Se startem fotbalových okresních soutěží startuje také tradiční tipovací soutěž čtenářů Kolínského deníku. Nejde ale tentokrát již o Tip ligu, ale Fortuna ligu. Soutěž se ve své podstatě nemění, několika podstatných změn ale doznala.

Nově se do soutěže mohou zapojit pouze soutěžící starší osmnácti let. A není již možné tipovat prostřednictvím SMS.

Níže vám přinášíme základní pravidla Fortuna ligy:

1. V čem je podstata hry?

Jde o to, aby soutěžící správně natipovali co největší možný počet z deseti vybraných fotbalových utkání, které se objeví na tiketu pro dané kolo. Tipovat se může pouze: 1 - výhra domácích, 0 - remíza nebo 2 - výhra hostů . Tikety s dvojtipy 10 nebo 02 budou brány jako chybné a nebudou započítány.

2. Kdo se může Fortuna ligy zúčastnit?

Každý fanoušek okresního fotbalu, který dovršil plnoletosti, tedy 18 let. Pokud některou z cen vyhraje soutěžící mladší, nebude mu cena předána. Hrát můžete pouze na své pravé jméno, přezdívky nebudou zaevidovány, falešná jména zjistíme a i v průběhu hry z průběžného pořadí vymažeme. Fortuna ligy se nesmějí zúčastnit zaměstnanci VLP, ani jejich rodinní příslušníci.

3. Jak se do hry zapojit?

Vždy od soboty do pátku (kromě neděle a svátků) vyjde v našem deníku kupon, který vystřihnete, vyplníte na něm potřebné údaje a do pátku jej doručíte k nám do redakce Kolínského deníku. Od druhého kola budete moci tipovat i na internetu na www.fortunaliga.cz. Osobně můžete doručit kupon do redakce do pátku do 14 hodin, po internetu můžete poslat své tipy (od 2. kola) až do páteční šestnácté hodiny. Využít můžete i sběrná místa, zpravidla partnerské hospody. Na Kolínsku jde o Tipsport bar v Kolíně (v místě zvaném Centrum neboli "jezevčík"), dále v Radimi v hospodě na hřišti, ve Svojšicích v Hela baru a v hospodě na Pašince. Ale pozor! Uzávěrka na sběrných místech je vždy ve čtvrtek společně s uzavírací hodinou dané hospody.

Každému tipujícímu bude přiděleno startovní číslo, které nalezne ve středečním vydání našeho deníku, kdy budou opět vycházet průběžné výsledky. Toto číslo potom bude používat po celou dobu trvání soutěže. Číslo je nutné uvádět na tiket kvůli připisování bodů!

4. Jak se budou tikety hodnotit?

Za každý správně natipovaný zápas získá tipující +2 body, za špatně natipované utkání -1 bod. Za celý tiket tak můžete získat až dvacet bodů, ale také minus deset, pokud neuhodnete ani jeden zápas. Pokud se některý z vybraných zápasů neodehraje, nedohraje či odehraje již před víkendem, získávají za něj všichni tipující 0 bodů.

5. Co bude rozhodovat o vítězi při rovnosti bodů v jednotlivých kolech?

Jako první rozhodující faktor budeme brát tzv. Supertrefu, v níž budete tipovat celkový součet všech branek, které padnou v deseti vybraných utkáních pro každé kolo. Pokud budou mít dva nebo více tipujících shodný počet bodů a ani jeden přesně netrefí Supertrefu, rozhodne bližší tip skutečnému počtu vstřelených branek (tzn. pokud Supertrefa bude např. 20, první čtenář tipne 19 a druhý 22, získá cenu první tipující, protože byl blíže).

Pokud by se daní tipující přiblížili Supertrefě stejným rozdílem, přistoupíme na „pravidlo první chyby“. To znamená, že u tiketů těchto tipujících půjdeme chronologicky odshora dolů a tiket, který bude mít první chybu, vypadává ze šance na cenu v daném kole. Pokud se budou tikety shodovat i v chybně tipovaných zápasech, určí pořadí v kole nižší přidělené startovní číslo, protože hráč do soutěže vstoupil dříve.

6. Co bude rozhodovat o prvních místech při rovnosti bodů v dlouhodobé soutěži?

Během soutěže to v celkovém pořadí bude vyšší počet bodů získaných v posledním kole.

Pokud se sejde více tipujících se stejným počtem bodů v konečném pořadí, bude rozhodovat součet tipů Supertrefy ve všech kolech. Pokud by žádný ze soutěžících netrefil správný počet vstřelených branek ve všech vybraných utkáních Fortuna ligy, určí se pořadí podle toho, kdo byl tomuto počtu nejblíže.

Pokud by se daní soutěžící přiblížili skutečnému počtu gólů stejným rozdílem, pak rozhodne nižší startovní číslo, protože hráč do soutěže vstoupil dříve.

7. Jak dlouho soutěž potrvá?

Celá soutěž bude mít třináct kol. Začíná se tipovat zápasy, které se hrají o víkendu 23. a 24. srpna 2008. Konečné pořadí vyjde ve středu 19. listopadu 2008. Předání cen nejlepším tipujícím proběhne do čtrnácti dnů od ukončení Fortuna ligy.

8. O co se hraje?

V konečném pořadí: 1. místo LCD televize s úhlopříčkou 38 cm, 2. místo Set Top Box pro příjem digitálního televizního vysílání, 3. místo sázenka Fortuny v hodnotě 1000 Kč a míč Adidas Europass.

Každý týden bude připravena pro nejlépe tipujícího v daném týdnu triko a volná sázenka Fortuny v hodnotě 100 Kč.

Přejeme všem čtenářům Kolínského deníku v jejich tipování mnoho úspěchů a zábavy.