Tak se označuje rameno s navijákem, jímž jsou některé vrtulníky vybaveny. Pokud je někde v akci vidět policejní helikoptéra, z níž na laně visí záchranář, jde o hasiče. Tím, kdo nahoře jeřáb obsluhuje, už je ale policista; stejně jako pilot vrtulníku.

Ve službě leteckých záchranářů na vrtulníkové základně Policie ČR na Ruzyni se střídají profesionální hasiči z Prahy a Středočeského kraje. Základy spolupráce vznikaly již dříve – nicméně intenzivně se tato součinnost rozvíjí od zásahů při povodních v létě roku 2002.

Hasiči vyškolení jako letečtí záchranáři mají speciální výcvik zaměřený na takovéto nasazení, spojený i se soustavným prohlubováním dovedností; jinak jde ale o členy standardních týmů působících na různých hasičských stanicích.

Lezecká skupina kolínských hasičů trénovala záchranu osob z výšky.
Podívejte se: Hasiči nacvičili záchranu osob na nejvyšší kolínské budově

Leteckého záchranáře, pokud zrovna nelétá či není připraven k okamžitému startu na policejní základně, tedy můžete běžně potkat, když má v rukou hadici, vyprošťovací zařízení, motorovou pilu nebo koště. I oni se v rámci běžné služby zapojují do likvidace požárů, zásahů u dopravních nehod, odstraňování následků kalamit či pomoci u dalších událostí, k nimž jsou hasiči přivoláni.

Přece jen však i na zemi bývají více nasazováni do náročnějších zásahů vyžadujících speciální dovednosti: jde o hasiče s lezeckou specializaci s kvalifikací pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou.