„Výběr objektu pro účely výcviku lezecké skupiny územního odboru Kolín byl zcela záměrný, a to vzhledem k možným zásahům na zařízení vysílače, kdy se na oba stožáry nelegálně snaží vystoupat jednotlivci nebo i menší skupiny osob,“ uvedl Roman Hejzlar, velitel stanice HZS Říčan.

Hlavním cílem výcviku bylo seznámení se s konstrukčními prvky vysílače. Členové skupiny si vyzkoušeli bezpečný pohyb vnitřní konstrukcí, a mohli tak určit nejbezpečnější a nejrychlejší varianty výstupu i sestupu s lezeckým materiálem v případě nutnosti záchrany osob.

Lezecká skupina kolínských hasičů trénovala záchranu osob z výšky.
Podívejte se: Hasiči nacvičili záchranu osob na nejvyšší kolínské budově

„Praktický výcvik prověřil i individuální znalosti a dovednosti pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. Zároveň posloužil k tomu, aby se každý člen seznámil s tím, jak je schopný se adaptovat na takto mimořádnou výšku a pracovat v ní,“ dodal vedoucí stanice.

Dlužno podotknout, že cvičení proběhlo za dosti nepříznivého počasí. Teplota nepřesáhla osm stupňů, navíc průměrná rychlost větru na nedaleké meteorologické stanici Mrzky překračovala 12 m/s ve dvou metrech nad zemí. O více než 350 metrů výše byl vítr mnohem silnější, navíc se zcela neočekávanými poryvy. Při sestupu z plošiny ve výšce 192 metrů byl výcvik poznamenán i deštěm, který stále zesiloval.

Středočeští hasiči řešili na přelomu roku rekordní počet událostí za posledních pět let.
Hasiči řešili na přelomu roku rekordní počet událostí za posledních pět let

Za možnost provedení výcviku hasiči děkují společnosti České Radiokomunikace, konkrétně správci areálu, který se hasičům po celou dobu cvičení osobně věnoval.