Tyto peníze se mimo jiné proměnily ve stavby i v novou techniku. Pomohly třeba pořídit 12 nových hasičských cisteren, hned 57 dopravních automobilů, které umožní třeba převážet hasiče na místo zásahu, ale i transport nejrůznějšího materiálu – a také byly dvě hasičské zbrojnice nově postaveny a jedna zrekonstruována.

Zcela ojedinělým výletníkem do výšin byla mladá koza, která se o jednom červencovém sobotním odpoledni rozhodla prozkoumat okolí svého nového bydliště ze střechy rodinného domu ve Smečně nedaleko Kladna.
Kuriózní výjezdy hasičů: Koza na střeše i zlá paní házející koloběžky do rybníka

Spolkovou činnost Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (tedy dobrovolných sborů) ve středních Čechách podpořilo 3,3 milionu korun, jež kraj přesměroval z peněz získaných z daňových výnosů; na podporu nákupu velitelských a užitkových automobilů pro profesionální jednotky zamířily tři miliony. A o dalších 1,6 milionu korun, jež byly určeny na pořízení konkrétního vybavení, se podělilo se podělilo 17 dobrovolných sborů.

V kraji lze jednotky požární ochrany najít na rovných 900 místech. Profesionální hasiči mají po celých středních Čechách 33 stanic pod hlavičkou Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, k nimiž však lze připočítat ještě 15 základen podnikových hasičů, kde rovněž působí profesionálové. Nejpočetnější jsou jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí, jichž ve středních Čechách funguje 842 – existuje však i deset dobrovolných jednotek ve firmách.

Nutno však podotknout, že mezi profesionály a dobrovolníky často nejsou velké rozdíly. A běžně se stává, že příslušník profesionálních hasičů v době volna spolupracuje u zásahu s kolegy profesionály z jiné směny, která zrovna slouží, protože přijel jako člen jednotky dobrovolných hasičů ve svém bydlišti.

Další peníze pro hasiče jsou na cestě. Od 12. do 27. ledna bude možné žádat o dotace ze Středočeského Fondu podpory dobrovolných hasičů a složek integrovaného záchranného systému. Podle očekávaní využijí této nabídky především obce, které jsou zřizovateli jednotek sborů dobrovolných hasičů.