„Může to vypadat dobře, ale všichni asi vnímáme, že třetí liga je hodně vyrovnaná a kolísavost formy může každý tým v tříbodovém systému katapultovat nahoru i dolů během chvilky. Momentálně můžeme být spokojeni, ale ne uspokojeni. Výchozí pozice na jaro je dobrá, máme bod na prvního a celkem příznivý los. Na jaře budeme na soupeře nachystaní," uvedl trenér Kolína Roman Veselý.

Přesto, je něco, s čím spokojený nejste?
Bylo by špatné, kdybychom usínali na vavřínech, to určitě nehrozí. Nespokojen jsem 
s třemi porážkami na domácím hřišti. Zejména ta s Meteorem, který vystřelil jen jednou na naši bránu, byla hodně krutá, tu jsem nerozdýchal snad doteď (smích).

Celkem jste získali 31 bodů, 
z toho 16 doma a 15 venku. Porovnejte utkání na domácím a venkovním hřišti…
Těch bodových ztrát na domácím hřišti bylo dost, to nás prostě mrzí. Bylo více aspektů, proč tomu tak bylo. Za prvé soupeři jezdili do Kolína víceméně bránit, vždyť ani Chrudim tady nehrála na dva útočníky. Bylo složité pokaždé dobývat obranné valy soupeře. Pak to byla neúčast kanonýra Štočka v některých utkáních, selhání při střelbě penalt (Převýšov, Čáslav, atd. – pozn. red.), možná i menší nesouhra týmu bez zraněných opor, než tým našel svůj rytmus. Naopak ožívali jsme venku, jak chtěl tým proti nám jen o trochu více hrát fotbal, rázem jsme toho dokázali využívat. Venku jsme prohráli jen jednou, i to svědčí o síle týmu.

Dlouho byl Kolín jediným týmem, který neprohrál. První porážka přišla až v 7. kole doma s Převýšovem. Jenomže pak se to trochu zadrhlo a během pár kol jste si připsali další tři porážky. Co bylo příčinou tohoto výpadku?
Kolín neprohrál opravdu hodně dlouho, na jaře loňské sezony to bylo, myslím, v sedmém kole jen jednou a poté až doteď následovala šňůra sedmnácti zápasů bez prohry. Já osobně to beru spíše z této strany, že i prohry k fotbalu patří, po takové sérii (smích).  A výpadkem bych to rozhodně nenazýval. Prohráli jsme vždy jen o jeden gól, navíc jednou 
z toho jsme hráli v deseti a jinak byli ve všech zápasech jasně herně lepším týmem. Jediné, s čím jsme se nevyrovnali, byla prostě momentálně slabší produktivita a tři neproměněné penalty, ale tím si projde každý tým, vždyť 
v první lize třeba Plzeň měla to samé období, nedávala penalty, měla zraněného nejlepšího střelce Bakoše, atd. Vidím v tom jistě malou paralelu. Loni jsme hráli do samého konce o postupovou příčku, na tým byl velký tlak, a hned to zopakovat v sezoně poté je opravdu hodně těžké. Na to musí mít tým kvalitu a já věřím, že jsme ji  ukázali.

Tabulka je hodně vyrovnaná, což je pro samotnou soutěž jenom dobře. Koho považujete na největšího favorita na postup?
Ano, tabulka je vyrovnaná a já počítám, že tomu tak bude i na jaře, třetí liga je těžká soutěž. Pro nás je důležité, že Kolín po minulých letech opět ožil a čeří vody na špici této soutěže. Favoritem na prvenství je bezpochyby Sparta B, ta pracuje přeci s tím nejlepším mládím, co je tady k dispozici. Bylo by překvapení, pokud by Sparta měla být na jiných příčkách.

O příčky nejvyšší chcete bojovat určitě i vy. Je v silách Kolína, aby postoupil? A je na to klub vůbec připravený?
Těžká otázka. Já osobně ty ambice mám a pracuji s týmem na tom, abychom byli co nejvýš. Pokud by to bylo první místo, byla by to nádherná vizitka naší práce. Ale je předčasné o tom mluvit, čeká nás velmi těžké jaro, tak uvidíme. Důležité je i to, že se snažíme hrát útočný, kombinační fotbal, získali jsme si respekt soupeřů i veřejnosti a za to jsme opravdu hodně rádi. Pokud jde o druhou ligu, je to spíše otázka pro vedení, protože s tím je spojené množství dalších věcí. Já jen dodám, že Kolínu by druhá liga slušela.

