„Jsem opravdu šťastný, nečekal jsem to. Hlavně jsem nečekal, že se vůbec dostanu do nominace. Všem moc děkuji za hlasy, vážím si toho," řekl osmnáctiletý Matěj Novák.

Když jsi viděl anketní lístek a viděl svoje konkurenty, věřil si, že bys mohl zvítězit?

Absolutně ne. Od nás z Kolína tam byli ještě dva hráči a ti by si to zasloužili určitě víc. Tím chci říct, že všichni v kolínském A mužstvu jsou lepší než já, takže mám ještě na čem pracovat.

Získal jsi necelou stovku bodů, což je v historii ankety jedno z největších čísel. Taková podpora určitě potěší…

Samozřejmě, jsem moc rád, že mi lidé posílali hlasy. Moc si toho vážím a děkuji za ně.

Určitě si na svoji adresu během hlasování slyšel spoustu narážek od kamarádů nebo spoluhráčů. Která ti zůstala v paměti?

Musím se přiznat, že o tom skoro nikdo z kamarádů nevěděl, takže žádné narážky nebyly. Snad jen jedna: „Jak ty ses tam dostal?".

Co na takové ankety říkáš? Líbí se ti?

Ano, samozřejmě líbí. Ale je to anketa, takže se nenajde nejlepší fotbalista okresu, ale ten s největší podporou rodiny a přátel. Ale i to je moc krásné vyhrát.

Každé vítězství si zaslouží oslavu. Jaká bude v tvém případě?

Ještě žádné plány nemám, ale určitě bude nějaká malinká oslava v rodinném kruhu a potom snad i s kamarády.

Hraješ v Kolíně za dorost a také za áčko. Kde se cítíš líp?

V obou týmech se cítím dobře. V obou je dobrá atmosféra. Z dorostu znám kluky už od žáků, takže si skvěle rozumíme a do áčka jsem se za ten skoro rok už celkem začlenil.

V obou kategoriích se Kolín pohybuje na špici tabulky. Dalo by se říct, že je to tvé nejlepší hráčské období?

Myslím si, že zatím asi určitě, ale kdo ví, jestli nebude ještě nějaké lepší (směje se). Takhle se mě zeptejte, až mi bude pětatřicet, to už budu odpověď určitě znát (smích).

V posledním kole jste porazili v derby Kutnou Horu 4:0. Ty ses na vysokém vítězství také podepsal, vstřelil jsi čtvrtý gól. Byl to tvůj první gól za áčko. Jak si trefu viděl a vyměřil ti pokladník už nějakou částku, kterou budeš muset zaplatit do společné kasy?

Byl jsem šťastný, velmi jsem si ten zápas užil. Tento gól byl můj první v divizi, ale druhý za áčko, jelikož jsem se trefil v pohárové soutěži MOL Cup, takže už jsem za svůj první gól platil na podzim.

Od žáčků sis vyzkoušel kromě brankáře všechny posty. Který ti vyhovuje nejlíp?

Nejvíc mi vyhovuje útočník, kterého hraji i teď. Když se mi daří a dám gól, tak je to super pocit a to mě nutí bojovat ještě víc.

Jak bys charakterizoval sám sebe jako fotbalistu?

Sám sebe nijak charakterizovat neumím, ale můj bratr mě popsal slovy „tank".

Říká se, že nikdo není dokonalý. Jaké máš rezervy? Kde je třeba podle tebe ještě zapracovat?

Nejvíce bych asi potřeboval zapracovat v technice a určitě více zesílit jak fyzicky, tak mentálně. Tím myslím nabrat více zkušeností.

Fotbal hraje i tvůj bratr Ondřej. Ne každému se poštěstí, aby si zahrál se svým sourozencem. Jak se ti s ním hraje?

Hraje se mi s ním opravdu dobře, protože v podstatě oba víme, co ten druhý udělá. Tím pádem skvěle spolupracujeme. Jsem rád, že s ním můžu hrát.

Jakou předností disponuje tvůj bratr, kterou by sis od něho vzal, kdybys mohl?

Osobně si myslím, že má lepší techniku a umí se lépe pohybovat po hřišti. Určitě by si zasloužil tuhle cenu vyhrát stejně tak jako já.

Mezi sourozenci většinou panuje rivalita. Jak je to mezi vámi?

Už od malička mezi námi rivalita je jako u každých sourozenců. Vždycky, když jeden něco neuměl a ten druhý ano, tak se ho ten první snažil dohnat a vyrovnat se mu. I dnes mezi sebou soupeříme, jak už o holky, tak i na hřišti (smích).

Kdyby si nehrál fotbal, jakému sportu by ses věnoval?

Nejvíce by mě asi bavilo sjezdové lyžování, ale to bych asi musel bydlet jinde.

Jsi jedním z odchovanců, kteří mají šanci prosadit se natrvalo do kádru A mužstva. Jak vnímáš tuto situaci?

Těší mě to. Jsem moc rád, že s áčkem trénuji, dává mi to hodně zkušeností. Bylo by hezké se tam prosadit, ale ještě je na to dost času.

Studuješ na kolínském gymnáziu. Jaký jsi student?

Nemůžu říci, že nejsem student, co nemá průšvihy, ale známky snad špatné nejsou.

Jak relaxuješ?

Jelikož v našem klubu relaxace vůbec nefunguje, tak nejčastěji odpočívám u nějakého dobrého filmu nebo venku s kamarády.

Jaké jsou tvé ambice ve sportu?

Ve svém věku už nepředpokládám, že se dostanu do špičkových klubů, ale určitě se budu snažit dostat co nejdál.

A v osobním životě?

Za prvé úspěšně zvládnout maturitu. Za druhé najít a vystudovat vysokou školu, která mě bude bavit. A za třetí dostat dobře placenou práci, která mě zabezpečí a bude bavit.

Pořadí ankety: 1. Matěj Novák (Kolín) 88 bodů, 2. Tomáš Pop (Liblice) 59, 3. Matěj Kasal (Velim) 32, 4. Lukáš Kalivoda (Polepy) 2, 5. – 6. Tomáš Javorek (Polepy), Jakub Hradílek (Červené Pečky) 1.