Byl jste členem disciplinární komise českomoravského svazu (ČMFS). Jak dlouho a proč jste se z celorepublikové úrovně vrátil na okres?
V disciplinární komisi ČMFS jsem působil od roku 1994 až do letošního roku. Byl jsem v komisi pro soutěže v Čechách. Na okresní půdu jsem se vrátil, protože nové vedení svazu o mé služby již nemělo zájem.

Co vaše práce pro Českomoravský svaz obnášela?
Tak především jsem dvakrát týdně jezdil do Prahy. Tam se uskutečňovala jednání se stranami, kde se řešily různé přestupky a podobně. A protože to byla disciplinární komise, tak se taky trestalo.

Jak jste se jakožto právník dostal k takovéto činnosti?
Fotbal mám rád a odmala jsem ho hrál a nějak to vyplynulo z toho, jak člověk stárne a už nemůže běhat po hřišti. Hledal jsem nějakou činnost, která je s fotbalem spřízněná. Funkcionáře fotbal ke svému životu potřebuje.

Nedávno jste byl zvolen předsedou okresního fotbalového svazu. Jaké jsou vaše cíle na Kolínsku?
Chci, aby se to tady trošičku zlepšilo a posunulo někam dál, než to tu bylo doposud. To je práce na dlouhý čas. Především se tady potýkáme s nedostatkem rozhodčích, takže to bude náš největší a prvořadý úkol. Kdysi bylo na okrese až sedmdesát rozhodčích, kdežto současně jich je jen něco kolem čtyřiceti. Tento problém byl doposud opomíjen.

I na Kolínsku se v poslední době objevili úplatkářské aféry a tento problém proniká do českého fotbalu již řadu let. Jak se k němu stavíte?
Já jsem si užil úplatkářských afér až až. Protože jsem kromě disciplinární komise pro Čechy seděl i v disciplinárce pro profesionální fotbal, zažil jsem třeba aféru s panem Horníkem, nebo aféry od Slovácka až po Bystrci. Co se týče kolínského okresu, tady snad nějaké tak zásadní aféry nebyly, i když netvrdím, že by něco takového tady nebylo možné. Tento problém je všude od té doby, co začal fotbal, akorát to nebylo tak mediálně sledováno. Tento problém tady byl, je a bude.

Aktuálním fotbalovým tématem u nás je teď nevydařený boj Sparty a Slavie o postup do Ligy mistrů. Jak se koukáte na to, že se ani jeden český tým nedokázal probojovat ani do dalšího předkola, natož pak do samotného poháru?
Fotbal je dnes bohužel o penězích. Až české kluby budou mít takové finanční prostředky, aby si mohli dovolit slušné hráče, tak to bude vypadat jinak. Je to dáno tím, že jsme v Čechách a ta situace je zde jiná než v zahraničí. Týmy nemají hráče, kteří by mohli konkurovat Evropě potažmo světu. Je to smutné, ale je to tak.

Myslíte tedy, že český národní tým nemá příliš šanci ani v kvalifikaci o mistrovství světa 2010, která letos probíhá?
Český tým má šance minimální. Moc v postup nevěřím. Už máme značnou bodovou ztrátu. Klíčové bude utkání na Slovensku, a pokud špatně dopadne, je zbytečné pomýšlet na nějaké mistrovství světa.

Do českého fotbalu také pronikl problém s hooligans a dalšími výtržníky na stadionech. Jaké řešení má podle vás tato záležitost?
Řešení mají ve svých rukách kluby. Prostě je tam nemají pouštět, což je v pravomocích pořádajících oddílů. V Čechách není tento problém až tak rozšířený, jako třeba v lize, kde chodí více lidí, ale třeba i na Kolínsku byly nějaké případy zaznamenány. Pamatuji si na to, kdy rádoby fanoušci naházeli na hřiště koše a dělobuchy a došlo také ke zranění rozhodčího. Takový stav věci u nás nyní je, a pokud si budou kluby takovéto opravdu jen rádoby fanoušky pouštět na stadiony, musí pak nést následky za jejich chování.

Vizitka
Jméno: Ivo Pařík
Datum a místo narození:
30. března 1953, Jičín
Stav: ženatý
Děti: dcera
Povolání: notář
Zájmy: fotbal, četba

Tereza Hölzlová