VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znáte dobře fotbalová pravidla?

Kolínsko - Některé fotbalové soutěže jsou již v plném proudu, jiné na svůj start stále čekají. My vám v dnešním vydání připomeneme některá nová pravidla a také osvětlíme některá stará.

9.8.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Bedřich Klíma

Hned od prvních minut budou chtít fotbalisté i diváci jít za vítězstvím, body a co nejlepším umístěním v tabulce. Při této snaze však kolikrát zapomenou na dodržování pravidel a pak jsou na pranýři rozhodčí. Ve spoustě případů jde opravdu pouze o zaujatost pro svůj tým, někdy však může dojít i k situaci, při níž si hráči nebo diváci nejsou jistí, jak že vlastně měla správně být posouzená.
Pojďme si tedy projít nejdůležitější body Pravidel fotbalu a odpovězme si tak aspoň na některé otázky.

Jak velká má být hrací plocha?
Nejmenší možný rozměr je 90x45 metrů, největší povolený je 120x90 metrů.

Jak daleko je penalta?
Říká se sice, že „jde kopat desítku“, ale vzdálenost bodu pro pokutový kop od brankové čáry je 11 metrů.

Jak dlouho musím čekat na rozhodčího?
Čekací doba je nejvýše 20 minut po úředně stanoveném začátku utkání. Nedostaví-li se rozhodčí ani v čekací době a nejsou-li k utkání delegováni asistenti rozhodčího, převezme řízení utkání jiný kvalifikovaný rozhodčí, pokud je na stadiónu přítomen. Tento rozhodčí odřídí celé utkání, i kdyby se v průběhu zápasu dostavil delegovaný rozhodčí.
Dostaví-li se delegovaný rozhodčí opožděně k utkání, které zahájil a řídí oddílový rozhodčí, převezme v přerušené hře a po zjištění všech skutečností tento rozhodčí řízení utkání a řídí ho až do konce.

Kolik hráčů áčka může jít hrát za béčko?
V jednom zápase béčka mohou nastoupit dva hráči áčka.

Pokud budu ošetřován, za jak rychle se mohu vrátit do hry?
Od letošního ročníku platí, že hráč, který byl ošetřován, musí opustit hřiště a zpět jej rozhodčí pustí nejdříve po uplynutí tří minut. Toto se nevztahuje na ošetřování brankáře nebo pokud se srazí dva hráči stejného družstva.

Mohu hrát se snubním prstýnkem?
Ne. Hráči na sobě nesmí mít předměty nebezpečné pro ostatní hráče nebo i pro hráče samotného. Takovým předmětem může být např. prsten, čelenka, vlasová síťka, protéza, sádrový obvaz, kovová přezka, náramek, náramkové hodinky, řetízek, náušnice nebo jiný šperk.

Musí se míče při rozehrávce na začátku poločasu dotknout dva hráči, aby platil případný gól?
Ne. Míč je ve hře od okamžiku, kdy se pohne směrem do soupeřovy poloviny. Gól tedy platí už po prvním doteku.

Kdy se nejedná o malou domů a je povoleno si míč nadhodit na hlavu a pak hrát malou domů?
Chce-li hráč zahrát míč zpět svému brankáři tak, aby po jeho přihrávce brankář mohl uchopit míč do rukou, může tak učinit tělem, hlavou, kolenem či stehnem. Jestliže však hráč má míč u nohy a pravidlo obejde tím, že si míč nohou nadhodí na hlavu a potom ho přihraje svému brankáři hlavou, chová se nesportovně a rozhodčí ho napomene. Přitom není rozhodující, jestli se po jeho přihrávce brankář rukou míče dotkne či nedotkne. Rozhodující je úmysl hráče obejít ustanovení pravidla. Přeruší-li rozhodčí z tohoto důvodu hru, naváže ji nepřímým volným kopem v místě, kde se hráč přestupku dopustil.

Počítá se výměna hráče s brankářem za střídání?
Ne, nepočítá. Po výměně hráčů nesmí být číslo na dresu hráče ani brankáře shodné s číslem, pod kterým je v zápise o utkání uveden jiný hráč.

Jak dlouho může držet brankář míč v rukou?
Brankář smí mít míč v rukou od chvíle, kdy jej má pod kontrolou, nejvýše šest vteřin.