V sezoně jste často využíval 
v rámci farma smlouvy hráče 
z Mladé Boleslavi. Jak jste byl 
s jejich výkony spokojený a budete v tomto trendu pokračovat i na jaře?
Mít za zády takhle silného a ambiciózního soupeře, to je určitě velkou výhodou. A hráči jako Štohanzl, Mareš, Šultes či Brunclík  byli na hřišti velkou podporou a kvalitou, navíc dle mého i tahákem pro diváky. Ale zdaleka nespoléháme jen na Boleslav, to by bylo příliš krátkozraké, spíše se snažíme o kvalitní doplnění, když je potřeba. Náš kádr je sice úzký, ale určitě dobře připravený. I Kolín už má dnes jména, která mají respekt soupeřů jako Štoček, Nešpor, Biško, Čapek, Stejskal nebo stále výborný brankář Čižinský. A důležité je, že doplňování z Boleslavi je děláno citlivou formou na místa v sestavě, která v dané chvíli potřebujeme.

Kolín v předešlých sezonách táhl střelecky Jan Štoček. V letošní sezoně se ale trochu zadrhl a po jeho boku naopak vyrostl Jan Boček, který nastřílel sedm gólů stejně jako váš kapitán. Co říkáte na jeho výkony? Kde hledat takovou proměnu?
Nemyslím si, že se Honza Štoček zadrhl. Vždyť na základě právě jeho střeleckých schopností (loni nejlepší střelec Česka – pozn. red.) se dostal do nabitého kádru Mladé Boleslavi, která ho vzala na půlroční hostování. I to je přeci vizitka naší práce. Nemohli jsme přeci bránit Honzovi jít za svým snem a tím byla první liga. A on si ji navíc vyzkoušel po boku takových hráčů, jako jsou Štajner, Jarolím, Müller, Chramosta, Magera a další. Ve třiceti to byla odměna za jeho fotbalové nadšení a střelecký apetit. To, že nám pak chyběl, když trénoval v Boleslavi a nebyl na některých zápasech, bylo logické. Naším úkolem bylo najít jiného střelce či více rozložit tuto úlohu, a to se nám podařilo 
v podobě zařazení Honzy Bočka na hrot, v tom jsme měli šťastnou ruku.

Vy sám si zakládáte na precizním přístupu všech hráčů. Dokonce je vždy nějakým způsobem před zápasem motivujete. Hráči si to pochvalují. Kam na ty nápady chodíte, nebo kde čerpáte inspiraci?
Snažíme se pečlivě připravovat na každého soupeře a samozřejmě chci od svých hráčů precizní přístup. Co se týká sportovní stránky, či spíše strategie hry, tam má každý hráč v daném utkání svůj úkol. Navíc naše koncepce hry je nejen o systému hry a útočení celého týmu, ale také hodně o detailech ve hře jednotlivců a na to dbám hodně, to přiznávám. A co se týče motivace nebo psychologie, to považuji za neméně důležitý prvek v kolektivním sportu. Naladit všechny hráče v jeden okamžik na stejnou vlnu je krásné, pokud se to podaří. Má cesta je jednoduchá –  respektuj tým a on bude respektovat tebe! Jinak se hodně věnuji psychologii a spolupracuji 
s některými sportovními psychology, prostě mě to zajímá a myslím, že psychika je dost velké procento vlastního výkonu hráče.

Jaký motivační prvek měl zatím největší úspěch?
To si nechám pro sebe, nemohu přeci dávat návod jiným (smích).

