„Z hlediska hasičského byl nejrušnější měsíc květen,“ vypráví Jana Sobolíková z SDH Chotouchov. V tomto měsíci totiž ustupovaly poražené německé armády na západ.

Při svém ústupu za sebou mnohdy nechávaly spoušť. Zapalovaly stavení, kladly odpor, a to zejména na venkově. „Hasičské sbory měly stálou pohotovost, a to jak požární, tak i branou, tedy se zbraní,“ připomíná Jana Sobolíková.

Hlídky se tehdy snažily zabránit požárům a i odvlečení národního majetku. Při nich došlo i k ozbrojené srážce mezi hasiči z Chotouchova a německým obrněným autem. „Při této srážce byl zabit jeden člen jednotky SS a druhý těžce zraněn,“ uvedla Jana Sobolíková z SDH Chotouchov. Uklidnění tehdy prý nastalo až koncem měsíce května.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE

I když hasičstvo nebylo Němci pro svoji velikou důležitost rozpuštěno, tak mnoho z jeho členů bylo zatčeno a žalářováno. Byli mezi nimi i někteří tehdejší členové sboru z Chotouchova. „Květnová revoluce je osvobodila, ale vyšli bohužel s podlomeným zdravím,“ připomíná smutnou skutečnost Sobolíková.

Sbor se i přes toto všechno účastnil hašení požáru při bombardování Kolína.

Martin Šnajdr