VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liba hájí platby za karty investicemi do soutěží

Praha – Vyšší krajské fotbalové soutěže odstartovaly v uplynulém víkendu. Začaly s několika razantními změnami, zejména fotbalovou (R)evolucí, která nekonečné papírování nahrazuje většinu úkonů v elektronické podobě. Ve Středočeském kraji pak vstoupily do hry nově kopy na branku v případě nerozhodného výsledku, a počítání žlutých karet v I. A třídě. Jak novinky komentuje předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Miroslav Liba?

18.8.2015
SDÍLEJ:

Miroslav Liba, předseda středočeského krajského fotbalového svazu.Foto: Deník/ Rudolf Muzika

Začněme celorepublikově řízenou fotbalovou (R)evolucí. Máte už první výstupy, jak se kluby popasovaly s přechodem na elektronickou bázi?

Projekt se připravoval delší dobu a spuštěn byl 1. července naplno. Ukazuje se pro kluby jako velice prospěšná, a to z mnoha aspektů. Objevují se některé drobné nedostatky, které se ale vychytají. Jsem přesvědčen, že až novou věc začnou všichni dobře používat, bude to značit nesmírné ulehčení pro všechny.

Nicméně hlavně v menších klubech se o zápisy a technické zajištění zápasů leckdy starali ti nejstarší činovníci. Teď se musí přidat i mladší, ti s technickými vymoženostmi bojují mnohem méně…
Asi to tak bude. Ale přece není špatné, když se na chodu klubu bude podílet víc lidí. Ne jen nějaký jeden sekretář, se kterým se jednou za týden sejde výbor a spíš tam budou hodnotit, jak kde hráli. Bavím se se spoustou lidí a vidím, že mladí do fotbalu mohou přinést nový přístup. Takže i tohle vidím jako pozitivní krok. Starší generaci máme rádi, ale koloběh života nezmizí a jednou mladí musí ty starší nahradit.

Když jste mluvil o dílčích problémech, myslel jste něco konkrétního?
U nás ve středních Čechách se to v prvním hracím víkendu soutěží neprojevilo žádným výrazným způsobem. Spíš se třeba někde stalo, že zápis vyplnili dřív než měli, nebo tam rozhodčí zapomněl něco vyplnit a podobně. Čili spíše technické záležitosti. Uvidíme, až se rozeběhne I. B třída. Tam už někde scházelo připojení na internet a vše se muselo během léta udělat. My jsme v tomhle chtěli klubům pomoci, proto máme smlouvu s telefonní společností na velmi výhodný odběr dat pro všechny kluby, které měly zájem. A řada z nich už toho využívá. Někteří třeba počítače na hřišti i měli, nicméně v kabině rozhodčího, kde by být měl, nebylo připojení. Máme však tým lidí, kteří se neustále scházejí a vychytávají, co ještě vychytat musí.

Výhodou naopak je třeba to, že s přestupy nemusí nikdo do Prahy, vše se dá zvládnout doma od počítače, že?
Tohle je jedna z věcí, kterou kluby i my vítáme. Kdo by si nepamatoval ty nekonečné fronty na přestupy, protože víme, že všichni tohle vždycky nechávali na poslední chvíli. Tímhle se ohromně snížily náklady a o ušetřeném času ani nemluvím.

Nehrozí při neznalosti programu problémy, jaké byly třeba nedávno s neplatnými registracemi hráčů, po kterých mnohé kluby přicházely o důležité body i peníze?
Tenhle systém má právě jakékoliv podobné problémy eliminovat. Jestli bude vše fungovat jak má, tak hráč se zastavenou činností nebude moci být uveden do zápisu. Systém ho tam nepustí. Respektive můžete udělat podvod, ten můžete udělat kdykoliv, když budete chtít. Ale neuděláte administrativní chybu jako u registrací, která kluby zatížila herními důsledky a pokutami.

Na středočeském aktivu jste v červenci vyhlásili i dvě novinky týkající se jen našeho kraje. První je zavedení pokutových kopů při nerozhodném stavu utkání. Na tuhle změnu je slyšet spíše chvála.
Přesněji bych to nazval kopy na branku než pokutové, ale budiž. Před rokem a půl jsme oslovili kluby, aby se samy k zavedení téhle novinky vyjádřily. Tehdy to bylo padesát na padesát a my se rozhodli, že když to nechce většina, tak do toho nepůjdeme. Mezitím ale doba pokročila. O bod navíc se kope v divizích, zavedli to v leckterých okresech, v jiných krajích a s dobrými ohlasy. Proto jsme se teď už rozhodli, že kopat budeme také. Samozřejmě jsme slyšeli i argumenty, že se toho bude zneužívat. Ale zároveň vidíme, že zahrát si ještě kratinkou soutěž o jeden bod leckoho láká. Je to zpestření pro diváka, záležitost pár minut. Že jsme to rozhodli sami? Jsme zvoleným orgánem a za naše rozhodnutí neseme zodpovědnost. Jde o to, jak podporujeme fotbal, jak ho chceme zatraktivnit. Kopy na branku určitou atraktivitu zajistí.

Kopy na branku asi kluby a hlavně diváci přijmou, horší to je se žlutými kartami v I. A třídě…
Já se přiznám, že negativa neslyším. Že se to někomu nelíbí, tomu rozumím. Pokud vydáte nějaké rozhodnutí, vždycky se někomu líbit bude a jinému ne. Vezměte si, že u dospělých spravujeme tři stupně soutěží, krajský přebor, I. A třídu a I. B třídu. A kluby v nich byly zvyklé, že prostě hrají a také platí cesty, rozhodčí, náklady na zápasy. Dneska je situace taková, že do Ondrášovka krajského přeboru v podstatě investujeme šest set tisíc korun. Už dva roky běží soutěže slušnosti, v níž vítězové dostávají ceny v nějaké hodnotě. A doba se posouvá, my chceme soutěže vylepšovat dál. A tak už nebudeme vyhlašovat jen vítěze, ale tři nejlepší kluby. A třeba I. A třída, která má nějakou kvalitu a na každé utkání jezdí delegát, se hrála dosud bez toho, že se tam někomu za žluté karty něco může stát. Kdežto v přeboru se počítaly a při srovnání s dřívějškem se po zavedení novinky počty karet o dost snížily. Prostě si hříšníci začali dávat pozor. Pochopitelně s výjimkami, loni měl jeden hráč 12 karet. Pro mě má proto nové nařízení i výchovný efekt.

Hráči si ale mohou koupit jakési odpustky, tedy se za nějaký žlutý hřích vykoupit. Nač tyhle prostředky použijete?
Už jsem říkal, že se snažíme zvýšit kvalitu soutěží a třeba u A třídy už na vyšší úrovni jsme. Další věcí jsou zmíněné odměny. Nově třeba odměníme vítěze Ondrášovka krajského přeboru stejně jako druhý a třetí tým. Pak je tady Agro pohár, kam se také nedávalo nic a teď vítěz dostává odměnu za padesát tisíc korun, poražený finalista za dvacet a semifinalisté za deset. Náklady na rozhodčí v poháru platíme jen my a najednou jsme jen v poháru na 180 – 190 tisících. Ještě před dvěma lety nikdo pohár hrát nechtěl a teď? Máme tam už předkola a hlásí se kluby, které tuhle soutěž nikdy hrát nechtěly. Celkově tím chci říci, že nám nejde o to, tahat z klubů peníze, ale zvyšovat úroveň soutěží řízených středočeským svazem.

Autor: Rudolf Muzika

18.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení