Před čtyřmi lety se museli rozloučit se svým starým hasičským vozem, který přezdívali Máňa, a byl nahrazen modernějším.

Tři kilometry jihozápadně od Českého Brodu leží obec Tismice, která je známá zejména díky románské bazilice. Sbor dobrovolných hasičů byl v obci založen v roce 1896. Jeho zakladateli byli řídící učitel Stýblo, farář Raisner a další místní občané. Ve sboru bylo tehdy přibližně dvacet členů. Ti do jednoho roku zakoupili veškerou hasičskou výzbroj, ruční stříkačku a dokonce si postavili i vlastní zbrojnici.

Nová stříkačka se ve zbrojnici ani neohřála a už vyrážela k prvnímu zásahu. Hned první noc, kdy byla ve zbrojnici, vyjeli tismičtí dobrovolní hasiči k požáru do Břežan. Hořela tam tehdy panská stodola. „Vyznamenali se, byli pochváleni a obdrželi třicet zlatých do spolkové pokladny,“ vyprávěl Jiří Páša z SDH Tismice´.

Za třicet let už však byly nejen technické nároky jiné, a tak i dobrovolní hasiči z Tismic šli s dobou. Na valné hromadě sboru, která se konala na začátku roku 1928 v hostinci u pana Klokoče, byl dán podnět k tomu, aby se pořídila první motorová stříkačka. „Měla hodnotu třicet tisíc korun,“ upřesnil Páša. Návrh byl schválen a stříkačka byla ještě v témže roce předána obcí do rukou místního sboru. Aby se ale hasiči mohli pyšnit novou stříkačkou, museli prodat stávající stříkačku a zbylé peníze sehnat pomocí sbírky v obci.

Novou stříkačku dostali dobrovolní hasiči z Tismic v roce 1965, tenkrát jim byla přidělena z Kolína. O čtrnáct let později získal sbor převedením od požárního sboru Plaňany automobil Praga RN z roku 1952. Hasičský vůz parkoval již v stávající zbrojnici na návsi vedle.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Martin Šnajdr