Český tým nenavázal na domácí výhru 2:1 nad Švýcarskem a remízu 2:2 se Španělskem a po polovině skupiny má na kontě čtyři body. Tabulku vede Portugalsko, druhé je s pěti body Španělsko, na jehož hřišti svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého v neděli zakončí červnový program. Skupinu uzavírá Švýcarsko bez bodu.

Čeští fanoušci v Lisabonu.
Češi památky Lisabonu neobjevovali, u stadionu ale vidět byli

Český celek hraje ve třetím ročníku Ligy národů elitní divizi A poprvé. Vítěz skupiny projde do Final Four, naopak nejhorší tým sestoupí do úrovně B. Liga národů do velké míry nahrazuje přípravné zápasy a týmům dává dodatečnou šanci postoupit na mistrovství Evropy či světa. Dvanáctka celků, které se nedostanou na Euro 2024 do Německa z klasické kvalifikace, by se měla v play off utkat o zbylá tři místa na šampionátu.

Padesátitisícový stadion Josého Alvaladeho v Lisabonu byl skoro vyprodaný a na tribunách od úvodu panovala výborná atmosféra. Portugalci s pětinásobným držitelem Zlatého míče Ronaldem na hrotu podle očekávání většinu času drželi balon a kombinovali, ale první dvě šanci měli hosté.

Portugalci první šanci zužitkovali

V 17. minutě Sadílek po Havlově přiťuknutí vypálil nad a po půlhodině v ještě větší možnosti vychytal Kuchtu gólman Costa. Útočník Lokomotivu Moskva nenavázal na dvě branky z duelů se Švýcary a Španěly.

Naopak Portugalci ze své úvodní šance udeřili. Cancelo si v 33. minutě vyměnil míč se Bernardem Silvou a střelou ze strany na zadní tyč propálil brankáře Staňka, který tentokrát dostal přednost před jedničkou Vaclíkem. Obránce Manchesteru City skóroval v reprezentaci podruhé za sebou.

Domácí favorit o pět minut později i z druhé větší možnosti udeřil a asistenci si znovu připsal Silva. Na jeho přihrávku si naběhl Guedes, a přestože balon ideálně netrefil, překonal českého gólmana pokusem ze strany na zadní tyč. Ofenzivní záložník Valencie se v reprezentaci prosadil poprvé od podzimu 2019.

Bývalý funkcionář Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr (na archivním snímku z 8. května 2017).
Berbr a jeho gang. Policie navrhla v kauze ovlivňování zápasů obžalovat 21 lidí

Trenér Šilhavý v poločase třikrát vystřídal a jeden z čerstvých hráčů Jurečka po hodině hry zakončil nadějný brejk tři na dva střelou mimo. Na opačné straně se marně dožadoval penalty Guedes. Ronaldo pak přízemní střelou nepřekonal Staňka a bilanci 117 gólů za národní celek nerozšířil. Na druhé straně pak v dalším úniku znovu mířil vedle Jurečka. Krátce nato naskočil k premiéře v reprezentaci nováček Vlkanova a v 86. minutě ji po chybě v domácí obraně mohl vyšperkovat brankou, jenže sám před Costou minul.

Portugalci, kteří na rozdíl od českého týmu v březnu postoupili z play off na podzimní světový šampionát do Kataru, si už závěr pohlídali a ve vzájemných duelech potřetí za sebou zvítězili. Předtím uspěli na Euru v letech 2008 a 2012. Trenér Santos oslavil výhrou jubilejní 100. zápas na portugalské lavičce.

Portugalsko - ČR 2:0 (2:0)
Branky: 33. Cancelo, 38. Guedes. Rozhodčí: Jug - Žunič, Vidali - Obrenovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Carvalho, Ronaldo, Leao, Cancelo - Souček, Matějů. Diváci: 44.100.
Sestavy:
Portugalsko: Costa - Cancelo, Pepe, Danilo Pereira, Guerreiro - B. Silva (68. Vitinha), Neves (88. Moutinho), Carvalho (68. Fernandes) - Guedes (88. Palhinha), Ronaldo, Jota (80. Leao). Trenér: Santos.
ČR: Staněk - Zima, Brabec, Matějů (80. Král) - Coufal, Souček, Sadílek, Havel (46. Jemelka) - Lingr (46. Pešek), Kuchta (46. Jurečka), Hložek (73. Vlkanova). Trenér: Šilhavý.