V útulném areálu klubu SK Střešovice 1911 seznámil s květnovým projektem profesionální trenér mládeže Středočeského KFS Milan Kormaník v doprovodu Bořka Dočkala, patrona středočeského mládežnického fotbalu, reprezentanta ČR.

Středočeský fotbalový svaz připravil na květem další náborové akce

Středočeský krajský fotbalový svaz se také letos v květnu připojil k náborovým akcím pořádaným Fotbalovou asociací ČR, jejímž smyslem je oslovit děti zejména mladšího školního věku a přilákat je do svých řad. V květnu se uskuteční v kraji celkem tři akce, 20. května v Příbrami a Mladé Boleslavi, 27. května v Čáslavi. Patronem akce bude stejně jako v září fotbalista pražské Sparty a národního týmu Bořek Dočkal.

„Smysl náborů je jasný. Ve fotbalu a vůbec ve sportu dětí ubývá. A přitom sport k vývoji člověka patří. Děti zejména z mateřských škol prožijí na hřišti v rámci dopolední procházky příjemné dopoledne a koho to chytí, může se tam ukázat znovu," říká profesionální trenér mládeže středočeského svazu Milan Kormaník.

Ten je velmi rád, že akci stejně jako v září podpoří Bořek Dočkal, který je patronem nejen náborových, ale všech mládežnických akcí Středočeského fotbalového svazu. „Sám je Středočechem, s fotbalem začínal v Poděbradech, a kdykoliv mu to čas dovolí, tak mezi děti přijde. Jejich zájem o něj je obrovský a je to pro ně i motivace. Je to hráč, který prošel až na vrchol, tedy do reprezentace a oni mají možnost nejen se s ním vyfotit, podepsat si od něj kartičku, ale také se zeptat na spoustu věcí. Věřím, že naše spolupráce bude pokračovat," těší se Milan Kormaník.

Sám Bořek Dočkal se ke spolupráci se SKFS staví hodně pozitivně a v žádném případě ji nebere jako ztrátu svého volného času. „Beru to jako samozřejmost, když mě někdo o něco takového poprosí. A tady mi navíc přijde, že to dá fakt smysl. Prostě pokud dovolí čas, tak občas vyrazím na takovýto turnaj nebo jinou náborovou akci. Koukat se kluky, jak hrají fotbal, to pro mě není špatně strávený čas. Spíš spojení příjemného s užitečným," říká reprezentant.

A doplňuje, že podle něj náborové akce mají výrazný smysl, což koneckonců dokazuje i nárůst členské základny po náborech z loňského září. „Když to ukáží i nějaká čísla, jedině dobře, protože si i ostatní lidé ověří, že to nějakou cenu má. Dá se tedy pokračovat a třeba i nacházet i nějaká lepší řešení. Když to porovnám třeba s dobou, kdy mě bylo deset, tak vidím obrovský posun, protože my si prostě šli zahrát fotbal, zatímco teď se o kluky stará řada lidí, vytvářejí se jim zajímavé podmínky, vedou je k dobrým návykům a základním principům fotbalu. Vše se ohromně zprofesionalizovalo," chválí Bořek Dočkal.

V rámci eventového, nebo chcete-li prožitkového dne bude pro děti na hřištích v Mladé Boleslavi, Příbrami a Čáslavi připraveno deset až dvanáct stanovišť s různými disciplínami, ne však pouze fotbalovými. Vše pod dohledem trenérů, hráčů i funkcionářů. „Využíváme klidně i jiné sporty, chceme děti prostě nalákat. Třeba v Mělníku jsem loni viděl stanoviště badmintonu či chůze na chůdách. Je to o sportu jako takovém, abychom k němu děti přilákali," dodal Milan Kormaník.

Měsíc náborů probíhá průřezem celou Českou republikou. Pořádající kluby musí zajistit, aby se akce zúčastnili žáci minimálně pěti mateřských škol nebo první a druhé třídy základních škol, a pak se samozřejmě o děti postarat. Zajistit pitný režim, kabiny, případně stany k převléknutí, natočení akce na kameru.

Středočeský krajský fotbalový svaz přispěje klubům na pořádání této akce pěti tisíci korunami, dalších 10 tisíc korun dostanou od FAČR a dva tisíce mohou získat i od okresních fotbalových svazů. Další podporou ze strany FAČR je poskytnutí materiálního vybavení včetně míčů a dalšího materiálu. FAČR podpoří akce v měsíci květnu a září 2015 částkou 4 mil. Kč.

Můj první gól

Středočeský KFS se propagací podílí také na už zmíněné druhé akci, která nese název „Můj první gól". Jeho patronem je reprezentant Tomáš Rosický a pokud v rámci této akce zaregistrujete svého potomka do fotbalového klubu a pokud se narodil v roce 2007, získá vstupní balíček do světa fotbalu. Obsahuje míč, dres, tašku, láhev na pití i kartičky hráčů.