V období mezi dvěma válkami vznikl Sbor dobrovolných hasičů v Klučově. Přesněji 23. ledna 1927, kdy proběhla ustavující schůze a byl zvolen výbor i první starosta sboru. „Sbor se v prvních letech své existence zaměřoval především na obstarávání výzbroje, výstroje a také na výcvik družstva,“ prozradil současný místostarosta sboru Jan Hybler. Nedlouho po založení sboru vznikl i divadelní odbor. V meziválečném období to byla hlavní činnost sboru. I po skončení druhé světové války vyvíjí sbor aktivitu zejména v oblasti pořádání kulturních a společenských akcí. V té době sdružení ještě několikrát změnilo svůj název.

V šedesátých letech pak mění hlavní činnost sboru. Napomohlo tomu založení kroužku mladých hasičů v jejich polovině. Činnost kroužku nabírá obrat v roce 1976 s příchodem nového vedoucího Františka Vlka. Mládež spolu se soutěžemi i v dalších kategoriích se tak stal hlavní náplní, kterou je až dodnes. Velkých úspěchů dosáhla klučovská mládež už v první polovině osmdesátých let. V té době postoupili žáci do celostátního kola celkem čtyřikrát. Zahanbit se tehdy nenechaly ani dorostenky, které dvakrát zvítězily v kole krajském. Navázali na ně i dorostenci o desetiletí později. Ti tehdy dvakrát postoupili na Mistrovství republiky. Již v roce 1991 však na Mistrovství republiky postoupili klučovští žáci.

Sbor pro děti z celého okresu pořádá letní hasičský tábor. „Poprvé děti s dobrovolnými hasiči z Klučova vyrazily na letní tábor už v roce 1993,“ vypíchl Hybler. V posledních osmi letech navíc SDH Klučov pořádá i zimní lyžařský tábor. Sboru se aktivně daří začleňovat již vysloužilé členy mládežnických kolektivů do další činnosti a stávají se z nich tak noví vedoucí a instruktoři mládežnických oddílů. „O výchovu nové generace je tedy náležitě postaráno,“ uvedl místostarosta SDH Klučov.

Před pěti lety se na výsluní vrací družstvo dorostenců. V roce 2004 totiž po letech zvítězili v krajském kole a na mistrovství republiky v Praze vybojovali dokonce šesté místo. „To ale byl teprve začátek velmi uspěného období,“ doplnil. Ze šampionátu v Plzni si přivezli čtvrté místo a o rok později si z Liberce přivezli dokonce bronzovou medaili. Vyvrcholením pak byl postup všech mládežnických družstev na mistrovství do Zlína.

Ani kategorie mužů v Klučově není neúspěšná. V posledních deseti letech totiž pětkrát postoupili do krajského kola v požárním sportu. Muži i ženy z Klučova nakonec vybojovali vítězství v prvním ročníku Podlipanské ligy. Třikrát v řadě tuto soutěž vyhrálo i klučovské družstvo žáků.

O šikovné členy mají zájem i jiné sbory, které si je půjčují coby posily pro hasičské soutěže ve vyšších kolech. Dorostenci Michal Havlín a Radek Měřička letos padli do oka družstvu z Kostomlátek a stali se tak součástí jejich týmu, se kterým vybojovali na Mistrovství české republiky v Třebíči bronzové medaile. Konkurovat jim může i Jana Ulrichová z družstva žen, která pomohla Pískové Lhotě k postupu na Mistrovství v Požární sportu. „Jana Ulrychová navíc se stejným družstvem vystoupí na nejvýznamnější mezinárodní soutěži,“ prozradil Jan Hybler. Účastní se totiž Hasičské olympiády, která v těchto dnech probíhá v Ostravě.

Dobrovolní hasiči z Klučova však nezanedbávají ani hlavní činnost z meziválečného období – kulturní a společenskou činnost. „Pořádání tanečních zábav, plesů, ale také Mikulášské nadílky nebo Dětského dne je již zaběhlou samozřejmostí,“ podělil se místostarosta sboru. Opomenout nejde také tradiční dubnové závody všech jednotlivých kategorií s názvem Klučovská ulice.

Hasiči v Klučově mají dnes více jak sedmdesát členů. Valná část z nich je mladší třiceti let. Jan Hybler v tom vidí zejména dlouholetou systematickou práci s mládeží. „Potěšitelné je zejména to, že se na chodu celého sboru podílejí prakticky všichni členové,“ doplnil. Sbor používá požární vozidlo Avia a ve své výbavě má i dvě motorové stříkačky a plovoucí čerpadlo. Letos členové obdrželi i nové zásahové oděvy a obuv. Zakoupeny byly i přilby.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Martin Šnajdr