Ve Vlašimi startovalo celkem 12 družstev, která byla rozdělena do dvou šestičlenných skupin, ve kterých se utkala ve vzájemných zápasech. Poněkud paradoxní novinkou tohoto turnaje byl postupový klíč do semifinálových bojů. Z každé skupiny postupovala dále dvě družstva nikoliv s největším počtem bodů, ale s největším počtem nastřílených branek.

„Při pohledu na rozlosování obou skupin jsme litovali, do jaké konkurence jsme to zase spadli, o dvě postupová místa se prala hned pětice relativně vyrovnaných týmů. Zatímco v té druhé skupině byl papírově silný pouze jediný celek. Jako největší soupeře v boji o postup jsem asi vnímal celky Kladna a Příbrami, se kterými máme poměrně bohaté a z poslední doby bohužel i trpké zkušenosti. Nicméně i tak jsme věřili, že máme dostatečně kvalitní družstvo a že máme na to postoupit a poprat se medaile,“ uvedl trenér Kolína Pavel Klas.

V zahajovacím utkání turnaje se Kolín utkal s celkem Neratovic.

„K zápasu jsme nastoupili velice zodpovědně, protože od vystoupení v prvním utkání se většinou odvíjejí i naše další výkony. Proto bylo důležité nic nepodcenit a hlavně zvítězit. S výhrou 3:1 jsme byli pochopitelně spokojeni, ale to jsme ještě detailně neznali výše zmíněný postupový klíč,“ podotkl Klas.

Jeho tým čekal ve druhém utkání nejméně oblíbený soupeř, a sice celek Příbrami.

„V letošní sezoně jsme proti němu nedokázali urvat ani remízu. Příbramští zřejmě znají nějakou magickou formulku, jak nás obehrát. Průběh utkání byl standardní. Úvod prvního poločasu kluci naprosto prospali a nekladli prakticky žádný odpor až do hrozivého stavu 0:5. Přestože před začátkem utkání kluci vyslechli, jak mají hrát a na co si dát pozor, z uvedených pokynů neplnili vůbec nic. O poločasové přestávce jsme tedy museli sáhnout k důraznější prezentaci našich představ. Kluci konečně pochopili, že bez dobrého pohybu a dalších maličkostí to nepůjde a výrazně svůj výkon zlepšili. Prakticky celý druhý poločas byli jasně lepší, ale brankové dostihy nakonec nezvládli. Po tomto zápasu jsme zjistili, že tato prohra je vzhledem k hracímu systému naším malým vítězstvím,“ konstatoval Klas.

Další utkání bylo zřejmě nejdůležitější vzhledem k postupovým ambicím. Kolín čekal souboj se Zelenčí, jednoznačně nejslabším celkem skupiny, a nesnadný úkol nastřílet co možná nejvíce gólů.

„Hned v první minutě jsme prožili lehký šok v podobě inkasované branky, když rozhodčí přehlédl volejbalovou vložku útočníka soupeře. Na našem úkolu to však moc nezměnilo, ostatně byla to také jediná návštěva, kterou jsme hráčům Zelenče před naší branku povolili. Zbytek zápasu se odehrával téměř výhradně na naší útočné polovině. Z velkého množství šancí jsme nakonec dokázali vytěžit jen pět branek a naše postupové šance mírně poklesly,“ popsal důležité okamžiky asistent Miloš Vrkota.

I další soupeř, celek Kladna, pomýšlel na postup, takže vzájemný duel byl mimořádně důležitý. Oba týmy potřebovaly střílet branky a podle toho vypadala i předváděná hra.

„Od samotného úvodu jsme se tlačili před branku soupeře, ale kupili jsme i dost nepřesností, za které nás kladenští hráči snadno trestali. Schylovalo se k další gólové přestřelce. Kladenští postupně získali vedení 4:2, ale ještě do konce poločasu jsme dokázali skóre otočit. Druhý poločas již nebyl tak divoký, ale stále hrála prim útočná činnost. Obránci měli mimořádně těžký život, protože neustále vznikala přečíslení, která bylo obtížné ubránit. Myslím si, že jsme v utkání byli lepší, ale o pomyslnou výhru jsme přišli laciným gólem v posledních vteřinách hry,“ posteskl si Vrkota.

V posledním utkání s domácím týmem šlo skutečně o všechno. Vzhledem k ostatním výsledkům Kolín potřeboval nastřílet alespoň šest branek k jistotě postupu. Domácí Vlašim na tom byla obdobně, jen potřebovala vstřelit branek devět. Od samého úvodu se tedy hrálo nahoru dolů a vypukla další branková honička.

„Několika rychlými brankami jsme získali klid a dalšími góly se postupně přibližovali vysněnému boji o medaile. Nakonec to klaplo a postoupili jsme dokonce z prvního místa. Druhý a třetí celek v pořadí tabulky zaostaly o jediný gól,“ upřesnil Klas.

