Říká se, že náhoda je blbec. A před pěti lety se to potvrdilo i u fotbalového týmu v Býchorech na Kolínsku, které kopou okresní přebor a proslavil je holohlavý útočník Lukáš Hartig, nyní kouč A – mužstva. Tenkrát z důvodu malého počtu hráčů musel v útoku nastoupit brankář Petr Jansa. A co se nestalo! Tento tehdy devatenáctiletý gólman v zápase střelecky zazářil, vstřelil dvě branky a od té doby je z něj nejen spolehlivý strážce býchorské svatyně, ale i průbojný hrot s čichem na góly.

„Mým fotbalovým povoláním je chytání míčů, tedy brankář. Ale je pravda, že občas střídám i do útoku. Třeba o poločase jde do branky naše dvojka a já naskočím do útoku. Také nastupuju v rezervě Býchor a tam už jen jako útočník,“ řekl Deníku Jansa.

V uplynulé sezoně se mu dařilo, což i sám skromně přiznává. „Musím uznat, že se mi celkem v útoku vedlo. Vsítil jsem asi deset gólů,“ tvrdí fotbalista, jehož velkým vzorem je italský brankář Juventusu Turín Gianlugi Buffon .

Pokud se zeptáte odchovance býchorského fotbalu, jaká fotbalová role je mu přeci jen bližší, tak má pro vás jasnou odpověď. „ Brankář je pro mne prioritou! Přeci jen, toho útočníka hraju jen občas, když je třeba po prvním poločase již zápas rozhodnutý, aby si zachytal i můj náhradník. Na toho útočníka mi už taky chybí tolik potřebná kondice,“ dodává s úsměvem.

I Petr Jansa, stejně jako další gólmani s útočnými pudy, si libuje v zahrávání pokutových kopů, i když je určen na ně jen v rezervním týmu Býchor. „Tam jsem první na seznamu. Musím říct, že si vždycky docela věřím a rád je kopu. A jakou mám úspěšnost? Nechci se chválit, ale mám takový pocit, že se mi ještě nestalo, abych neproměnil,“ pochlubil se úspěšný penaltový exekutor.

Petr Jansa

Narozen: 6. září 1984

Zaměstnání: svářeč

Rodina: svobodný

Koníčky: především fotbal, dříve i stolní tenis

Kariéra: Býchory, Ovčáry, Býchory, Mogul Kolín, Býchory

Největší úspěch: Angažmá v Kolíně a postup s dorostem Býchor do I. A třídy

David Solnař