Netajíte se tím, že byste jednou chtěl trénovat ligový mančaft. Trenér se tak pořád musí učit novým trendům. Byl jste někde na stáži, nebo se chystáte?
Pokud někdo nemá ambice ve svém oboru, měl by zkusit něco jiného. Tím se řídím i já. Byl jsem v lize už jako hráč (Bohemians 1905- pozn. red.) i trenér (v první lize jako asistent – pozn red.) a snažím se dělat svou práci tak, aby mě zase posunula výš.  A samozřejmě nejde stát na místě. Zúčastňuji se nejen povinných seminářů pro trenéry organizované naším svazem, ale využívám i cesty do zahraničí (Německo a Rakousko letos), spolupracuji se sportovními psychology, využívám zahraniční materiály 
k novým trendům v tréninkovém procesu, snažím se zdokonalovat v cizích řečech. Je toho dost a dost, na čem by měl trenér pracovat, protože pokud chcete být dobrým trenérem, je třeba neustále se rozvíjet, protože trenéřina je dlouhodobý proces.

Kolín není jenom A tým. V klubu je ještě béčko a jedenáct mládežnických mužstev. Máte přehled i o těchto družstvech?
Přehled určitě mám, komunikuji se všemi trenéry, Kormaníkem, Caudrem i Černým, hlavně tedy s nejbližšími kategoriemi k dospělému fotbalu. Navíc pracuji plně pro Kolín a názor každého trenéra od přípravky až k dorostu mi jistě není lhostejný, ba naopak, možná i tady se ukazuje velikost naší fotbalové rodiny. Vyslechnout jiného trenéra či přijít pro radu by mělo být samozřejmostí.

Třeba béčko na tom není 
s hráčskou základnou zrovna dobře. Dokonce dvakrát pro malý počet nedohrálo zápas. Vy sám ještě aktivně hrajete za Zápy B. Nepřemýšlel jste o tom, že byste nastupoval za Kolín?
To je jistě citlivá otázka, když B tým nedohraje utkání, je to nedůstojné i v okresním přeboru. My jsme se přesto snažili pomoci, pokud to šlo. Ovšem musím podotknout, že při čtrnáctičlenném kádru ta pomoc byla dosti omezená, navíc třeba Dudka s Horákem byli registrovaní v Mladé Boleslavi, a tak nemohli nastoupit za náš B tým, pouze v rámci farma smlouvy za A tým. Hodně museli pomáhat trenéři dorosteneckých kategorií při doplňování B týmu a za to jim patří dík. Já osobně přesto věřím, že se kádr B týmu dá tady v Kolíně přes zimu dohromady a na jaře zažije lepší časy. A co se týče mě, já zůstanu i nadále jako hráč v zápském béčku, pokud mi to čas dovolí, rád se jdu proběhnout. I když už nejsem zrovna v ideálním fotbalovém věku (smích), mám fotbal stále 
v krvi a pocit být na hřišti je prostě nezaměnitelný. Ale hraji i první Hanspaulskou ligu veteránů v Praze za několikanásobného mistra Klokan Peron (letos také titul – pozn. red.) a také za starou gardu Bohemians 1905, takže vytížen jsem až dost.

Podzimní sezona sice skončila, ale zimní část začala. Co vás čeká v nejbližší době a jak bude vypadat zimní příprava?
Příprava bude probíhat 
v domácích podmínkách, máme v Kolíně dostatečný prostor na dobrou práci. Co se týká zápasů, čekají nás velmi kvalitní soupeři a to souvisí 
s tím, jaké jsme si naší hrou vytvořili renomé. Kývli jsme na přátelské utkání s lídrem druhé ligy Hradcem Králové, s druhým Táborskem či tradiční Viktorií Žižkov.

Chystáte zasáhnout i do kádru? Přijdou nějaké změny?
Do podzimní části jsme šli bez třech stabilních opor, Novotného, Šourka a Michálka. Museli přijít noví hráči, to mělo vliv na sehranost celého týmu. V závěru si vše začalo krásně sedat pospolu, a tak zase byla škoda, že je konec. Na jaro se budeme snažit složit kádr tak, aby zase našel souznění a každý hrál ve prospěch týmu. Pokud bude fungovat chemie v kabině i na hřišti, pak může tým šlapat. Tohle motto prostě platí všude, tedy i v Kolíně. A trenér je tady od toho, aby tu společnou cestu našel.