Nedávno jste se vrátil ze stáže u týmu Hertha Berlín? Co vám dvoudenní pobyt ukázal?
Stáž mě především utvrdila v tom, že to, co děláme v přípravkách FK Kolín, je po obsahové stránce tréninkových jednotek správné a jdeme určitě dobrou cestou. Dnes, v době internetu, můžete přenést do svých jednotek cvičení z Barcelony, Arsenalu nebo Dortmundu. Záleží pouze na trenérovi, jak je flexibilní, jak se chce učit a vyvíjet. Tréninky samotné mě na Herthě prostě neohromily a ničím nepřekvapily, tím nechci říci, že by se mi nelíbily. Jinou kapitolou je organizace vedení akademie a zázemí. Celá akademie používá software, kde každý z trenérů doplňuje maximální počet údajů a informací o hráčích. Jak pracují v tréninkových jednotkách, chování, škola, výsledky testů, raiting v zápasech, atd. Těchto informací jsou desítky a jsou okamžitě 
k dispozici. Data jsou samozřejmě zpětně vyhledatelná a pomáhají sledovat vývoj hráče. Pokud nastane nějaký problém, okamžitě se mění tréninkový proces u daného hráče. Velmi se dbá na hráče – individualitu a tým samotný není na prvním místě. Zázemí akademie je dech beroucí. Osm travnatých ploch, umělá tráva, bazény, haly, posilovny. Areál je obrovský. V organizaci a zázemí je to naprosto jiný svět. V akademii je 250 hráčů a 70 trenérů, asistentů, vychovatelů…

Trávil jste většinu času na hřišti, nebo jste měl čas i na jiné aktivity?
Program byl velmi pestrý a nadupaný. Na úvod nás přijal ředitel akademie Benjamin Weber a sportovní manažer Frank Fogel. Proběhla video prezentace o historii a fungování akademie a následný workshop. Skvělá byla i beseda s trenérem U15 Andreasem Neuendorffem, který má více jak 200 ligových startů v Bundeslize. Bezprostřední chlapík, jehož tým tvořili hráči dvanácti národností!!! Hned po této besedě jsme se odebrali na hrací plochy, kde proběhla hospitace na trénincích kategorií U17, U16, U15, U14 a U13.

Prozradíte program, který jste absolvoval?
Program začal po 9. hodině v nedaleké Potsdami, kde se konal dvoudenní mezinárodní halový turnaj kategorie U12 AOK JuniorMasters. Turnaj spolupořádá Gerald Prell, ředitel Česko-německé fotbalové školy, se kterým jsem navázal spolupráci. Turnaj byl výborně obsazen. Hrály zde týmy Hertha Berlín, Borussia Dortmund, Bayern Mnichov, Rapid Vídeň, Schalke 04 nebo třeba japonský tým Funroots Tokio. Bylo opravdovým zážitkem sledovat počínání některých borců. Pro mne osobně asi největší zážitek z celé stáže. Ve 13 hodin nás v Berlíně čekalo mistrovské utkání dorostenecké Bundesligy U19 mezi domácí Herthou a Calrl Zeis Jenou, kde jsme si dokonce o poločase mohli pohovořit s asistentem Jeny. Od 15.30 hodin následoval zápas Bundesligy na Olympiastadion mezi Herthou a VFL Wolfsburg. Poté následoval odjezd domů.

Měl jste možnost setkat se s nějakou významnou osobou?
Určitě máte na mysli nějakou hvězdu z A týmu Herthy.

Třeba…
Měli jsme naplánovanou diskuzi s Vláďou Daridou, bohužel se na dálnici stala dopravní nehoda kamionu a kvůli zdržení v koloně jsme ji nestihli. Jinak všichni hráči berlínského áčka jsou neuvěřitelně ochotní, vstřícní a velmi milí. Potkali jsme je všechny, když odcházeli na trénink. Sami od sebe vám podají ruku, pozdraví, poplácají po ramenou, zeptají se „jak se máte a co tady děláte".

Kdo všechno se zúčastnil této stáže? Z jakých koutů Evropy se sjeli trenéři?
Stáž pořádal Krajský fotbalový svaz zastoupený Pavlem Hudečkem společně s Česko-německou fotbalovou školou. Trenéři tedy byli z valné části právě z této oblasti. Ze středních Čech pouze já a z východních kolega a kamarád Ondra Tichý z FK Pardubice, který trénuje kategorii U12.

Tyto aktivity jsou mezi trenéry oblíbené. Ale nejsou zadarmo. Prozradíte, kolik taková akce stála?
Není to levná záležitost. Doprava, hotel, strava, tlumočení, vstupenky na turnaj a zápas, atd. Nebudu konkrétní, ale za tuto částku bych mohl s manželkou na pár dní na dovolenou do Alp. Kdyby tedy uměla lyžovat (smích).

