„Do profesionální soutěže se šlo s tím, že půjdeme v amatérském módu. Tudíž trénink odpoledne po práci či po studiu. S tím, že se klub nechce zadlužit příchodem drahých hráčů, kteří by klub přivedli do budoucích finančních problému a ohrozili jeho budoucí stabilitu. Já to takto respektoval. Chtěli jsme dát příležitost mladým nadějným hráčům, kteří se s touto soutěží seznamují a nemají s ní zkušenosti. Samozřejmě, že neúspěšné výsledky dostávaly tým i jednotlivé hráče pod veliký tlak, ze kterého pramenily individuální chyby. Přestože to pro nás bylo složité a byla to velká zkušenost, tak si myslím, že jsme měli mít okolo 12 bodů, to by byl odpovídající zisk tomu, na co jsme měli. I když jsme chtěli hrát aktivní fotbal, tak v průběhu sezony nám nezbylo nic jiného, než toto přehodnotit a hrát ze zabezpečené obrany na rychlý protiútok," podotkl Jaroslav Veselý.

Podle postavení a zisku bodů moc dobrá nebyla. Spíš převládají negativa. Přesto, jaká pozitiva byste našel?
Jestli bych vyzvedl nějaká pozitiva, tak to byla hra na soupeřových hřištích, kde jsme vyjma Táborska a Žižkova nikde herně nepropadli a naopak sahali po bodovém zisku.

Celkem jste získali šest bodů. Je to reálný obraz hry?
Myslím si, že není, že odpovídající by byl zisk 12 bodů, které jsme mohli a měli získat.

Máte za sebou šestnáct kol. Který zápas byl z vaší strany nejpovedenější a naopak?
Jak jsem již vzpomínal, obecně se nám více jak herně, tak výsledkově dařilo na soupeřových hřištích. Souvisí to i s tím, že soupeři museli více tvořit a my jsme mohli více hrát ze zabezpečené obrany na rychlé protiútoky. Já osobně jako nejkvalitnější zápas hodnotím utkání v Karviné, kde jsme měli vyhrát, bohužel jsme ho prohráli z penalty 
v poslední minutě. Za stavu 0:0 jsme trefili tyč a měli další dvě gólovky. Velmi dobře jsme odehráli do vyloučení a dvou penalt zápas v Olomouci, kde jsme i vedli. Naopak jako nejhorší hodnotím domácí utkání s Varnsdorfem a venkovní utkání v Táborsku.

Jste jediným týmem, který na soupeřově hřišti nedokázal vyhrát. Kde hledat příčiny?Jaroslav Veselý.
Je to paradox, protože jsme sahali po výhře v Karviné, Třinci, Mostě i Zlíně. Alespoň jedno utkání jsme k výhře měli dotáhnout. Více než to mě ale mrzí, že jsme měli zvládnout více utkání v domácím prostředí.

Velkým problémem bylo střílení gólů. Za šestnáct kol jste jich vstřelili pouze jedenáct. Bylo to tím, že jste si vytvořili málo šancí nebo prostě útočníci, potažmo hráči, nedokázali zužitkovat šance?
Já myslím, že gólové příležitosti jsme si byli schopni vytvořit, zejména v první polovině soutěže. Nepodařilo se nám najít střelce, který by se byl schopen opakovaně do šancí dostat a proměňovat je. Většinu branek jsme vstřelili ze standardních situací, což je toho jasným důkazem.

Ani v defenzivě to nebylo zrovna růžové. Inkasovaných čtyřicet branek hovoří za vše.
Musím říct, že tady nás srážely po celý podzim individuální chyby a vlastní góly. Za deset let trénování jsem toto nezažil. Statisticky to dělalo přes 60% ze všech inkasovaných branek. Ty se odstraňují v tréninkovém procesu nejhůře. Tyto zkraty šly napříč mužstvem a neuvěřitelně nás srážely v celkem slušně rozehraných zápasech.