Může rozhodčí změnit své rozhodnutí?
Ano. Rozhodčí smí změnit své rozhodnutí, uvědomí-li si, že je nesprávné, a to buď na základě vlastního uvážení nebo na základě sdělení asistenta rozhodčího. Své rozhodnutí však muže změnit jen do doby, dokud hra nebyla znovu zahájena nebo jestliže utkání již mezitím nebylo ukončeno.

Jestliže rozhodčí hru přerušil písknutím, musí hru opět zahájit dalším písknutím?
Ne. Nemusí tak učinit pokaždé písknutím, ale vždy musí po každém přerušení hry dát znamení k pokračování ve hře. Při provádění volných kopů nebo kopů vyplývajících ze hry může rozhodčí dát pokyn rukou nebo slovy a zapískat jen v případě, že bez písknutí by mohlo vzniknout nedorozumění.
Při míči rozhodčího se znamení píšťalkou zásadně nedává, k provedení výkopu a pokutového kopu se však znamení píšťalkou musí dát vždy.

Rozhodčí signalizuje výhodu, ale mužstvo o míč přijde. Jak dlouho tato výhoda trvá?
V případě, že výhoda neměla předpokládaný účinek, má rozhodčí právo se do 3 vteřin vrátit k původnímu přestupku a nařídit odpovídající volný kop. Neplatí to však pro případ, že zvýhodněné družstvo přijde o míč vlastní vinou.

Je pravda, že oddílový pomezní rozhodčí signalizuje pouze, že míč přešel pomezní čáru?
Ano, ale rozhodčí může jejich pravomoc rozšířit i o další povinnosti asistentů rozhodčího s tou výhradou, že jeho rozhodnutí jsou vždy konečná. Dojde-li při utkání k situaci, kterou rozhodčí sám neviděl, může rozhodnout na základě signalizace nebo informací oddílového pomezního rozhodčího jen tehdy, považuje-li jeho informace za dostatečně objektivní.

Když rozhodčí vyloučí náhradníka, klesne počet hráčů na hřišti?
Ne. Počet hráčů se nemění ani pokud by rozhodčí někoho vyloučil ještě před začátkem utkání.

Kolik je minimální počet hráčů, aby nebylo ukončeno utkání?
Dokud v průběhu utkání neklesne počet hráčů jednoho družstva definitivně pod sedm, rozhodčí utkání neukončí. Ve chvíli, kdy mužstvo má na hřišti jen šest hráčů a nemá možnost mužstvo doplnit, rozhodčí zápas ukončí a podá o tom zprávu v zápise o utkání.

Za jakých okolností je rozhodčí oprávněn předčasně ukončit zápas?
Pro tmu, pro špatné povětrnostní podmínky, pro nezpůsobilý stav hrací plochy, jestliže vyloučený hráč nechce opustit hrací plochu a prostor hřiště, pro vniknutí obecenstva do prostoru hřiště, pokud hrají hráči způsobem, který ohrožuje jejich zdraví, pokud některý z týmů nemá zájem hrát, když funkcionář vyzývá hráče k odchodu z hrací plochy nebo pro hrubé nesportovní projevy obecenstva, pro malý počet hráčů, inzultaci, při úředním zákroku Policie ČR, či při úmrtí některého z členů družstva, rozhodčího či asistenta rozhodčího.

Po skončení zápasu podává ruku rozhodčímu jen kapitán nebo všichni hráči?
Všichni hráči. Po závěrečném hvizdu by se měli hlavní rozhodčí a jeho asistenti odebrat do středového kruhu, kde se shromáždí i hráči obou týmů, za což odpovídají kapitáni. Pozdrav s rozhodčím a hráči soupeře probíhá stejným způsobem, jako před zahájením zápasu.

Může kapitán napsat do zápisu o utkání poznámku k výkonu rozhodčího?
Ne. Připomínky k výkonu rozhodčího lze uplatnit pouze formou, kterou stanovuje Soutěžní řád nebo Rozpis příslušné soutěže.

