„To jeden z našich odchovanců nedopustí. Slíbil nám, že se tady bude časem hrát atraktivní kopaná," ujišťoval nás jeden ze skalních fandů.
Tím odchovancem byl RNDr. Luboš Holý. Když tehdy Na Kutilku přicházel, říkal: „Vrátíme nejpopulárnější sport postupnými kroky tam, kam svými tradicemi patří.

Zdůraznil přitom, že mu nepůjde pouze o A mužstvo, ale i rezervu, v neposlední řadě i o dorost, starší a mladší žáky a přípravky, na jejichž rozvoji má nemalý podíl i jeho paní Iveta Librová.

„Samozřejmě, že nám šlo o to, aby fotbal v Českém Brodě měl hlavně své pokračování. S odstupem času, pěti sezón, můžeme snad konstatovat, že předsevzetí se daří naplňovat a to od A mužstva až po ty nejmenší, naše fotbalové naděje. Samozřejmě je stále co zlepšovat," hlásí Luboš Holý.

Ohlédnete-li se za těmi pěti sezónami, doslova se vnucuje otázka, že ta nedávno skončená patřila asi k těm NEJ. Nicméně v té první jste kádr dávali dohromady za pochodu, v ročníku 2014-2015 jste si pro změnu vyzkoušeli náročnou skupinu C. Takže když se ohlédnete, sečtete a podtrhnete, jaké bude vaše hodnocení?
Určitě. Poslední sezóna v divizi B patřila k těm nejúspěšnějším. Po celou dobu jsme se pohybovali v horních patrech tabulky, abychom ji celou zakončili na druhém místě, což s ohledem na týmy, které v ní hrály, osobně považuji za velký úspěch. Náš roční pobyt v divizní skupině C ve zmíněné sezóně pro nás byl velkou neznámou a důkazem toho byly naše podzimní výsledky. V průběhu zimní přestávky jsme tým razantně obměnili a výsledky se dostavily. Na jaře jsme pak byli nejlepším týmem a po posledním místě po podzimní části jsme ji nakonec zakončili na sedmém místě.

Ne každý trenér patrně naplnil vaše představy. Otec a syn Šmejkalové ano?
Ano, s jejich prací panuje spokojenost. Jsem rád, že naše A mužstvo vedou místní osobnosti. Navíc je to zdravě namixovaná kombinace nadšení a fotbalové zkušenosti.

Nedávno skončený poslední ročník ve skupině B ovládly Lovosice, které těžily z toho, že byly farmou druholigového Ústí nad Labem. Něco podobného bude ale od nové sezóny 2016-2017 minulostí. Jak to vnímáte?
Hostování skončí a i my se budeme muset přizpůsobit, proto už teď pracujeme na tom, jak pro nadcházející ročník naše A mužstvo konsolidovat. S některými hráči, kteří u nás byli na hostování, se rozloučíme, ale s většinou z nich jsme již dohodnuti na přestupu.

Která utkání vás v poslední sezóně nadchla a naopak?
K vrcholům uplynulého ročníku asi patřily naše zápasy s lídrem tabulky z Lovosic, kdy jsme hned v prvním kole u nich mohli vyhrát, ale nakonec po remíze 2:2 prohráli v penaltovém rozstřelu. Stejným výsledkem skončila i jarní odveta, tentokrát remízou 1:1 a opět prohra na penalty. Určitě naše fandy bavil domácí zápas s Úvaly, kdy jsme v pátém kole vyhráli vysoko 9:3. Diváci si užili gólové hody, nicméně Úvaly k nám dorazily oslabené o dlouhodobě zraněné hráče základu. Za ty méně povedené zápasy považuji naše zbytečné domácí prohry se Souší a s Libiší v jarních odvetách. V obou jsme prohráli shodně 1:2. V dobrém nebudu vzpomínat rozhodně na podzimní porážku v Litvínově, kde jsme i přes herní převahu a řadu neproměněných šancí prohráli 0:1.

Kdo v průběhu posledního ročníku pozorně sledoval tabulku, viděl, že skupina B nepředstavovala i pro kvalitní celky nic jednoduchého?
Důkazem toho byla právě zmíněná naše prohra s posledním týmem tabulky z Litvínova.

