Při svém vzniku čítal patnáct členů a počet se neustále zvyšoval, postupem času. Dobrovolní hasiči byli velice oblíbení, protože kromě svých povinností si založili začátkem dvacátého století divadelní spolek a pořádali představení až do začátku druhé světové války. Díky válce byla tato činnost přerušena, ale v meziválečném období dobrovolní hasiči trénovali a pořádali pravidelná cvičení, a to zhruba dvacetkrát do roka, a také nechyběl u protipožárních zásahů ve své obci, ale i v obcích okolních.

„Členové sboru vybudovali v letech 1969 – 1970 koupaliště, které slouží také jako požární nádrž. V roce 1983 byla dokončena výstavba Kulturního domu, kde je umístěna i hasičská zbrojnice. Po záplavách v roku 2002 naši členové odčerpávali vodu ze zaplavených prostor mělnické elektrárny. A poslední velkou akcí bylo vybudování hasičského hřiště, na jehož zdokonalení se stále pracuje,“ popisuje nedávnou a současnou činnost sboru jeho velitel Zdeněk Vaněk.

Současný stav členů se vyšplhal osmdesát čtyři. Jak je u většiny sboru zvykem mezi členy patří i ženy, těch je v u zibohlavských dobrovolných hasičů dvacet šest. „Náš sbor má také svého nejstaršího a čestného člena. Je jím Josef Švarc, který oslavil na Nový rok své 79. narozeniny,“ vypichuje velitel Zdeněk Vaněk. Do výbavy dobrovolníků ze Zibohlav patří vozidlo IFA s čerpadlem, dva stroje PPS 8, jedna nově zrenovovaná ,,márovka“ a soutěžní mašina. „Jeden stroj PPS 12 jsme darovali po záplavách v roce 1997 do Vernířovic v okrese Šumperk,“ říká Vaněk.

Důležité je zmínit také soutěžní družstvo, které se zde utvořilo koncem padesátých let a svého prvního velkého vítězství dosahuje v Praze roku 1969. „Největšího úspěchu dosáhl náš sbor v roce 1977 v italském Trentu, kde se stal absolutním vítězem Mezinárodní soutěže CTIF. Na další mezinárodní soutěž jsme se kvalifikovali až v roce 1993, a to do Berlína a od té doby jsme nechyběli na žádné Hasičské olympiádě,“ mluví o úspěších zibohlavského sboru jeho velitel. Nezapomenutelný je prý pro sbor závod v Rakousku, kde se obyčejně schází na dva tisíce družstev. Další úspěch přišel poté v roce 2007. „Náš sbor umístil na mistrovství republiky na třetím místě v požárním útoku. V loňském roce se dalo dohromady i družstvo žen a na závodech se jim také daří. Tento rok bychom rádi obhájili loňské prvenství mužů v kutnohorské lize a konečně překonali náš rekord,“ vypichuje ty největší úspěchy Zdeněk Vaněk, velitel SDH Zibohlavy.

Jako správní hasiči, obnovili po dvouleté pauze, tradici hasičských plesů, na kterých nesmí chybět tombola a spousta zábavy. V příštím roce oslaví SDH Zibohlavy své 125. výročí. Při oslavách nebude jistě chybět ani hasičská soutěž. „Takové výročí se musí oslavit. Jde nám především o to, abychom se všichni sešli, poměřili síly v požárním útoku, setkali se s přáteli, něco pojedli, něco popili a ve zdraví se sešli zase při dalších akcích,“ uzavírá Vaněk.

Zibohlavští dobrovolníci si zařídili nové hřiště

Sbor místních dobrovolných hasičů provozuje, kromě prevence požáru, také požární sport, pro který je zapotřebí většího sportoviště. Toho se ovšem zibohlavským „dobrákům“ nedostávalo. Původně se trénovalo nad požární nádrží na mírném svahu, kde nebyly zrovna příznivé podmínky. „Plac to byl dobrý, ale na stavebním pozemku, takže bylo nutné najít nový prostor,“ popisuje jeden z dalších zádrhelů velitel SDH Zibohlavy, Zdeněk Vaněk.


Problém s místem se vyřešil poměrně rychle, když se našel na druhé straně požární nádrže zvlněný a náletem zarostlý terén. „Od nápadu nebylo daleko k činu. Vše jsme proměřili, s majiteli se dohodli a mohlo se začít. V dubnu roku 2008 k nám přijela firma s buldozerem a za jediný den bylo vše perfektně srovnané. Další měsíc jsme plac oseli travou, do země jsme zabudovali umělé závlahy a na konci sezony se mohl konat první závod už na slušně zatravněné ploše našeho nového hasičského hřiště, které stále zdokonalujeme,“ říká velitel Vaněk. Na hřišti zibohlavských dobrovolných hasičů trénují i ostatní i ostatní hasičské sbory, a to hlavně požární útok. „Letos se bude u nás konat již třetí ročník v požárním útoku “Sání babího léta“ a tento ročník bychom chtěli ještě něčím zpestřit,“ uzavírá velitel SDH Zibohlavy, Zdeněk Vaněk.

Veronika Sobíšková