Tyto třídy sdružují talentované fotbalisty v obou žákovských kategoriích rozdělených vždy do dvou ročníků. Mladší žáci chodí a zároveň trénují v šestém a sedmém ročníku, starší žáci studují v osmém a devátém ročníku. Žáci ve všech ročnících mají rozšířenou výuku tělesné výchovy, kde mají standardní hodiny TV dle školního vzdělávacího programu a dále tréninkové jednotky, které navazují na fotbalovou přípravu v klubu. TV na škole není zaměřena jen na kopanou, ale i na další kolektivní sporty a atletiku.
Kromě sportu se ZŠ Mnichovická zaměřuje na rozšířenou výuku informatiky, která probíhá ve dvou moderních učebnách, a dále na prvním stupni se veškerá aktivita dětí rozděluje do deseti zájmových kroužků.
Zájemci o vstup do sportovních tříd mají možnost kdykoliv navštívit ředitelství školy, nebo se informovat na tel.: 724 125 375 u Vladimíra Zemana, který je hlavním trenérem sportovních tříd a zároveň šéftrenér mládeže FK Kolín a.s.
Zápis do budoucí šesté třídy zaměřené na kopanou, míčové hra a atletiku proběhne 20. května 2009 v tělocvičně 5. ZŠ Mnichovická v 16.00 hodin. Sportovní oděv a obuv s sebou.