Do semifinále z prvního místa

Do semifinále šel Kolín z prvního místa a čekal ho mnohem přijatelnější soupeř v podobě týmu Poděbrad.

„Přestože naše města od sebe nejsou vzdálena více než dvacet kilometrů, tak se jednalo o první vzájemný souboj na travnatém povrchu. V hale jsme se již utkali, a to se střídavým úspěchem v podobě jedné porážky a jedné výhry. Kluci byli nabuzení, že se jim podařilo postoupit a zatím na nich nebyly patrné známky únavy. Od samého začátku se tlačili do zakončení a kombinací rozkládali obranu soupeře. Celkem rychle jsme dokázali vstřelit úvodní branku a dostali jsme se na koně. Poděbradští hráči se snažili o vyrovnání, vyprodukovali si dvě dobré příležitosti, ale obě skvěle zlikvidoval Mára Čábelka. Zhruba v polovině hrací doby úvodního poločasu odstartoval náš brankostroj. Předvedli jsme několik povedených kombinací, kterým soupeř nedokázal čelit. Výsledkem byly čtyři rychlé branky, které zlomily soupeřův odpor. Utkání jsme už mohli dohrávat v poklidu a pošetřit nějaké síly na finále,“ potěšilo Klase.

Ve finále čekal silný Beroun

Do finále z druhého semifinále postoupil Beroun. „Před začátkem turnaje jsem ho odhadl jako jednoho z největších favoritů na celkové vítězství. Zřejmě to bude znít neskromně, ale ve finále se zaslouženě potkala dvě nejlepší a nejvyspělejší družstva, alespoň podle předváděné hry. Kdo finále sledoval, tak by se mnou určitě souhlasil,“ podotkl Vrkota.

A bylo to tak. Na to, že spolu hrály výběry devítiletých chlapců, tak byl k vidění pěkný fotbal.

„První poločas jsme začali aktivně a měli jsme více ze hry. Soupeře jsme příliš nepouštěli do nebezpečných akcí a naopak před jeho brankou jsme několikrát zahrozili. Logickým vyústěním byl náš vedoucí gól. I v dalším průběhu jsme byli o něco lepší, ale kluci další příležitosti neproměnili. Druhý poločas začali aktivněji hráči Berouna. Nepříznivý vývoj utkání je nutil tlačit se dopředu. Zároveň hráli berounští hráči natolik kvalitně, že nám nenabízeli téměř žádné brejkové situace. Postupně si vytvořili již nepříjemný tlak, jehož vyústěním byla vyrovnávací branka v naší síti. To do konce utkání zbývalo o něco málo více než pět minut. Kluci se bohudík nesložili a znovu zabrali. Přestože už byli velice unaveni, tak se pustili do útoku. Naše akce táhnul hlavně Kuba Kopáček, který celý finálový zápas odehrál ve velkém stylu a s obrovským přehledem. Připravili jsme si dvě jasné šance, ale nedokázali je proměnit. Tak zaúřadovala paní Štěstěna o pomohla nám k brance, která padla asi dvě minuty před koncem. To byl nový povel do útoku pro hráče Berouna. Finále nikdo nechtěl prohrát. Nějakou dobu ještě běžel nastavený čas a právě v této době nám hráči soupeře ještě zabrnkali na nervy. Vyrovnat však nedokázali, takže závěrečný hvizd rozhodčího zpečetil náš obrovský úspěch a odstartoval naše oslavy,“ uzavřel kolínský trenér Pavel Klas.

Oslavy ale musí brzy skončit, protože již ve středu a čtvrtek na ně čeká neoficiální mistrovství republiky v Bílině. Zopakují podobný výsledek?

Statistika
Výsledky Kolína - skupina: Neratovice 3:1 (Chábera 3), – 1. FK Příbram 6:7 (Exner 4, Pokorný, Kopáček), – Zeleneč 5:1 (Exner 2, Kopáček, Konyvka, Brdíčko), – Kladno 7:7 (Exner 4, Kopáček, Pokorný, Chábera), – Vlašim A 6:3 (Exner 4, Chábera 2), semifinále: Poděbrady 11:0 (Chábera, 3, Batelka 3, Pokorný 3, Exner, Kopáček), finále: Beroun 2:1 (Exner 2).
Konečné pořadí turnaje: 1. FK Kolín, 2. Český Lev Union Beroun, 3. Bohemia Poděbrady, 4. 1. FK Příbram, 5. FK Neratovice – Byškovice, 6. SK Slavia Jesenice, 7. FC Graffin Vlašim A, 8. Zenit Čáslav, 9. SK Kladno, 10. Tatran Rako Rakovník, 11. SK Zeleneč, 12. FC Graffin Vlašim B.
Sestava FK Kolín: Čábelka – Klas, Brdíčko, Batelka, Kopáček, Exner, Chábera, Pokorný, Konyvka.