„Skauting ve fotbale je činnost, která se dá dělat na různých úrovních. Jednotlivé úrovně jsou závislé na tom, jakou váhu této činnosti v jednotlivých klubech přisuzují, jaké na to mohou vynaložit prostředky a v neposlední řadě zda mají v klubech na tuto činnost schopné a obětavé lidi," uvedl trenér mládeže v FK Kolín Vladimír Zeman.

V zahraničí nebo klubech první ligy je to samozřejmost. Kolín hraje divizi. Dorostenci a žáci na úrovni krajského přeboru. Funguje u vás v klubu?
V klubech na špičkové úrovni je tato práce považována za samozřejmost a jsou k tomu určeni kvalifikovaní lidé, kteří tuto práci vykonávají jako svoji klubovou činnost, za kterou jsou také hodnoceni. V klubech, kde si nemohou dovolit vyčlenit prostředky na tuto činnost, je skauting prováděn prostřednictvím lidí v rámci klubu, kteří se pohybují ve fotbalovém prostředí různých kategorií a jednotlivé informace si předávají buď mezi sebou nebo kompetentní osobě. Ve většině případech jsou to samotní trenéři nebo hlavní trenéři mládežnických středisek. V klubu, ve kterém působím, se skauting nikdy pořádně nezavedl a nikdo se mu nikdy individuálně nevěnoval.

Skauting jako takový u vás nefunguje, ale delší dobu spolupracujete s okolními kluby, které se v oddílech snaží na vysoké úrovni pracovat s mládeží.
Spolupracujeme zhruba s pěti okolními kluby, které nás zásobují talentovanými hráči. Spolupráce to samozřejmě není jednoduchá, protože si kluby své nejlepší hráče chrání a nechtějí je pustit. Vše je věcí dohody a domluvy mezi kluby, rodiči a hráči. Nejvíce spolupracujeme s Velimí a Jestřábí Lhotou. Na úrovni přípravek jsme nyní v partnerském projektu s SK Slávia Praha, kde by mělo docházet k oboustranné spolupráci.

Na jednu stranu si hráče stahujete z okolí, ale často se stává, že vám hráči odcházejí do jiných klubů.
Skauting z druhé stany pociťujeme velmi silně, kdy nám hráči odcházejí do pražských klubů, Hradce Králové, Pardubic, Mladé Boleslavi ale i do konkurenční Čáslavi.

Každý malý kluk sní o tom, že bude hrát za Spartu, Slavii nebo Barcelonu. Je tato cesta reálná z Kolína?
Na otázku, zda se kluk z Kolína může dostat až do Barcelony, je velmi jednoduchá odpověď. Pokud má takový talent, aby mohl hrát za Barcelonu, tak je úplně jedno, jestli pochází z Kolína, ze Sparty nebo i z té nejzapadlejší vísky v republice. Již od malička si ho musí někdo všimnout a pak postupnými kroky přes stále stoupající výkonnostní stupně se může dostat do velkého fotbalu.

Talent ale většinou nestačí. V cestě za úspěchem stojí i jiné vlivy.
Jedna věc je ale talent a druhá, možná důležitější, je chuť na sobě pracovat, neustále se zdokonalovat, klást si stále nové cíle, píle a pokora. Je důležité na té dlouhé cestě nepodlehnout různým vlivům od sebeuspokojení až po různá lákadla dnešní doby. U nás i ve světě je známo mnoho případů, kdy talentovaní sportovci těmto vlivům podlehli a místo světového uznání jsou nyní zapomenuti v dějinách vrcholového sportu.

Fotbalový klub FK Kolín loni v létě přišel o sportovní střediska a centra mládeže. Jak to v klubu vypadá s mládeží nyní?
Od prvního ročníku založení soutěží sportovních středisek mládeže jsme byli zařazeni do systému SCM a SpSM. V loňském roce v soutěžním ročníku 2015/2016 jsme po jeho skončení neobhájili statut dorosteneckého SCM ani žákovského SpSM. V letošním ročníku hrají dorostenecká družstva krajský přebor staršího a mladšího dorostu skupinu C a oba týmy hrají na špici obou soutěží. Žáci U15 a U12 hrají krajský přebor starších a mladších žáků, přičemž starší žáci se po celou dobu soutěže pohybují na předních příčkách. Žáci U14 a U13 hrají společně A třídu krajskou soutěž.

Budete se opět snažit o získání těchto center?
V letošním roce jsme zažádali o statut žákovského SpSM pro ročník 2017/2018 a čekáme na rozhodnutí licenčního řízení, které bychom měli znát na přelomu května a června.