Autor: Jan Hájek

9.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný dělník ve výstavbě budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 90 DENNÍ ZAMĚSTNÁNÍ, První kontakt telefonicky:, Pracovní dny - 09:00 - 11:00, , Bourací práce, zednické práce, obkládání, , Výhodou ruština (komunikace v kolektivu). Pracoviště: Isa - group s.r.o. - újezdec, 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Inna Chabanyuk, +420 773 104 176.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Eletrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: První kontakt:, Šťastný Petr, tel.: 606 301 435, , e-mail: info@remont-group.cz,, osobně: po předchozí telefonické domluvě., , Náplň práce:, Elektroinstalace, možná práce ve výškách., , Požadavky:, Vyhláška 50/78 Sb. §6, ŘP sk. B, pracovitost, samostatnost.. Pracoviště: Remont group, s.r.o., 289 11 Pečky. Informace: Petr Šťastný, +420 606 301 435.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/řidička. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: , p. Lochman, tel.: 731 585 406 od 7 do 18 hodin PO-PÁ, ´, , Náplň práce: , rozvážení masa a uzenářských výrobků - práce začíná naskladněním zboží do chladírenského nákladního automobilu, následuje rozvoz v rámci velkoobchodní a vlastní maloobchodní sítě společnosti. Práce končí předáním dodacích listů, případně vyúčtováním hotovosti., , Pracovní doba: , od 5-6 hod do 13-14 hod., , Požadujeme: , ŘP sk. B., , Zaměstnanecké výhody: , možnost výhodnějšího nákupu vyráběného zboží, osobní ohodnocení.. Pracoviště: Maso - třebovle s.r.o., 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Lochman, +420 731 585 406.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 30 000 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: První kontakt:, Oplová Petra, tel.: 321 737 060, od 7 do 15:30 hod,, e-mail: reception@cfmanufacturing.cz,, osobně: Palackého 647, Velim., , Pracovní doba:, 6 - 14 hod, 14 - 22 hod., , Zaměstnanecké výhody:, vánoční prémie.. Pracoviště: C & f manufacturing s.r.o., Palackého, č.p. 647, 281 01 Velim. Informace: Petra Oplová, +420 321 737 060.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání Kolín - Slavia Praha U21 (1:2).
6

Kolín zaskočil Slavii. Přesto prohrál

Stanislav Rosendorf.

Kolínský talent zpíval nadvakrát, poprvé ho zlomila nervozita

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
včera 16:36

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

včera 14:50

Snad jsem přispěl k současné úrovni, říká končící legenda MFK Vyškov Hodinář

/ROZHOVOR/ V utkání z posledního jarního kola Moravskoslezské ligy s Petřkovicemi vyběhl na trávník v 87. minutě a s krátkým nastavením hry to byly jeho poslední chvíle v dresu Vyškova, který oblékal dlouhých dvanáct let. „Bylo to krásné období, ale teď se chci věnovat svým koníčkům a profesním záměrům, včetně studia,“ říká David Hodinář, dlouholetá opora MFK Vyškov a v posledních dvou sezonách asistent trenéra Trousila.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
včera 16:32

Cíl Viktorie? Obhájit titul a neztratit se v Lize mistrů

Když hrajete pravidelně evropské poháry, ve sbírce máte máte pět domácích titulů a navíc jste úřadující šampioni, tak i pro novu sezonu musíte mít ty nejvyšší cíle.

včera 14:29

Brankář Vaclík po přestupu do Sevilly: Škoda, že s Ronaldem jsme se minuli

/ROZHOVOR/ Loni se brankář Tomáš Vaclík přestupu do Benfiky Lisabon nedočkal, letos mu však přesun na Pyrenejský poloostrov vyšel. Zamířil do španělské Sevilly.

Kolín do Ostré, Český Brod hostí Poříčany

Kolín - Další příparvný zápas mají před sebou fotbalisté Kolína a Českého Brodu (divize).

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Jak se dařilo vašemu oblíbenému týmu v nejvyšší fotbalové lize? Kolik dal gólů, kolikrát zvítězil, jak se umístil na konci sezony? Přinášíme data od roku 1912 až do letoška.

Blíží se start divizních soutěží. Diváky tradičně potěší i dopolední zápasy

Po českých pažitech se v nejbližší době nezačnou prohánět pouze hráči první nebo druhé ligy. Zkraje srpna totiž startují i divizní fotbalové soutěže – je jich klasicky pět, představí se v nich celkem osmdesát mužstev a hrát se bude o pět vstupenek do České, respektive Moravskoslezské fotbalové ligy. První kola fanoušky přilákají už 4., respektive 11. srpna dopoledne.

Radim Truksa: Loňská sezona se nesmí opakovat

/ROZHOVOR/ Fotbalový trenér Radim Truksa připravuje FK Čáslav na další divizní sezonu. Sám by si ještě rád kopnul do balonu za Vrdy v I. B třídě, ale jak sám řekl, jen proti některým soupeřům.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
2. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
3. SFC Opava 0 0 0 0 0:0 0
4. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
5. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
6. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
7. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
8. AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
10. FC Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0
11. FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT