VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze. To je problém většiny sportovních klubů a spolků

Kolín /INFOGRAFIKA/ – Říká se, že peníze vládnou světu. I ve sportu. Bez nich by žádný oddíl nemohl fungovat, jenže jak se k nim dostat, pokud nemáte v klubu nějakého mecenáše? Odpověď zní celkem jasně: Horko těžko.

17.5.2018
SDÍLEJ:

Jedním z přímých zdrojů financování fotbalových klubů je vstupné na domácích zápasech. Funkcionáři často musí obcházet celé hřiště.Foto: Adam Hruška

Nejen fotbalové kluby na Kolínsku mají problém vyjít s penězi. A už skoro vůbec nemají možnost do něčeho investovat. Téměř každý fotbalový oddíl vám sepíše seznam věcí, co by potřeboval opravit, vylepšit nebo koupit.

Jenže pak přichází otázka, kde na to vzít? Klubové pokladny jsou prázdné a systém dotací od státu nebo jednotlivých asociací je poměrně složitý.

A jak na to?

„Zjednodušení žádostí a vyúčtování dotací,“ přesně to byl udělali například členové fotbalových výborů ve Veltrubech nebo sousedním Velkém Oseku.

„Nikdo to řádně neumí, proto se nečerpá,“ dodávají shodně.

Podobně mluví například lidé z plaveckého oddílu SOP Kolín.

Otázek na toto téma je mnoho, ale zatím se nic neděje. Žádný jednoduchý a úspěšný systém na obzoru není. Přitom po něm kluby volají.

„Sport na venkově nemá na každou činnost odborníka. Jsem hospodář dvou fotbalových oddílů, zároveň trénuji dvě věkové kategorie. Při tomto vytížení ještě zpracovávat administrativně náročné žádosti včetně následného vyúčtování zabere spousta času, přitom se jedná o stále se opakující podklady. Jenže nesmí být starší než tři měsíce. Přitom dotace na činnost lze jednoduše stanovit podle seznamu členů oddílu s doloženou platbou členských příspěvků z účetnictví,“ podotkl Martin Koška z Velkého Oseka.

„Jednoduchost, účelnost, dodržení předem nastavených pravidel. Zjednodušit a správně časovat celý proces pro podání žádostí. Dát dostatek času pro přípravu projektu,“ připojil se k seznamu oslovených sekretář Tuchorazi Jan Hába.

Ten přidává další pohled. „Řešíme zásadní problémy se stavem sportovišť, které spravujeme. Jsou na nás kladeny stále větší nároky v oblasti zajištění, zabezpečení a vybavení sportovišť, ale na druhou stranu se nám nedostává možnosti jejich pořízení, správy nebo úprav. Žádosti jsme podávali pravidelně, ale buď byl grant zrušen úplně, nebo v něm nebylo dostatek peněz k uspokojení naší žádosti,“ konstatoval.

Problémy s penězi a dotacemi neřeší pouze fotbalové kluby, ale i další. Například stáj Václav Kolín, která se zaměřuje na práci s koňmi.

„Jsem pro zásadní zjednodušení žádostí a větší podporu dětí a mládeže ve větší možné míře,“ hlásí Václav Drbal.

„Náš klub byl postižen v minulosti restituční kauzou a nyní platíme 20.000,-Kč měsíčně, což je zcela likvidní a nelze vzhlížet do budoucna,“ dodal.

Klub kolínských turistů by se nejraději zaměřil na finanční podporu spolků provozujících sportovní – nesoutěžní – aktivity dospělých, zejména seniorů.

Podobný názor mají v Tělovýchovné jednotě ASPV Ovčáry, kde by zajistili větší finanční podporu malým jednotám s malým počtem členů.

„Jsme malou organizací na vesnici, která má název TJ, ale ve skutečnosti jsme zaměřeni na Českou asociaci sportu pro všechny, odkud čerpáme veškeré podklady pro svojí činnost. Naše činnost je zaměřena především na cvičení dospělých. Nemáme dostatečné zázemí, kde cvičení provozovat, ale přesto se snažíme organizaci udržet v činnosti a doufat, že zájem o pohyb se dostane do lepších časů. Největší problém vidím, že stát dostatečně finančně nepodporuje TJ,“ uvedl člen Hynek Tichý.

