„I když se nedá rozlišit, který zásah byl lehčí, nebo těžší, tento patřil co se týče rozlohy k největším,“ vzpomíná na loňský zásah dobrovolných hasičů z Kostelce nad Černými lesy velitel jejich výjezdové jednotky Jaroslav Brachovec. Majitelka farmy tam tehdy zjistila požár velkokapacitního seníku, který byl z velké části naplněn slámou. Na místo okamžitě vyjelo několik hasičských jednotek, které postupně doplňovaly další a další. Nakonec se jich celého zásahu účastnilo jedenáct. Pouze tři z nich byly profesionální, ostatní jednotky byly z řad dobrovolných hasičů. Mezi nimi byla i výjezdová jednotka z Kostelce.

Do Kouřimi vyrazili kostelečtí se dvěma vozy a hustý tmavý dým bylo vidět již cestou. Pro kostelecké to byla premiéra s novými dýchacími přístroji. Rozdíly mezi novými a staršími typy přístrojů jsou prý značné, což se projevilo zejména u tohoto dlouhotrvajícího zásahu. K požáru musel být tehdy povolán i protiplynový automobil z Kolína, který měl za úkol výměnu a plnění tlakových lahví. Potřeba tohoto vozu, délku a náročnost zásahu potvrzuje i fakt, že někteří hasiči stihli během zásahu vydýchat až čtyři tlakové lahve se vzduchem. Vodou k ochlazováni již částečně zborcené konstrukce a hašení slámy uvnitř seníku nejdříve hasiče zásobovala požární nádrž v areálu, ale pro její nedostatečný objem se nakonec voda vozila kyvadlově z říčky Výrovky. Mezi cisternami dalších hasičských sborů zajišťovala dopravu vody k požářišti i Tatra kosteleckých hasičů.

S postupem času se po příjezdu nakladače začalo s vyvážením slámy. To však muselo být brzy ukončeno, protože se pod ním v seníku začala propadat dřevěná podlaha. Dokonce i někteří hasiči se propadli přibližně jeden metr pod úroveň podlahy. Celý zásah se však naštěstí nakonec obešel bez zranění.

Kolem půlnoci byla část jednotek odvolána a zbytek se do ranních hodin střídavě staral o udržení vodních proudů. „V Kouřimi jsme strávili i celou noc, domů jsme se vraceli až ráno,“ doplnil Brachovec. Kostelecká jednotka byla na svou základnu vyslána v osm hodin ráno, tedy přibližně po šestnácti hodinách od nahlášení požáru. Zbytek slámy se nechal dohořet pod dohledem místní jednotky.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Martin Šnajdr