Ve svých začátcích to neměli zásmučtí dobrovolníci jednoduché. Hlavním problémem bylo dostat se k místu požáru. „V době založení sbor totiž disponoval pouze jednoproudní stříkačkou a k místu požáru se musel dostávat pomocí koňského potahu,“ vzpomněl jednatel sboru Aleš Starý.

Po více jak padesáti letech dostal i zásmucký sbor svoji první motorovou stříkačku. „Nový stroj vyvolal v obci zvýšený zájem o činnost dobrovolných hasičů,“ připomněl Aleš Starý z SDH Zásmuky.

Dvacet devět let od první motorové stříkačce se v historii sboru odehrává další milník. Roku 1957 byl získán pozemek na novou hasičskou zbrojnici. „Bylo na ní odpracováno 21 tisíc brigádnických hodin, aby se mohla v roce 1962 otevřít,“ vypíchl Starý. Nebyla to však jediná stavba, u které hasiči přiložili ruku k dílu. Pomáhali např. i u výstavby zdravotního střediska a mateřské školky.

Sbor, který má v dnešní době šedesát pět členů, disponuje automobilovou cisternou CAS 25 a Avií DVS. Kromě těchto vozidel do výbavy sboru také patří stříkačka PPS 12, plovoucí čerpadlo, dýchací technika a další potřebné vybavení. „Nově bude také motorová pila,“ zmínil se Aleš Starý.

Družstva dobrovolných hasičů ze Zásmuk se pravidelně zúčastňují soutěží v požárním sportu. „Díky velké členské základně a přibíráním nových členů soutěží náš sbor s dvěma týmy mezi muži a také s dětským týmem,“ prozradil Starý.

Zásmučtí od roku 2001 také pořádají vlastní soutěž v hasičském sportu. „Původní Memoriál Františka Holuba byl letos přejmenován na Memoriál Františka Holuba a Jiřího Štěpánka,“ připomněl Starý. Této soutěže se účastní sbory z 16. a 17. okresu.

Nejen tohoto memoriálu se účastní i dětské družstvo, které bylo založeno v roce 2007 a navazuje na tradici sboru z let sedmdesátých a osmdesátých. „Do hry Plamen naše družstvo zatím přihlášeno není, poněvadž věkové kategorie našich dětí jsou poměrně rozsáhlé a nesplnili bychom podmínky soutěže,“ vysvětluje Aleš Starý. „Ale co není, může být,“ dodal.

Členové sboru však každoročně nezapomínají ani na kulturní a společenský život v obci. „Třeba na Dni dětí se naši nejmenší seznámí s technikou a dozví se něco o tom, co obnáší být hasičem a jak předcházet požárům,“ vypíchl Starý. Sbor dříve pořádal hasičské plesy, ale postupem času se od nich ustoupilo.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE

Martin Šnajdr