V týmu jste protočil celou řadu hráčů. Hledal jste ideální sestavu. Není to třeba jeden z důvodů, proč se nedařilo?
V létě jsme měli pouze necelý měsíc času na sestavení kádru. Mistrovská utkání a přípravná jsou odlišná, což se pak ukázalo i ve výkonnosti jednotlivých hráčů. Určitě to může být jeden z důvodů, proč se nedařilo. Zejména v úvodu soutěže se sestava točila hodně, hledali jsme optimální složení sestavy a nedařilo se nám ho najít. Zde padá samozřejmě odpovědnost na moji hlavu. Když už se nám podařilo sestavu stabilizovat v polovině soutěže a přišly i slušné výsledky, tak nám do toho vstoupily karetní tresty, zranění a i když už změny nebyly tak velké, nemohli jsme se jich vyvarovat.

Na jakém postu vás nejvíce tlačila bota?
Chyběla nám větší konkurence v obraně, kde bychom určitě využili konstruktivního stopera a jednoho krajního obránce. Hodně nám chyběl vzpomínaný gólový hráč do útoku či na pozici podhrotového hráče.

V českých luzích a hájích je v oblibě po menších neúspěších odvolávat trenéra. Nepociťoval jste na svoji osobu větší tlak 
v době, kdy se nedařilo?
Toto bych nechal bez komentáře.

Prý jste před zápasem v Mostě a doma s Ústí dostal ultimátum. Když prý nezískáte šest bodů, 
u týmu skončíte. Je to pravda?
Toto není pravda. Bylo to tak, že já sám jsem řekl mužstvu před těmito zápasy, že pokud je bodově nezvládneme, že skončím sám. Toto jsem poté oznámil vedení. Tam jsem cítil, že v případě neúspěchu by tým musel dostat impuls. Z těchto utkání jsme vytěžili čtyři body a i předvedená hra měla slušné parametry, což pokračovalo i v dalších zápasech, i když nebyly potřebné výsledky. Odstupovat pak čtyři kola před koncem mi přišlo zbabělé. To už jsem považoval za svoji povinnost s týmem dobojovat sezonu, už kvůli tomu, že jsem je k tomu sám celou dobu nabádal, aby do posledního zápasu bojovali o každý bod.

Jste známý tím, že dáváte prostor mladým hráčům a o mládež se celkově zajímáte. Jak je na tom kolínská mládež z vašeho pohledu?
Já jsem byl tak časově zaneprázdněný, že jsem neměl prostor vidět větší penzum práce, abych to mohl hodnotit a ani nechci. Řeknu jen to, že je pro Kolín životně důležité obhájit statusy SPSM (sportovní středisko mládeže) a SCM (sportovní centrum mládeže). Pokud by je klub ztratil, tak přijde o možnost hrát kvalitní soutěže, a to by byl do budoucna ohromný problém. Aby k tomu nedošlo, musí se v klubu táhnout za jeden provaz a napnout všechny síly jedním směrem, ale to vlastně platí i o A týmu.

Co podle vás celkově nejvíc škodí výchově mladých hráčů?
Přehnaná očekávání rodičů a hráčů samotných. Trošku mi dnes schází větší pracovitost a schopnost se poprat 
s nepříznivými okolnostmi, jako tím, když se hráči nedaří, nehraje, případně se zápas vyvíjí nepříznivě.

Je v Kolíně podle vás hráč, který by mohl hrát druhou ligu nebo dlouhodobě třeba ČFL?
Z odchovanců z mládežnické líhně mají největší předpoklady Kubát, Holeček a Veselý. Záleží jen na nich samotných, jak dál budou trpěliví a pracovití.

Sezona před pár dny skončila. Jaký bude váš další program? Kdy začnete trénovat na jarní část?
Příprava začíná v úterý 
6. ledna. Klub je přihlášený do zimní Tipsport ligy, která nabídne potřebnou konfrontaci s prvoligovými a druholigovými kluby. Dále bude Kolín startovat na turnaji na Vyšehradě, kde jsou převážně třetiligová mužstva. Bylo naplánované i soustředění.

Dojde přes zimu k obměně kádru?
Myslím si, že by určitá obměna měla nastat, ovšem ne tak masivní jako v létě. Já 
v současné době sám nejsem přesvědčený o tom, zdali budu a chci nadále pokračovat. Bude záležet na jednání s vedením, ale nevylučuji i svůj odchod z klubu.