„Náš konkrétní příběh se týká na nácvik hromadných skladeb pro slety a WG, kde jsme v devadesátých letech měli velký zájem cvičenců o vystupování. Postupem doby zájem o cvičení ubýval, protože náklady na tyto akce finančně rostou a nejsou podporovány státem. Nemalou měrou tomu přispěla i privatizace SAZKY,“ doplnil ho kolega Jaromír Podnecký.

PODPORA SENIORŮ A HLAVNĚ DĚTÍ

Nejde se zavděčit všem. Jedni by podporovali seniory a dospělé, druzí zase mládež.

„Určitě jsem pro větší podporu mládeže a dětí,“ hlásí Martin Turek, jeden ze zakladatelů skupiny Spartan Race v Kolíně.

„Problémy jsou především finanční. Nemáme peníze na pronájmy prostor, kde by jsme mohli s dětmi cvičit. Přes léto se scházíme venku, ale přes zimu a za nepříznivého počasí nemáme na drahý pronájem a tréninky jsou tím omezené. Další problém je materiální vybavení, kde opět narážíme na nedostatek peněz. Je nám to moc líto, ale bohužel bez peněz to pořádně dělat nejde,“ posteskl si.

NEJDE JEN O AREÁLY, ALE TAKÉ TRENÉRY

Ve většině případů nejde jen o údržbu areálu nebo stadionu. Chybí také kvalifikovaní lidé. Hlavně trenéři, kteří by se ve své volné chvíli chtěli věnovat mládeži.

„Nemáme peníze na trenéry, proto to dělají jenom skalní, a na ně je toho mnohdy moc. Dále by se mělo přestat vydávat peníze na přestupy či nákup hráčů. Na to si mají shánět kluby peníze jinde (sponzory, reklamy). Ušetřené peníze pak rozdělit mezi kluby na činnost,“ připojil názor Josef Musil ze spolku Sport Kolín.

Zatímco většina oslovených má s financování špatné zkušenosti, v Tělovýchovné jednotě Slavoj Český Brod je tomu naopak.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy bylo k naší jednotě v posledních dvou letech velmi štědré v oblasti investic. Uvítali bychom však snížení vlastní participace, neboť 40% participace už je opravdu velmi vysoká částka, která nás postavila před těžké rozhodnutí, zadlužit jednotu několikaletým vysokým úvěrem. Dále bychom uvítali transparentní vyhlašování podmínek, hodnotících kritérií a také výsledků všech dotačních titulů, jak tomu bylo například v letošním roce. Dále bychom uvítali, aby se zkrátilo období posuzování a rozhodování takovým způsobem, abychom mohli s případnými přidělenými prostředky včas počítat při sestavovaní vlastních rozpočtů. Výrazně by se zefektivnila naše práce, která je z velké části dobrovolná,“ řekla tejemnice Marcela Chuchlová.

„V současné době nás nejvíce trápí vlastní finanční rozpočet, který budeme muset zatížit investičním úvěrem, vzhledem k navýšení participace u investičních grantů na 40%. Proto je pro nás zachování dotačního titulu velmi důležité, jinak budeme muset zastavit všechny plánované drobné opravy a údržbu našich sportovních zařízení, což se projeví na jejich stavu a takzvaně nás to dožene o několik let déle. Máme velmi rozsáhlý sportovní majetek v hodnotě bezmála 40 miliónů korun, který slouží necelé tisícovce vlastních členů, ale taky slouží jako prostor pro tělesnou výchovu dvou základních škol, gymnázia a mateřských škol,“ dodala.

Všichni věří, že se začne blýskat na lepší časy.