Jste dlouholetým trenérem mládeže, zejména pak přípravek. Jaké je podle vás srovnání fotbalu malých dětí v Čechách a Německu?
Těžká otázka, o které by se dalo mluvit hodně dlouho. Líbí se mi hlavně přístup trenérů k hráčům. Německá preciznost, smysl pro detail a hlavně důslednost. Z toho pramení i možné rozdíly.

Proč to nejde i u nás. Kde je podle vás zakopaný pes?
Je to v lidské stránce. Oni to dělají na 100% bez kompromisů. Ale takto to můžeme dělat i u nás. Záleží na trenérovi a jeho přístupu. K čemu by mi bylo například neskutečné zázemí, když nebudu poctivě a důsledně vykonávat svou trenérskou práci. Dnes je Německo multikulturní zemí a pro jejich fotbal je to jednoznačné pozitivum. Jak jsem se zmínil o týmu U15 Herthy a o složení z dvanácti národností. Všichni si pamatujeme, jaký dřív německý fotbal byl. Není co dodat…

Prošel jste například pražskou Spartou, nyní jste šéftrenér přípravek v FK Kolín. Jak je na tom kolínský klub s mládeží?
Vím to já, vedení i trenéři žáků a dorostů. V Kolíně se dlouho spalo. V žákovské a dorostenecké kategorii je akutní nedostatek kmenových hráčů a neustále se řeší i trenérské obsazení, což je těžký oříšek. Můj úkol je sehnat dostatečný počet kluků a holek do Fotbalové školičky a kategorií U7 až U11, zajistit pomůcky, sehnat trenéry, kteří se ve svém volném čase budou dětem věnovat a kteří se budou ochotni vzdělávat. Dnes máme v přípravkách čtyři trenéry UEFA B licence, čtyři C licence. Jirka Biško, trenér U7 a hráč „A" týmu, nastupuje dokonce na UEFA A. Nikomu toto nemohu dát příkazem. Všichni máme své rodiny, práci a fotbal máme jako koníček. Jsem rád, že do toho kolegové jdou s takovou vervou a že se chtějí učit. Děkuji ji jim za to! Najeli jsme na určitý systém, který všichni dodržujeme. V našich přípravkách U7 až U11 plus ve Fotbalové školičce je momentálně asi 140 dětí. V úterý 26. dubna bude další nábor, takže se těšíme na další malé borce. Přípravky a Fotbalová školička mi „bere" několik hodin denně a vězte, že velmi často to „bolí" mou rodinu i práci. Do budoucna nás čeká spousta práce, ale to hlavní, alespoň v přípravkách, máme za sebou. Kdybych nevěřil ve své cíle, nebudu to dělat. Někdy na mne padne splín, zda to má všechno smysl, ale přijdu na trénink prcků a není co řešit (smích).

Většinu vaší trenérské kariéry se pohybujete u dětí v rozmezí 6 – 10 let? Proč zrovna u této věkové kategorie?
Přípravky jsou bezprostřední. Zde neexistují žádné intriky, vypočítavost. Je to tak čisté! Co mě ale baví nejvíce je, jak se děti v těchto kategoriích zlepšují. Jak rychle jdou dopředu, někdy jen nevěřícně kroutím hlavou (smích). Stále se něco děje, akce za akcí.

Práce u dospělých vás neláká?
Říká se: Nikdy neříkej nikdy. NE opravdu NIKDY nebudu trénovat dospělé. Ani bych to neuměl, i když vím, že některá cvičení z našich tréninků by dospělácká hvězda z Okresního přeboru nezvládla (smích).

Jste trenér, který se neustále vzdělává. Jaké jsou vaše trenérské ambice?
Když jsem skončil na Spartě, okamžitě jsem dostal 13 nabídek a většinou velmi kvalitních. Jednu dokonce zahraniční, ale jazyková bariéra se stala opravdovou bariérou (smích). Ambiciózní trenér by určitě nějakou z těch nabídek přijal. Mám cíle. Všechny ty cíle jsou spojené s budoucností FK Kolín. Momentálně mám dvě nabídky změnit klub, ale já jsem spokojený 
v Kolíně u svých přípravek. Muselo by se stát něco hodně ošklivého, abych odešel.

Nedávno jste byl na stáži v Berlíně. Máte v plánu další podobnou akci?
Pokud mne manželka pustí (smích). Ne, ona je velmi trpělivá a doslova mi řekla, že na tu Herthu musím. Určitě zase někdy vyrazím. Chtěl bych vidět akademii Ajaxu a Arsenalu. Nedávno mi poslal šéftrenér žákovské kategorie FK Pardubice, pan Matras, pěknou prezentaci z akademie Dinama Záhřeb, tak tam by se mi taky líbilo (usmívá se).