přijedou i z Německa.

Setkání generací ale nebude akce veřejná, že?

Ne, to máte pravdu. Kluci ze sezón šedesátých let se sejdou až v pozdějších odpoledních hodinách v restauraci na zimním stadionu. Předtím se bude v knihkupectví U Krále konat autogramiáda, která ale veřejná bude. Účast přislíbili Jan Havel, Josef Paleček a podle časových možností se zúčastní také hráči jako Filipi, Nedbal, Král, Kadlec a podobně. Předběžný termín je naplánován na 11. září mezi 14.30 a 16.30 hodin.

Jakým směrem půjde výtěžek z prodeje knih?

Už v dopisech, kterými jsme žádali potencionální sponzory, stálo, že celý výtěžek je určen na rozvoj mládežnického hokeje v Kolíně. A to platí.

Myslíte si, že bude mít kolínská veřejnost o takovou knihu zájem?

Byli bychom rádi, kdyby se kniha prodávala a veřejnost zájem měla. To by pro nás byla ta jediná a nejlepší odměna.