Hodně rozezleni byli činovníci Velimi po utkání v Poříčanech. Hosté prohráli 1:2, a to ještě přišli o vyloučeného kapitána Lukáše Seiferta. „Věděli jsme, co zde potkalo všechny týmy před námi, věděli jsme, jakým směrem se ubíralo naše vzájemné utkání na podzim, ale ani náhodou jsme nepředpokládali, co nás tady potká. Je naprosto neuvěřitelné, co si rozhodčí na úrovni nižší krajské soutěže dovolili. Jejich tendenčně řízený druhý poločas ukázal, že pro ně neexistují žádné hranice," zlobil se po utkání trenér Velimi Jiří Ptáček.

„Vše začalo ve 48. minutě, kdy jsme po rohu dosáhli regulérní branky, kdy balon byl skoro metr za brankovou čárou, přesto nebyl naprosto nepochopitelně uznán. A těch situací bylo víc," dodal.

Vše vyvrcholilo dvanáct minut před koncem, kdy byl vyloučený velimský kapitán Lukáš Seifert. Ten se neudržel a rozhodčí včetně delegáta vynadal pěkně od plic. Následný trest? Stop na osm soutěžních zápasů.

„Pár zápasů, které byly tendenčně řízeny, jsem už odehrál, ale to, co se dělo druhý poločas v Poříčanech, jsem v životě nezažil. Neuznali nám gól, kdy byl míč za čárou a po zápase se dvě třetiny hráčů soupeře přiznaly, že to byla jasná branka. Domácí byli slušní, přiznávali se k tečím, 
k rohům, dokonce k faulu, ale ani na to někdy rozhodčí neslyšel a nereagoval. Nesmyslné vyloučení bylo v podstatě vyvrcholení. To, co se odehrálo pak, byl výsledek mojí absolutní frustrace a bezmoci," připojil se Lukáš Seifert.

„Co se týká výše trestu, tak se dá říct, že jsem s něčím takovým počítal, možná jsem čekal spíš stop na šest zápasů. Vzhledem k tomu výbuchu emocí postupovala disciplinární komise v podstatě přesně podle řádu. Zpětně toho určitě lituji, protože jsem oslabil tým do dalších zápasů, ale to nic nemění na tom, že si za tím, co jsem řekl na adresu sudích, stojím. Z poměrů ve fotbale jsem absolutně znechucen. V těchto soutěžích to většina z nás hraje za pivo, klobásu a hlavně pro pobavení. Je neskutečné, co si někteří rozhodčí dovolí, delegáti je přikryjí, pochválí dobrou známkou, jede se dál a další víkend to za pár korun otráví někomu dalšímu. Potrestaný pak v podstatě pyká za pravdu a když se ozve, dostane flastr. Je to boj s větrnými mlýny," dodal nazlobený Seifert.

Podobně dopadly Býchory. Hosté na půdě Bohemie Poděbrady prohráli 0:3, navíc přišli o dva hráče.

„Komentovat průběh utkání je zcela zbytečné. Snad bych chtěl jen rodičům vzkázat, ať dají děti raději na tenis," řekl po utkání trenér Býchor Lukáš Hartig starší.

„Utkání bylo ovlivněno nepřesnými výroky. V našich řadách pak vzplály emoce. Bohužel pak přišly dva červené zásahy, které nás poslaly do devíti. Oba naprosto vymyšlené. Jestli chce někdo fotbal takhle degradovat, je to prostě chudák. Být to normální zápas, tak si troufám říct, že si dneska minimálně bod odvezeme," zhodnotil utkání býchorský lodivod Hartig.

Červenou kartu viděl právě Hartig starší a Jirkovský. „Fotbal je hra o emocích, když někdo hraje bez nich, nechce ničeho dosáhnout. Ovšem pak jsou tu také ty negativní emoce, které sice do fotbalu nepatří, ale těžko se jim člověk ubrání, když je vyprovokován. A že se pak rozhodčím nadává? Můžou si za to sami. Vůbec se nedivím třeba Seifertovi z Velimi, že emoce neudržel. Někdy jsou ty provokace prostě za hranou únosnosti. Co je však na tom nejhorší, že potrestaný je vždy jen hráč, zatímco na druhé straně je vše v nejlepším pořádku. Když je fotbal pro lidi a pro zábavu, tak proč takové tresty? Samozřejmě chápu, že v případě úmyslně způsobené zlomeniny, či jiného ohrožení zdraví je třeba sáhnout k odpovídající sazbě trestu. Ale dostat takové tresty prakticky za nic, je skutečně neadekvátní! Jestli to takhle půjde dál, tak se počet fotbalových nadšenců bude rychle snižovat. Nikdo ho nebude chtít hrát, o diváckých návštěvách ani nemluvím. Takovéhle machinace vymýšlí jen lidi, kteří dělají fotbal z jiných důvodů, než aby ho podporovali! To je ta opravdová ostuda fotbalu. Otázkou je, jak dlouho budeme ochotni tomu všemu jen nečinně přihlížet," rozpovídal se muž, který má za sebou skvělou hráčskou kariéru. Hrál v pražské Bohemce, Spartě, zahrál si na Slovensku, v Petrohradu, dokonce oblékl i reprezentační dres.

Klub navíc dostal pokutu ve výši 10.000 tisíc korun. „Ještě jsme ani neobdrželi vyjádření z kraje, proč nám byla taková pokuta udělena, tak to můžu těžko komentovat," podotkl Hartig.

„Na každou sezonu máme napnutý rozpočet, takže opravdu v našem oddílu nemáme na neočekávané výdaje příliš prostoru. Taková částka je pro nás opravdu citelný zásah. Skutečně nechápu takovou výši. Červenou kartu dostali jednotlivci, kteří byli potrestáni. Proto nerozumím udělení takové pokuty pro celý klub. Místo podpory v rozvoji fotbalu se tu rozmáhají praktiky, které bohužel s tímto sportem nemají nic společného," uzavřel své hodnocení Lukáš Hartig.

Podobně dopadla i Velim. Ta však vyfasovala menší pokutu. „V první chvíli jsme uvažovali o tom, že se budeme bránit, ale nakonec trest přijímáme," podotkl Jiří Ptáček.

Tresty

Velim
Lukáš Seifert: 8 SÚ
Pokuta pro oddíl: 3.500,-Kč

Býchory
Lukáš Hartig: 5 SÚ
Zdeněk Jirkovský: 8 měsíců
Pokuta pro oddíl: 10.000,-Kč

(René Volf, Jan Břečka)