O posledním březnovém víkendu nás čekal dlouho očekávaný finálový turnaj Copa Junior Cupu, do kterého jsme se kvalifikovali z předchozího semifinálového klání. Startovalo zde celkem 10 družstev, která byla rozdělena do dvou skupin. Všechna utkání se hrála 1x16 minut, což pro kluky znamenalo poměrně slušnou porci zápasových minut.

Pořadatelé nás nalosovali do skupiny A spolu se dvěma známými týmy, Velimi a Jestřábí Lhoty, a dvěma neznámými týmy v podobě Ledče nad Sázavou a Poděbrad. Rozlosování jednotlivých zápasů k nám bylo tentokrát relativně milosrdné, protože v úvodních dvou zápasech jsme hráli s oběma nejslabšími týmy naší skupiny. Obě utkání jsme měli plně pod kontrolou a je jen škoda, že kluci svou převahu nepodpořili více vstřelenými brankami, protože oba soupeři si jich rozhodně zasloužili inkasovat více.

Ve třetím utkání skupiny nás čekala Jestřábí Lhota. Duel byl hodně zajímavý už jenom proto, že se kluci z obou týmů velice dobře znají a rozhodně si nic nedarovali. Navíc jsme se tentokrát v naší brance museli obejít bez Čábelky, který hájil svatyni soupeře. Celý zápas byl hodně bojovný a vyrovnaný. První velkou šanci si v samém úvodu vypracovali soupeři ale „rezervní“ brankář Chábera ji zlikvidoval. Většina hry se odehrávala na naší útočné polovině, ale opravdu dobrých šancí jsme si tolik nevytvořili.

Rozhodující branku jsme dokázali vstřelit až v samotném závěru, ale myslím si, že zaslouženě. O ten gól jsme prostě byli lepší. Tímto vítězstvím jsme si zajistili postup do semifinále a v posledním zápase s Poděbrady šlo jen o to, z kterého místa postoupíme. K prvnímu místu ve skupině nám stačilo neprohrát. Do utkání jsme vstoupili aktivněji a také vstřelili první branku. Své vedení jsme mohli i zvýraznit, ale další šance zůstaly neproměněny. Poděbradští hráči postupně přidávali na aktivitě a dokázali stav utkání vyrovnat.

Další průběh zápasu byl již celkem vyrovnaný a o naší porážce rozhodla více méně šťastná a náhodná branka. Bylo tedy rozhodnuto, že do semifinálových bojů půjdeme z druhého místa, a to na teoreticky silnějšího soupeře.

Základní část

FK Kolín – FC Velim 2:0 (Kopáček, Exner)
FK Kolín – Ledeč nad Sázavou (Kopáček 2, Exner)
FK Kolín – Jestřábí Lhota 1:0 (Kopáček)
FK Kolín – Bohemia Poděbrady 1:2 (Kopáček)

Semifinále
V semifinále nás čekal vítěz skupiny B, FC Mělník, což podle mě byl mnohem přijatelnější soupeř než tým Zelenče, který se mi v bojích ve skupině zdál mnohem fotbalovější. Ale pokud jsme chtěli pomýšlet na vítězství v turnaji, musíme dokázat porazit kohokoliv. Důležitost utkání si uvědomovali i kluci, ale spíše než nervózně vypadali zdravě nabuzení. Což se pozitivně projevilo i na hřišti. Do utkání doslova vlétli a než se mělničtí hráči vůbec stačili vzpamatovat, už prohrávali o dvě branky. Náš tlak nepolevoval a výsledkem bylo luxusní čtyřbrankové vedení, které jsme hrubou chybou soupeři dovolili snížit. Mělník se po té rozhodl hrát vabank, ale naše útočná vozba z jeho obrany doslova udělala trhací kalendář. Vzhledem k následujícímu finálovému utkání to byla důležitá vzpruha.
FK Kolín – FC Mělník 7:1 (Exner 3, Batelka 3, Kopáček)

Finále
Ve finále nás čekala repríza z bojů ve skupině a Poděbradům jsme rozhodně měli co vracet. Tentokrát byl ale průběh zápasu odlišný. Z úvodního tlaku poděbradští vytěžili dvě velké šance. První skončila na tyčce a druhou skvěle zlikvidoval Marek Čábelka. Hráči Poděbrad se i nadále snažili být aktivní, ale neohlídali si okénka v obraně. Z prvního rychlého brejku jsme vstřelili úvodní branku a značně tím zchladili tým Poděbrad. Převzali jsme iniciativu a měli více ze hry. Navíc jsme dokázali přidat důležitý druhý gól, který nás uklidnil. Kluci ale bohužel přenechali iniciativu soupeři a soustředili se na dobrou obranu. Tlak poděbradských postupně narůstal a vygradoval ve snížení skóre, z nouzového odkopu byl nakonec čistokrevný vlastenec a schylovalo se k dramatu. V tuto chvíli asi každý zavzpomínal na duel z minulého týdne proti Hradci Králové a nejednomu z přítomných fanoušků FK Kolín přeběhl mráz po zádech. Ale kluci ukázali, že se poučili. Znovu začali hrát aktivněji a agresivněji. Soupeře drželi daleko od naší branky a dokázali přidat klíčový třetí gól. Pak znovu trošku vyklidili pozice a nechali hrát soupeře, ale do vážnějších šancí ho již nepustili.
FK Kolín – TJ Bohemia Poděbrady 3:1 ( Exner 2, Chábera 1)

Sestava FK Kolín
Čábelka – Klas, Brdíčko, Kopáček, Záhora, Čáp, Exner, Chábera, Batelka.

V turnaji jsme již jako tradičně předvedli dvě tváře. V bojích ve skupině tu ošklivou, kdy jsme hráli tak trochu bez zájmu, scházelo nasazení, agresivita. Kluci se špatně pohybovali a na místo kombinace často volili individuální přístup. Od semifinále ale ukázali zase tu pěknou, kdy kombinovali a makali skutečně naplno.

Kromě celkového prvního místa jsme ale získali i individuální ocenění. Pořadatelé nemohli přehlédnout výkony Kuby Kopáčka, který v našem týmu vyčníval hlavně v bojích ve skupině, a vyhlásili ho naprosto zaslouženě nejlepším hráčem turnaje. Ocenění pro nejlepšího střelce nakonec získal Míša Exner, který se sice ve skupině herně i střelecky trápil, ale v bojích o medaile se rozehrál a trofej si vystřílel. Poslední z individuálních ocenění, pro nejlepšího hráče týmu, získal za své spolehlivé výkony v obraně Denis Klas.

Turnaj sice nebyl špičkově obsazen, ale i tak byl nesmírně náročný. Kluci podle mě vyhráli zaslouženě. Nejen podle mého názoru, ale i podle ostatních diváků, kteří oceňovali hlavně výkony v bojích o medaile. Velký dík patří organizátorům, protože od semifinále až po finále turnaj proběhl bez nejmenšího problému. Podařilo se jim uspořádat kvalitní turnaj s naprosto mimořádným cenovým fondem, se kterým jsem se doposud nesetkal.

Pavel Klas