Na jižním okraji města Kostelec nad Černými lesy stojí hasičská stanice a v ní sídlí sedm desítek dětí i dospělých, mladých i starších, prostě těch, kteří ve svém volném čase pomáhají chránit životy, zdraví, majetek a životní prostředí nás ostatních. Jsou to dobrovolní hasiči z Kostelce nad Černými lesy.
Sbor fungoval již za Rakouska–Uherska
Když se však před třemi lety hasičská stanice otevřela a lidé svatého Floriána se do ní nastěhovali, kostelecký Sbor dobrovolných hasičů už měl v tu dobu za sebou více jak sto let své historie. Vznikl totiž ještě v dobách Rakouska-Uherska, kdy na trůně seděl František Josef I., přesněji v roce 1874. Letos tedy od jeho založení uplynulo již 135 let, oslavy k tomuto výročí proběhnou již tuto sobotu na náměstí Smiřických, kde bude společně s dalším doprovodným programem i ukázka techniky Integrovaného záchranného systému.
Krizi devadesátých let hasiči zažehnali
Nejhorší léta od svého vzniku si sbor asi zažil v nedávných devadesátých letech. Sbor se tehdy potýkal hned s několika problémy, a to s nedostatkem hasičů a vybavení a nevyhovujícími prostory. Jediné vozidlo, které v tu dobu kostelečtí chráněnci sv. Floriána měli, stálo v pronajaté garáži a výjezdovou jednotkou byli pouze čtyři lidé. „Když jsme cisternu v garáži zaparkovali, tak se kolem ní pomalu ani nedalo projít, scházeli jsme se různě, třeba na městském úřadě,“ prozradil velitel jednotky Jaroslav Brachovec. Sbor má v současné době už novou zbrojnici, její stavbu však provázely problémy a její dokončení se vleklo dlouhých deset let. Výstavba musela být dokonce několikrát přerušena. Novou hasičskou stanici se v Kostelci nakonec dokončit podařilo a necelé tři roky již slouží místním dobrovolným hasičům. „Když se v osmdesátých letech zbourala stará zbrojnice, byli jsme tedy bez zázemí, když se pak před dvěma a půl lety podařilo dostavět novou, přilákalo to i nové členy,“ zmínil se Brachovec. Kostelečtí hasiči se však shodují, že za pozvednutí úrovně jednotky z devadesátých let na současnou úroveň se především zasloužil jejich velitel.
Jednotky musí vyjet do deseti minut
V současnosti je v Kostelci patnáctičlenná výjezdová jednotka, která vyjíždí pokud ji o to operační středisko požádá. Kostelečtí v tomto případě musí k zásahu vyjet nejdéle do deseti minut od vyhlášení poplachu, protože jsou zařazeni do kategorie JPO III. Nezasahují však jen v Kostelci, ale v celém svém hasebním obvodu, který je určen v poplachovém plánu kraje. K zásahům vyjíždí s cisternou CAS 32 TATRA 815, která letos prošla rekonstrukcí. Při poplachu je také připraven vůz DA AVIA FURGON. Každý člen jednotky je vybaven zásahovým oblekem, obuví, rukavicemi a samozřejmě přilbou. Do výbavy dobrovolných hasičů ještě patří CAS 32 TATRA 148, která už však k zásahům nevyjíždí z důvodů špatného technického stavu. Letos mají za sebou hasiči z černých lesů jednadvacet výjezdů, což je necelá polovina z celkového počtu loňských. Při těchto zásazích jim pomáhají nejen zmíněná vozidla a vybavení každého člena jednotky, ale i třeba přenosná čerpadla, plovoucí čerpadlo, elektrocentrála, přetlakový ventilátor, motorová pila, radiostanice, výsuvný osvětlovací stožár, nebo v zakouřeném prostředí potřebné dýchací přístroje.
Nová generace sbírá cenné úspěchy
Ke zlepšení úrovně sboru ve zmiňovaných špatných devadesátých letech prospělo založení mladých hasičů. Dnešní družstva zmiňovaných mladých hasičů se zúčastňují hned několika soutěží. Družstva mladších i starších žáků působí v Podlipanské lize a soutěži Plamen. Že nejsou v soutěžích jen do počtu dokazují tím, že pravidelně domů přivážejí poháry za přední místa v soutěžích a např. dvakrát za sebou vyhrála aktuální ročník Podlipanské ligy. O něco později bylo založeno i soutěžní mužstvo mužů. To se z velké části skládá z členů jednotky, pro které je požární sport zpestřením mezi povinnostmi ve výjezdové jednotce. Nejmladším z rodiny kosteleckých družstev v požárním sportu je družstvo žen, které je velkým překvapením. Děvčata a dámy dosahují velmi dobrých výsledků a jejich sbírka pohárů se s postupem času úspěšně rozrůstá.
Obnova hasičských plesů lidi potěšila
Nejen o bezpečnost občanů, ale i o jejich kulturní vyžití se stará Sbor dobrovolných hasičů v Kostelci nad Černými lesy. „Před čtyřmi lety jsme v malém sále zhruba pro padesát lidí zkusili poprvé uspořádat hasičský ples,“ prozradil Jaroslav Brachovec. Mezi obyvateli bylo obnovení této hasičské tradice kladně přivítáno obnovení a plesy se nyní konají každý rok. „Před dvěma lety jsme se pak pro zájem místních přesunuli do sálu sokolovny,“ dodal velitel jednotky. Místní hasiči totiž pořádají i posvíceneckou zábavu nebo maškarní bál pro děti i dospělé.
Martin Šnajdr