Fantazie prodávajících, kteří dost možná reagují na vlnu podvodů během nedávného hokejového šampionátu v Česku, vás překvapí. „Můžeme projít turniketem společně,“ píše se v jednom z inzerátů na serveru Bazoš.cz. Jiná osoba zase slibuje kupní smlouvu.

Jak je to tedy se vstupenkami na zápasy Eura obecně?

Možností, jak získat drahocenný artikl, bylo v uplynulých měsících docela dost. Největší šanci skýtala loterie fotbalové asociace, další vlny prodeje obstarala sama UEFA, poslední proběhla v květnu. Mezi fanoušky jsou i stovky lístků ze soutěží a od partnerů.

Pozor na nabídku „vstupenky mailem“

Všechny vstupenky na Euro mají jedno společné specifikum. Nenajdete je v mailu, nevytisknete si je. Pokud tedy někdo nabízí, že vstupenky pošle na vaši adresu, okamžitě zpozorněte.

Lístek je totiž personifikovaný a kupující jej najde až krátce před zápasem v oficiální aplikaci.

Držitel takové vstupenky ji může poslat dál, komukoli s aplikací. Ale jakmile to udělá, o svůj přístup přijde, zmizí mu z jeho aplikace. Zfalšovat kód nejde, UEFA má systém propracovaný do nejmenšího detailu. Zároveň pořadatel šampionátu ve svých pravidlech píše, že je zákázáno se vstupenkami obchodovat mimo oficiální platformu.

Funkcionáři tím v první řadě brání sebe. Německo totiž ve svých zákonech není zrovna striktní. „Přeprodej vstupenky tam není trestný čin,“ řekl pro Deník Zdeněk Tomíček, advokát se zaměřením na sportovní právo.

Pozor na pochybné internetové společnosti

Viagogo, Ticombo, Stubhub. Tyto a mnohé další firmy parazitují na fotbalu a vysoké poptávce. Fanouškům nabízejí vstupenky za přemrštěné sumy.

Příklad? Za jedno z nejhorších míst v Red Bull Areně na zmíněný zápas mezi Českem a Portugalskem požaduje pochybný server po zájemci osm tisíc korun.

„Neexistuje žádná záruka, že tyto vstupenky budou platné, protože UEFA si vyhrazuje, že vstupenky, které nebudou prodány oficiálními kanály, budou zablokovány,“ řekla Iwona Husemannová, expertka na spotřebitelské právo, pro německou televizní stanici ZDF.

Tomíček souhlasí. Advokát z renomované advokátní kanceláře CEE Attorneys o podobných podvodech  slyšel nejeden příběh. „Pokud bych se nedostal k lístkům standardní cestou, určitě bych tento postup neriskoval a raději se koukal doma,“ podotkl.

Jen tak na okraj, právě Viagogo má velmi špatnou pověst, dokonce před ním varovala Česká obchodní inspekce. Příběhů oklamaných naivků je plný internet.

Fanoušci mají šanci na vstupenku, v osmifinále

Spousta inzerátů v Česku nemusí být podvodná. Například uživatel z Chomutova nabízí vstupenku na závěrečný mač skupiny Česko vs. Turecko - jak píše „pro poctivé zájemce" - za 12 500 korun. Oficiální cenovka od UEFA přitom činí 200 eur (zhruba 5000 korun).

Opatrný fanoušek má přesto ještě jednu naději. Pořád může doufat, že uvidí fotbalový svátek naživo.

Za pár dní se otevře další vlna prodejů na oficiálním prodejním kanálu. Pokud Češi zvládnou postoupit ze skupiny, bude o lístky na osmifinále pořádná sháňka.

Máte falešný dres? Pokuta nehrozí

Krátce před šampionátem se Německem (a fotbalovou Evropou) šířila neověřená zpráva: za nošení falešného dresu hrozí pokuta až ve výši pěti tisíc eur (124 tisíc korun)! Televizní kanál Deutsche Welle ale tuto zvěst vyvrátil, fanoušci se podle informací celní správy nemají čeho bát. Něco jiného už je to v případě, že by někdo takové dresy prodával ve velkém. Tady už mohou policisté zakročit.