Mohl byste nám všeobecně ze své zkušenosti prozradit, kolik fotbalové veřejnosti se zajímá
o pravidla fotbalu nebo jejich změny a novely?
Na to je velmi jednoduchá odpověď, která se opírá o běžnou diskuzi s diváky, ale i funkcionáři při utkáních na různých úrovních, tzn. od okresních soutěží až po utkání mužstev profesionálních soutěží – zájem a alespoň minimální znalost změn a příslušných úprav Pravidel fotbalu, ale i ostatních fotbalových norem je minimální, v mnoha ohledech až zarážející. Z tohoto pohledu, ač se to někomu nebude líbit, nejvíce se změnami seznamují rozhodčí a delegáti, a zase nutno podotknout, na všech úrovních soutěží.
Jak často a proč se pravidla mění a kdo za tím stojí?
V soutěžích, které řídí FAČR se tištěná forma nových Pravidel fotbalu vydává 1x za 2 roky, vždy v lichém roce, což znamená, že k 1.7.2013 u nás vychází nová Pravidla fotbalu, ve kterých jsou promítnuty všechny změny, které platí od 1.7.2011 do 30.6.2013. Tyto změny jsme povinni prostřednictvím Pravidlové komise FAČR, která je zodpovědná za vydání a znění Pravidel fotbalu, zapracovat všechny změny, které přijme IFAB (International Football Association Board), která zasedá 2x do roka a z jejich jednání vychází změny pravidel FIFA, které jsme povinni zapracovat do našich Pravidel fotbalu.
Shodneme se, že nejzásadnější změnou je pravidlo č. 11 tedy ofsajd? Mohl byste tuto změnu trochu rozepsat a upřesnit?
Samozřejmě, i když zejména u PR11 – ofsajd je změn více, ale nejzásadnější je správný výklad, ale i „pochopení a vyhodnocení" herní situace.
Nový „text" tohoto pravidla, platný od 1.7.2013 více odpovídá současným herním situacím a měl by zabránit nedorozuměním, co znamenají následující klíčové pojmy: „svedení souboje o míč se soupeřem, odražení nebo tečování míče, vědomé zahrání míčem nebo úmyslný obranný zákrok".
Aby rozhodčí plně pochopili a shodně aplikovali posuzování přestupků proti Pravidlu 11, připravila FIFA a UEFA prezentaci doprovozenou klipy se situacemi, které změny vysvětlují. Tuto prezentaci včetně klipů převzala a doplnila Pravidlová komise FAČR a ve spolupráci s KR FAČR ji předkládá na http://www.rozhodci-fotbal.cz/rubriky/pravidla rozhodčím i fotbalové veřejnosti k dispozici a k lepšímu pochopení možných situací.
Mění se především výklad pro posuzování toho, když se hráč v ofsajdové pozici zapojuje do hry. Dosud platilo, že útočník v podstatě ovlivňoval obránce třeba pouhou přítomností nebo pohybem, když byl od něj vzdálen do dvou metrů. Asistent mohl signalizovat a rozhodčí přerušit hru pro ofsajd.
Od 1.7.2013 je ale takový útočník v ofsajdu teprve, když s obráncem aktivně svede souboj o míč.
Navíc podle nového výkladu není útočník v ofsajdu ani tehdy, kdy se obránce vědomě zapojí do hry a tečuje míč směrem k soupeři v ofsajdové pozici. Bude záležet na AR a rozhodčím, zda takové počínání obránce vyhodnotí jako (není ofsajd) záměr hrát míčem (úmyslný obranný zákrok), nebo (je ofsajd) o neúmyslnou teč (intuitivní zákrok). To může zpočátku přinést problémy i mezi hráči, funkcionáři, ale i diváky, ale lze předpokládat, že až si na novou aplikaci Pravidla 11 „kompletní" veřejnost zvykne, bude ji s povděkem kvitovat, protože smyslem úpravy je jednak zjednodušení pravidla o ofsajdu a jednak snaha, aby v utkáních padalo více gólů a hra nebyla zbytečně přerušována a akce zastavovány.
Nemá komise obavu, že samotní rozhodčí budou v této změně chvíli tápat? Nebo si myslíte, že to vstřebali bez problémů?
Vzhledem k tomu, že rozhodčí na všech úrovních jsou s touto problematikou podrobně seznámení včetně rozboru herních situací, kde lze tyto situace „vyhodnocovat", je pravděpodobné, že změnu rychle pochopí a vstřebají, že chyb bude takové mizivé procento, že nebudou vyvolávat neopodstatněné protesty a stížnosti, ale samozřejmě, že tak jako v každé lidské činnosti, může k nesprávnému vyhodnocení situace dojít. Neměli bychom ale nikdo v tomto nedostatku okamžitě hledat úmysl rozhodčích, ale měli bychom k tomu vždy přistupovat tak, jako přistupujeme ke svým chybám......., třeba při řízení auta, kdy si svůj „přestupek" vždy umíme zohlednit a zdůvodnit.
Co si vy osobně myslíte, že možnost střídat 5 hráčů u dospělých přinese pozitivního a negativního?
Pozitivního to, že si v utkání za rozhodnutého stavu může „zahrát" větší počet hráčů, než by se za stejného stavu mohlo dříve zahrát a tím se větší počet hráčů komplexně zapojí do hry, negativní z mého pohledu může být ten fakt, že některá mužstva mohou mít skutečně problém najít třeba i tři náhradníky, kteří dříve mohli v utkání nastoupit – hrát a naopak ta mužstva, která mají širší kádr nebudou mít s pěti náhradníky a jejich nasazením problém a tím mohou získat jak herní, tak i fyzickou převahu nad soupeřem. To je ale pouze moje domněnka, nejbližší doba nám všem ukáže, jak se věci budou mít doopravdy. V neposlední řadě tato změna přinese i větší tlak na pozornost rozhodčích, aby dokázali a „ohlídali" povolený počet náhradníků nastoupivších v příslušném utkání.
Jaroslav Nitsche
Předchozí funkce: rozhodčí s kvalifikací „1", delegát v profesionálních soutěžích, člen KR profesionálních soutěží, člen ŘKČ a předseda KR ŘKČ, místopředseda KR žen
Současná funkce: člen Pravidlové komise FAČR, člen KR SKFS a delegát KR SKFS
Oblíbený fotbalový klub: tady Vás zklamu, vzhledem k zapojení v činnosti ve FAČR nepreferuji žádný klub
Oblíbený rozhodčí: každý, který ke každému utkání přistoupí zodpovědně se záměrem utkání řídit jak podle Pravidel fotbalu, tak i v duchu pravidel a který je „součástí" utkání a ne tím, co je v utkání „středem" pozornosti
Bydliště: dříve Rudná, nyní Praha
Věk: letos 63