Výcviku se zúčastnilo celkem třicet hasičů s lezeckou specializací, informoval Pavel Maňas z příbramského územního odboru středočeských profesionálních hasičů. „Kromě členů lezeckých skupin Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje z územních odborů Příbram a Benešov přijeli na speciální výcvik také lezci ze sousedního územního odboru Tábor,“ konstatoval.

Na Monínci nešlo o první cvičení podobného charakteru, a tak hasiči nemusejí před akcí dlouho dumat: vědí, že k rychlému provedení záchranných prací je nutné současně nasadit minimálně tři lezecké skupiny – a v případě příznivých povětrnostních podmínek také povolat vrtulníky Policie ČR i armády. „K transportu lezců po sjezdovce jsou rovněž využíváni zaměstnanci areálu, kteří disponují sněžnými skútry a rolbami,“ připomněl Maňas, že do akce se zapojují i civilisté.

Tentokrát na využití helikoptér nedošlo; výcvik byl zaměřen na techniky spojené se záchranou ze země. I to je třeba mít dokonale zvládnuté – takzvané neletové počasí, kdy vrtulníky nemohou odstartovat, není v zimě překvapením: třeba s mlhou, hustým sněžením nebo nárazy silného větru je prostě třeba počítat.

Lezci se tak museli spoléhat na vlastní síly. V takovém případě hasič vystoupá na sloup lanové dráhy, odkud se pomocí speciální kladky přemístí nad sedačku s cestujícími. Ty pak pomocí evakuačního postroje postupně spouští na zem, kde už tyto lidi přebírají do péče další hasiči; jak z řad profesionálů, tak může jíti o členy dobrovolných jednotek. V případě potřeby zasahují i zdravotničtí záchranáři.

Tohle všechno už hasiči na Monínci trénovali. Opakování ale neškodí, protože jen vytrvalé cvičení dělá mistra. „Jelikož se jedná o velmi specifický druh zásahu, každý rok hasiči prověřují nejen technické provedení záchrany, ale také součinnost jednotlivých lezeckých skupin,“ podotkl Maňas.