Český Brod skončil v konečném pořadí na druhé příčce. Nevrátí se v dohledné době Na Kutilku ČFL, která se tady v nedávné minulosti hrávala?
K tomu jsem se již několikrát vyjadřoval a mohu tedy pouze zopakovat, že divizi považuji za adekvátní soutěž, kterou bychom Na Kutilce chtěli momentálně kopat.

Na Kutilku jste přicházel s tím, že neopomenete práci s mládeží. O kolik družstev se staráte a kdo si zaslouží za jejich vedení pochvalu?
Přes mladší a starší přípravku, stejně tak žáky, dorost, B a C tým mužů se dostanete k našemu „áčku". Pochvala patří všem těm, kteří se zmíněným týmům věnují, protože si nevedou vůbec špatně. Například záložní mužstvo mužů po posledním odehraném ročníku oslavilo postup z okresního přeboru a v nadcházejícím si zahraje I. B. třídu, ale to vše začíná pravě prací s naší mládeží.

Letní pauza velmi rychle uteče. Jaké chystáte pro nadcházející sezónu 2016-2017 změny v hráčském kádru, případně jiné změny?
S hráči, kteří u nás byli na hostování, s ohledem na nové regule jednáme o přestupech, případně je máme již dořešené. Současně mohu již potvrdit, že po půlročním hostování ze Suchdola u nás končí útočník Štěpán Kacafírek, který odchází do nově vzniklého klubu FK Litoměřicko, což je sloučení divizních celků ASK Lovosice a FK Litoměřice. Tento nově vzniklý tým bude v nové sezóně hrát třetí nejvyšší fotbalovou soutěž, tedy ČFL.

Myslíte si, že Litoměřicko v ČFL uspěje?
Myslím si, že ano. Nelze srovnávat jejich poslední sezónu v divizi s tím, co přijde v ČFL, protože tým určitě posílí. Například už zmiňovaný odchod Kacafírka je toho důkazem.

Když jsme společně dělali tradiční rozhovory v poločasech jednotlivých ročníků i po jejich skončení, neuvěřitelně jste odhadl, co se stane, jak skončí, což dokazuje, že máte o soutěžích a soupeřích velmi dobrý přehled. Znamená to, že soupeře detailně sledujete?
Samozřejmě se snažíme naše budoucí soupeře monitorovat. Ne vždy se nám to ale daří. Důkazem toho bylo naše trápení a následně boj o záchranu jak v divizní skupině B, tak i C v minulých sezónách, čemuž se především stabilizací našeho hráčského kádru budeme v budoucnosti snažit vyvarovat.

Už jste pochválil lidi na čele s vaší paní, kteří pracují s nadějemi. Kdo si zaslouží vaše uznání za práci u divizního mužstva?
Už vedle zmíněného trenérského tandemu Šmejkalů určitě celý realizační tým, protože v posledním ročníku odvedl velmi dobrou práci. Nezbývá tedy než si přát v tomto trendu pokračovat i v budoucnosti.

Postarat se o chod celého klubu, natož o finanční rozpočet asi představuje statisíce, tedy žádné drobné. Chtěl byste někomu za podporu kopané Na Kutilce zvláště poděkovat?
„Samozřejmě všem našim sponzorům, kteří pomáhají českobrodské kopané jako celku, těmi nejmenšími počínaje, dospělými konče. Jejich seznam je na našich webovských stránkách.

Jak se těšíte na novou sezonu?
Těším. Doufám, že si ji společně i s našimi fanoušky opět budeme užívat. Musíme dále systematicky pracovat, doplnit kádr o tři až čtyři hráče a integrovat je do kádru. Pokud se nám to povede, pak věřím, že atraktivní fotbal Na Kutilce bude diváka opět bavit.

Střelci

19 – Kacafírek
8 – Šmejkal ml.
7 – Fikejz
6 – Hrdlička
5 – Lukeš
4 – Zdeňka, Klesa
3 – Walter
2 – Stejskal
1 – Balík, Mašanský, Jiroušek, Carda, Moravec, Brož, Medek Skořepa

Sestava kola

7 – Hrdlička
6 – Kacafírek, Šmejkal ml.
5 – Walter
4 – Zdeňka
3 – Klesa
2 – Lukeš, Balík, Stejskal
1 – Procházka, Fikejz, Smola, Carda, Makovský, Medek

(Mojmír Strachota)