Letos to byl již sedmý ročník, kterého se zúčastnilo rekordních 300 družstev ze 17 zemí. Česká republika byla reprezentována 6 družstvy v různých kategoriích, v nichž v nejmladší kategorii osmiletých hráčů reprezentovalo naši republiku mužstvo mladší přípravky FK Kolín.
„Trenéři účast na tomto turnaji připravovali několik měsíců před jeho zahájením, protože celá akce byla velice náročná na zajištění různých organizačních věcí a hlavně na získání finanční podpory od sponzorů. Po oslovení vedení kolínské radnice se podařilo získat rozhodující část finančních prostředků, bez kterých by se nedala realizovat účast na takto velkém turnaji. Největší dík tedy patří starostovi města Kolína, panu Jiřímu Buřičovi, a vedení známé kolínské pizzerie,“ uvedl šéftrenér žákovské kategorie FK Kolín Vladimír Zeman.
Kolínští malí reprezentanti tak měli možnost změřit síly se stejně starými fotbalisty z Běloruska, Rumunska, Polska, Srbska, Slovenska, Chorvatska, Ukrajiny, z nichž asi nejznámější byli hráči Dynama Minsk. Dvacet družstev v této nejmladší kategorii bylo rozděleno do dvou skupin, kde se hrálo systémem každý s každým a první čtyři z každé skupiny postupovali dál, vyřazovacím způsobem až do finále.
„V naší skupině, ve které bylo hned na první pohled znát, že je daleko silnější než druhá skupina, jsme narazili na všechna prvoligová mužstva ve svých zemích. Naši borci se i přesto svých silných soupeřů nezalekli a odehráli devět rovnocenných utkání, v nichž okusili sladkost vítězství, spokojenost z remízy a samozřejmě i hořkost porážky,“ podotkl Zeman.
Jejich úsilí nakonec stačilo na šesté místo ve své skupině. „Síla naší skupiny se ukázala hned v dalších vyřazovacích bojích postupujících mužstev, kdy ve všech zápasech zvítězila družstva z naší skupiny, a to i v zápase čtvrtého z naší skupiny proti vítězi druhé skupiny. První čtyři místa tedy obsadila mužstva z naší základní skupiny a ve finále se tedy utkala slovenská mužstva z Nitry a Košic, kdy těmi šťastnějšími byli nakonec hráči FC Nitra SK,“ dodal Zeman.
I tak ale bylo jeho hodnocení kladné. „I přes to, že jsme nezasáhli do bojů osmi nejlepších mužstev z dvaceti, hodnotím naše účinkování na tomto obrovském klání za velice úspěšné a přínosné nejen pro samotné hráče, ale i pro nás trenéry, kdy jsme měli možnost porovnat naší práci s prací trenérů z jiných zemí,“ konstatoval Zeman.
Kolínští fotbalisté si ze Slovenska odvezli spoustu nejen sportovních zážitků, protože pro všechny účastníky turnaje byl připraven bohatý program včetně obrovského průvodu městem všech zúčastněných družstev zakončený velkým ohňostrojem. Z hlediska organizace celého turnaje byla celá sportovní megaakce připravena velice precizně a bylo vidět, že její organizátoři mají již dlouholeté zkušenosti. Všichni zúčastnění hráči museli mít pocit, že hrají mistrovství Evropy, protože veškerá propagace turnaje ve městě, sponzorské panely okolo každého hřiště, vlajky zúčastněných zemí a hlasitá atmosféra během každého zápasu tento pocit jen umocňovaly.
„Po vyhodnocení celé akce realizačním týmem FK Kolín bylo jednohlasně rozhodnuto, že pokud zvládneme opět vyřešit otázku finančního pokrytí nákladů spojených s realizací celého projektu, tak se s jistotou dalšího ročníku zúčastníme,“ uzavřel Vladimír Zeman.
Realizační tým trenérů mladší přípravky ve složení Vladimír Zeman, Marek Veselý, Václav Uman a Josef Strejček touto cestou děkují všem sponzorům a rodičům, kteří mají zásluhu na zdárném průběhu celé sportovní akce.