Autor: René Volf

17.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 17 000 Kč

Asistenti pedagogů ASISTENT/KA PEDAGOGA - 1.STUPEŇ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: částečný úvazek; vzdělání - kvalifikace pro asistenta/ku pedagoga, , Životopis prosím zasílejte na e.mail: zsams.vlhota@email.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola vrbová lhota, okres kolín, Poděbradská, č.p. 22, 289 11 Pečky. Informace: Vlastimil Procházka, +420 313 105 522.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: První kontakt:, Lengeňová, tel.: 776 825 683, od 8 do 16 hod,, e-mail: lekonmb@seznam.cz,, osobně: Perucká 2482/7, Praha 2., , Místo výkonu práce:, Firma ASTOS Machinery a.s., Kolín IV. Nástup možný ihned., , Náplň práce:, Svařování v CO2, orientace v technických výkresech., , Požadujeme:, Zručnost, znalost čtení technických výkresů., , Pracovní doba:, Po - Pá 6 - 14:30 hod.. Pracoviště: Lekon mb s.r.o. - astos kolín, Havlíčkova, 280 02 Kolín 2. Informace: Lengeňová, +420 776 825 683.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 17 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Venkovní obsluha čerpací stanice Shell. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Hladíková Michaela, tel.: 702 023 851 od 8 do 17 hod, , e-mail: shell8139@csshell.net,, osobně: ČS Shell, Jaselská 880, Kolín, , Náplň práce:, obsluha zákazníků, nabídka zboží, úklid ČS., , Požadavky:, samostatnost, zodpovědnost, dobré komunikační schopnosti, příjemné vystupování., , Zaměstnanecké výhody:, bonusy ke mzdě za prodej, sleva na palivo.. Pracoviště: David kaštánek s.r.o. - čs shell, Jaselská, č.p. 880, 280 02 Kolín 2. Informace: Michaela Hladíková, +420 702 023 851.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 28 000 Kč

Řidiči tahačů Řidič tahače a návěsu s posuvnou podlahou. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: , Hladík Jan, tel.: 603 140 473, , e-mail: doprava@jhzlogistics.cz, , osobně: po předchozí telef. domluvě., , Náplň práce: , Řidič tahače a návěsu s posuvnou podlahou, Walkingfloor, , Požadavky: , Řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz., , Pracovní doba: , Pružná - víkendy doma., , Životopisy zasílat na e-mail - doprava@jhzlogistics.cz.. Pracoviště: Jhz logistics, s.r.o. - kolín, Plynárenská, č.p. 968, 280 02 Kolín 2. Informace: Jan Hladík, +420 603 140 473.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
8

Do lesa jen na procházku, na košíky to zatím není

Výstava byla uvedena v Červinkovském domě.
35

Kolínský výtvarník Jan Havránek se po letech vrátil do muzejní výstavní síně

Vlachovo kvarteto nadchlo členy Kruhu přátel hudby v zaplněné synagoze

Kolín /FOTOGALERIE/ – Tentokrát v krásném prostředí historické kolínské synagogy pokračovala série koncertů v rámci již 54. cyklu kolínského Kruhu přátel hudby, v němž tentokrát zahrálo špičkové Vlachovo kvarteto.

KRÁTCE: Tradiční keramický den a Setkání Kostelců uzavře náměstí a okolí

Kolínsko - Přinášíme vám krátké zprávy z Kolínska.

O velkou cenu v Hradištku je velký zájem

Hradištko – Český skokový pohár pokračuje jen pár dní po skončení Velké ceny Ostravy dalším kolem. Závodí se už od včerejška do neděle v Hradištku u Sadské. Čtvrtý mítink domácí parkurové extraligy vyvrcholí na tamním kolbišti Velkou cenou Prahy…

Dva roky za pěstí rozhodčímu

Benešovsko – Podle Ladislava Bursíka to bylo špatné rozhodnutí sudího Milana Rogožana. Tak špatné, že se rozhodl pro odvetu. Jenže takovou, která na fotbalovém trávníku nemá co dělat. Rozhodčího udeřil pěstí a ten zápas mezi Přestavlky a Velíš (IV. třída Benešovska) ukončil. Bursík si nezahraje fotbal dva roky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT