Přestože Hervertovi hrozí roční vězení, pokuta a dlouholetý zákaz činnosti ve fotbale, Martin Kalenda tvrdí, že se jeho nadřízený stal obětí nevídaného komplotu.

„Hlava mi nebere, že by se tak slušný člověk, jakým Zdeněk Hervert je, snížil k tomu, aby se takhle hloupě snažil ovlivnit výsledky zápasů. Navíc je znám tím, že ostře proti úplatkům vystupuje,“ říká Martin Kalenda.

A jeho názory nenechaly chladnými ani některé diskutující na našem webovém fóru na www.kolinsky.denik.cz. „Ten Kalenda si snad dělá srandu,“ objevilo se například v jednom z příspěvků. „Ne, všechno, co říkám, myslím naprosto vážně,“ oponuje ten, kterému ironicky míněná slova patří.

Nebojíte se, že teď budete pro některé lidi z fotbalové branže tak trochu za toho, který leští kliky?

Vůbec se toho nebojím. Ať si každý myslí, co chce. Já si za svými názory stojím.

Co si tedy o kauze Zdeňka Herverta myslíte?

Že mi tam něco nehraje. Nehodlám polemizovat o tom, jestli je to pravda, nebo ne. To se musí prokázat u soudu. Jde mi spíš o celé pozadí případu a reakce některých lidí, kteří Zdeňka Herverta ihned odsoudili bez znalosti věcí, nebo aniž by toho dotyčného znali osobně. Víte, celé jaro rozhodčí pískají tendenčně proti Kolínu. A tomu se těžko čelí. Zdeněk Hervert je znám tím, že penězi do toho jít nechtěl nikdy. A mám konkrétní příklad. Před třemi lety stačila Kolínu doma výhra nad rezervou Slavie, aby se zachránil v ČFL. Mohlo se to hravě pojistit. Ale zápas skončil 2:2 a Kolín musel na rok do divize. Proč to tedy Hervert neudělal už tehdy? A proč by to v podobné situaci dělal teď?

Třeba proto, že už stejnou chybu nechtěl opakovat.

Tomu nevěřím. Je to člověk, který si za svými zásadami stojí. Nehledě na to, že policie tvrdí, že se snažil ovlivnit dva zápasy venku a jen jeden doma. To mi přijde absurdní. Kdo fotbal dělá, tak ví, že je mnohem snazší si pohlídat zápasy doma. A nikomu navíc není divné, že se doma vyhrává.

A co si myslíte o teorii, podle které Zdeňka Herverta k zoufalému činu přiměl jistý člověk z realizačního týmu A – mužstva?

Tak to nevím a nerad bych to rozebíral.

A jak se díváte na spekulace o tom, že Kolín se společně s Libiší a Dobrovicí dostal do nemilosti kvůli hlasování na valné hromadě ČMFS, kde se všechny tři kluby přiklonily na stranu radikálních změn v českém fotbale a teď na to doplácí? Od začátku jarní části sezony prý bylo jasné, že Kolín i dva výše jmenované kluby by měly sestoupit.

Slyšel jsem o tom, ale nemohu to komentovat.

Říká vám něco jméno Ivo Polák?

Ne. Kdo to je?

Rozhodčí z Prahy, který píská ČFL. Právě on se podle některých lidí výrazně zasadil o to, že si na Zdeňka Herverta políčila policie.

Zajímavé. Kolín se dostal do nemilosti pražské fotbalové generality, tenhle rozhodčí je z Prahy… (odmlčí se) Nevím, prostě se sešlo nějak podezřele moc náhod najednou.

Více o kauze čtěte vpravo od článku v rubrice "Související články".