České fotbalové vody se v neděli večer po vyřazení reprezentace z EURA 2008 pořádně zkalily. A začátek týdne není o moc optimističtější. Na scénu se vynořila další korupční aféra. Hlavní postavou v nové úplatkářské kauze má být šéf třetiligového FK Kolín Zdeněk Hervert. Deníku to jako prvnímu potvrdil Roman Skřepek, mluvčí policejního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

„Stíháme předsedu představenstva kolínských fotbalistů. Byl obviněn z trestného činu podplácení a hrozí mu roční vězení. Státnímu zástupci už jsme předali návrh na podání obžaloby,“ uvedl Skřepek s tím, že detektivové na čin přišli díky vlastní operativě. „Nikdo se na nás neobrátil, ani nepodával ve věci třeba trestní oznámení,“ podotkl mluvčí.

Zdeněk Hervert Deníku na přímý dotaz nezapíral. „Policie se o mě skutečně zajímá, v pondělí dopoledne jdu k výslechu,“ řekl. Podrobnosti ale odmítl říci. "Zatím se k tomu více vyjadřovat nebudu," dodal.

Hervert zároveň už své potíže sdělil i svým kolegům v klubu. „Na představenstvu nám podal základní informace,“ řekla radní Eva Matějková, která ve vedení FK Kolín zastupuje město coby klíčového sponzora klubu.

Kolínu aktuálně hrozí sestup ze třetí ligy. A právě to chtěl Hervert údajně odvrátit.

Podle policie se pokusil ovlivnit tři jarní utkání třetí ligy. O jaké konkrétní zápasy šlo? Při činu měli Herverta chytit před utkáním v neděli 11. května. A to hrál Kolín ve Varnsdorfu. A podezřelé byly už předchozí dva mače - v Jablonci s tamní rezervou a poté doma proti Vyšehradu. I proto si detektivové zápas ve Varnsdorfu vytipovali jako další možný, kde se Hervert pokusí peníze nabídnout. Stalo se. Nabídka zněla na dvacet tisíc korun. Rozhodčí nepřijali a kriminalisté shromáždili dostatek důkazů…

„Mohu pouze říci, že obviněný muž nabízel úplatky v řádu desítek tisíc korun. Jednou to bylo dvacet tisíc korun, podruhé patnáct tisíc korun. Ani v jednom případě ale nakonec k ovlivnění zápasu nedošlo. Rozhodčí, kterým nabízel úplatek, peníze nepřijali. I proto je trestní sazba, která mu hrozí, tak nízká,“ doplnil Roman Skřepek. A vyvrátil tak neoficiální informace o tom, že do případu jsou zapleteni právě i rozhodčí. „Stíháme opravdu jen jednoho člověka,“ upřesnil.

V kolínském klubu se k počínající aféře nechtějí obšírněji vyjadřovat. Hervertův nejbližší spolupracovník Jan Meszároš řekl, že dokud se čin neprokáže, bude ctít presumpci neviny.

To kapitán třetiligového týmu Ladislav Doseděl přiznal, že v kuloárech o prověřování Hervertovy osoby zaslechl. „Podrobnosti ale neznám,“ dodal. Zároveň si ale posteskl nad českým fotbalem. „Pokud se vše prokáže, jde jen o kapku v moři. Korupce se z fotbalu nedá vymýtit, a kdo fotbal dělá, dobře to ví,“ prohlásil zkušený sedmatřicetiletý hráč.

Anketa: Co říkají na kauzu Zdeňka Herverta fotbalové osobnosti Kolínska?

close zoom_in

Jiří Černý (brankář): Určitě se ve fotbale dějí nekalé věci, to je jasné. A je dobře, že po tom policie jde. Ale co se týká tohoto případu, je složité konkrétní osobu soudit, když o tom nevím podrobnosti.

close zoom_in

Jaroslav Bejlek (trenér): Je vidět, že po velkých korupčních kauzách se ve fotbale nic nezměnilo. Případ Zdeňka Herverta nechci komentovat. Když jsme spolupracovali, s pokusem o podplácení jsem se v jeho případě nesetkal. A myslím si, že kdyby to chtěl udělat, měl by na to lidi.

close zoom_in close zoom_in

Jaroslav Němec (internacionál): V klubu šlo do tuhého, tak se s tím muselo něco dělat. To není ve fotbale žádná novinka. Ale byl neopatrný. Divím se, že to udělal sám a někoho si na to nenajal. Nechat se takhle nachytat… A ještě něco: bude to pro něj dost kruté, až si na radnici uvědomí, že část městských peněz nedává na mládež, ale pokouší se uplácet.

close zoom_in

Josef Polák (trenér): Tou informací jste mě tak zaskočili, že ani nevím, co kloudného mám odpovědět. Je to špatné, nemělo by se to stávat. Zdeňka Herverta znám jako dobrého člověka a překvapuje mě, že řešil těžkou situaci klubu takovým způsobem. Že se vůbec k takovým krokům odhodlal.

close zoom_in

Jaroslav Sýkora (předseda OFS Kolín): O případu vím až od vás, takže se k němu těžko mohu vyjadřovat. Neznám podrobnosti. Ale co se týká korupce obecně, důrazně jsem proti ní. I když uznávám, že boj je to velmi těžký.

close zoom_in

Pavel Drahoš (delegát): Pokud má policie v rukách v tomto případě dostatek důkazů, pak to Zdeněk Hervert nebude mít jednoduché. Ale jak já s oblibou říkám – zajíci se sčítají až po honu. V mojí kauze mě taky hned odepisovali a podívejte – jsem čistý.