Druhá liga? Díky, nemáme zájem. České kluby v čele s FK Kolín, vítězem letošního ročníku ČFL, se vzdaly práva na postup. Fotbalová národní liga tak zřejmě bude mít jen patnáct účastníků. Vyplynulo to z losovacího aktivu klubů ČFL a českých divizí, který v sobotu proběhl v Praze.

„V tuto chvíli není jasné, kdo postoupí do druhé ligy. Kolín prezentoval své zamítavé stanovisko ve čtvrtek, takže jsme v pátek nabídli licenci dalším čtyřem klubům podle pořadí v tabulce ČFL. Všechny čtyři ji odmítly. Hrozí nám situace, že druhá liga bude mít v nadcházející sezoně pouze patnáct účastníků," prohlásil místopředseda Výkonného výboru FAČR za Čechy Roman Berbr. „To je věc klubů. Druhá liga je profesionální soutěž a kritéria pro účast v ní stále rostou," podotkl k nezájmu českých klubů o druhou ligu sekretář Řídící komise pro Čechy Jan Hořejší. „Jejich rozhodnutí ale rozesmutnilo Vyšehrad, který si měl zahrát ČFL jako další postupující z divizí," doplnil.

Kolín se v uplynulé sezoně do posledního kola přetahoval o prvenství ve třetí lize s Jirny, nakonec však posun o patro výš z ekonomických důvodů odmítl. „K účasti ve druhé lize je třeba kromě sportovního výsledku splnit další ukazatele. Jedná se zejména o odpovídající  infrastrukturu stadiónu, na jejíž zajištění bychom potřebovali 650 až 700 tisíc Kč, dále složení kauce ve výši 300 tisíc Kč, a v neposlední řadě prokázat finanční zabezpečení klubu na celý soutěžní ročník," vyjmenoval předseda představenstva Leoš Bešťák na klubovém webu některé z podmínek licenčního řádu, které klub nebyl schopen zajistit. „Nepodařilo se nám sehnat generálního sponzora, který by potřebné finance poskytl."

Vítěz ČFL by tak spoléhal jen na podporu města, které bylo ochotno poskytnout částku milion korun na A-mužstvo a 300 tisíc Kč na vylepšení infrastruktury zázemí. „Stáli jsme před závažným a zodpovědným rozhodnutím, zda-li přihlásit mužstvo do FNL s rizikem vážných finančních problémů klubu. Nechceme se chovat nerozvážně, i když chápeme zklamání fanoušků, ale musíme respektovat finanční možnosti klubu a města," dodal Běšťák.

Šanci na postup nevyužily druhé Jirny ani čtvrtý Králův Dvůr, přestože jej druhá liga lákala. „Postup nám byl nabídnut v pátek ráno a do večera jsme se museli rozhodnout. Nakonec jsme odmítly, protože licenční manuál pro druhou ligu se nedá ze dne na den splnit. Nevyhovuje zejména stadion a výjimky se nepřipouští. Kdyby nám to někdo řekl před měsícem, možná bychom to stihli," litoval předseda FK Králův Dvůr Zbyněk Hrabák, jehož klub bude v nadcházející sezoně ČFL plnit roli farmářského týmu 1.FK Příbram. „Farmy sice v druhé lize působit nemohou, ale v tom nebyl hlavní zádrhel," ujistil šéf Cábelíků.

Jenomže uběhlo pár hodin a situace se úplně obrátila. FK Kolín nakonec bude v příští sezoně hrát Fotbalovou národní ligu (FNL). V ní se tak objeví standardní počet 16 týmů.

„Dnes se s definitivní platností rozhodlo o posunu Kolína do druhé ligy, která se bude hrát o 16 týmech. Postup Kolína pro nás nyní ještě znamená povinnost znovu přelosovat příští ročník ČFL a českých divizí. K tomu dojde během čtvrtka," uvedl Roman Berbr, místopředseda FAČR za Čechy.

Los příštího ročníku Synot ligy, nejvyšší soutěže, a FNL se uskuteční ve středu 25. června v Praze v rámci Ligového shromáždění.