„Nikdo už tomu nevěřil. Po podzimu jsme nabrali velkou ztrátu a když jsme na jaře v dohrávce dostali od Barborky 1:7, řekli jsme si, že chceme alespoň na bednu. Hráli jsme uvolněně a vyšlo to na titul,“ radoval se kapitán Vodvárků Jiří Novák, podle něhož bylo velkým tmelícím prvkem v závěru soutěže i těžké zranění brankáře Karla Jiruše, který si zlomil nohu. Vodvárkovi se na trůn vrátili po dvouletém bronzovém půstu. Předtím Vodvárkovi slavili zlatý hattrick. To je v soutěži unikát.
Velké zklamání naopak zavládlo na Ostrově, který snad již podle tradice bral stříbro. Tentokrát ale měl k nejvyššímu stupínku nejblíže. Dlouho soutěž vedl, ale porážka na Koruně (0:2) a domácí remíza s Leninem (0:0) rozhodla o tom, že se Ostrov tak stává jakousi Slavií Pivní ligy. Věčně druhý… „Asi je to osud. Vyhrát soutěž nám není přáno,“ posteskl si kapitán Ostrova Libor Láník.
Jeho tým doplatil kromě pokažených zmiňovaných utkání i na zranění klíčových hráčů.
Podobně se jarní částí protrápil i obhájce loňského prvenství – SPA U Červených. „Čtvrté místo je málo. Početná marodka nás zastavila,“ řekl kapitán Michal Satrapa.
Bronzová příčka Naivního FC je překvapením po loňské mizérii, kdy tým uzavřel patnáctičlenné startovní pole. „Před sezonou jsme posílili a vyplatilo se to,“ mnul si ruce kapitán Josef Holub.
Ostudou skončil ročník pro týmy U Jána a Pechovi. Zatímco celek U Jána odstoupil pro malý počet hráčů v průběhu jarní části a jeho výsledky byly anulovány, Pechovi se nedostavili k posledním čtyřem utkáním, které jim byly kontumovány. Celkem v sezoně tým nasbíral sedm kontumací a rozpadl se.
13. ročník Pivní ligy by měl odstartovat o víkendu 8. a 9. září. Vše se upřesní na zahajovacím setkání kapitánů všech týmů. To se uskuteční ve Stoleté v pondělí 3. září.
Pokračování se zřejmě zúčastní třináct celků. Pechovy by měla nahradit Tatra.
Profil vítězů
K tradicím hodnocení každého ročníku Pivní ligy v našem deníku patří profil vítězů. Kdo tedy v uplynulé sezoně patřil do kádru vítězných Vodvárků? To nám řekl kapitán Jiří Novák. A hodnocení jeho osoby? To nám předložili spoluhráči.
David Běloveský (David) – Jedním ze dvou majitelů hospody. Byl pouze na jednom zápase. Přispíval spíše jako pivní sponzor.
Radek Franc (Pesan) – Odehrál pouze jeden zápas. Proti další účasti byla změna jeho zaměstnání.
Martin Dvořák (Švejk) – Stabilní člen týmu. Na podzim trochu nevýrazný. Na jaře se projevila zodpovědnost z civilního života, kde se stal otcem a přenesl to i na hřiště.
Zdeněk Horák (Hordy) – Základní kámen obrany, i když někdy ho udržet vzadu je nemožné. Dal 10 branek, to ho omlouvá.
Karel Jiruš (Car) – Podle mě nejlepší gólman ligy. V závěru sezony se těžce zranil. Jinak, jak se říká, „bez něj to nejde!“ Hodně zdraví.
Lukáš Kalenda (Kalda) – Kvůli práci stíhá méně zápasů, ale díky všestrannosti je důležitý. Dává góly a na jaře vychytal důležitou nulu u Pechů.
Jindřich Kmoníček (Kmonda) – Prosadil se opět střelecky jako každý rok. Někdy má problémy se vrátit, ale 10 gólů je slušných.
Zdeněk Podhrázský (Pinďa) – Ikona týmu. Dal 11 gólů a stal se nejlepším střelcem. To hovoří za vše. Letos kromě populárních „Perénovek“ přidal i dva hezké góly.
Viktor Prokeš (Viky) – Letos zaostal střelecky, ale o to více se věnoval rozehrávce a zaznamenal několik důležitých asistencí. Víc neřeknu, je to přece můj šéf z práce. (smích)
Jiří Suchánek (Suchy) – Během celé sezony putoval sestavou, než našel svou parketu. Tou byla hra v obraně, kde se mu závěr soutěže velice povedl.
Zdeněk Suchánek (Lolan) – Tradiční střelec důležitých gólů, který nemohl na všechna utkání a určitě i díky novým kopačkám asi čekal trochu víc.
Pavel Vokřál (Vokřus) – Nemohl vždy, spíš méně, ale všechny góly, které dal, byly klíčové a rozhodovaly o bodech. Tím získal primát a naše díky a obdiv.
Milda Beneš (Milda) – Nečekaně úspěšný herně i gólově. Navíc zaskočil za Cara a dochytal závěr soutěže. Musím říct, že excelentně!
Jiří Novák (Novča) – Druhý základní kámen defenzivy, který poctivě bránil. Kapitán týmu dobře potvrdil organizační schopnosti.
Pivní liga řečí čísel a statistických zajímavostí
Uplynulý ročník Pivní ligy byl velmi specifický. Tým U Jána ligu nedohrál (odehrál nebo kontumoval celkem 17 zápasů), tým Pechovi balancoval nad propastí a v lize jej udrželo pouze rozhodnutí vedení Pivní ligy. V těchto statistikách se ale promítnou všechna utkání, která se odehrála nebo kterým byl určen výsledek. V tomto ročníku tedy bylo odehráno 173 utkání. Domácí vyhráli 73, hosté 75 a 25 zápasů skončilo remízou; kontumováno bylo 11 zápasů. Nejvíc vítězství si připsaly týmy FC Vodvárkovi a FC Ostrov (18), nejméně pak tým Fenerbahce Vagón (2). Nejvíc porážek má na kontě tým Fenerbahce Vagón (20), naopak pouze čtyři porážky musely skousnout týmy FC Vodvárkovi a FC Ostrov. Remízovým králem se stal tým Stoleté (7), naopak pouze jednou remizoval tým Naivní FC. Na kontumacích nejvíce získaly týmy SPA U Červených, FC Vodvárkovi, AC Zimák a Depo Kolín (6 bodů za 2 kontumace), naopak nejvíce zápasů ve svůj neprospěch neodehrál tým Pechovi (7). Kontumačním králem se stal právě tým Pechů, všechna svá plánovaná utkání pak odehrály týmy FC Ostrov, Lenin, 1. FC Barborka a Naivní FC.
Nejčastějšími výsledky zápasů (vyjma kontumací) byly remízové stavy 1:1 a 2:2; takto skončilo 11 utkání.
Statistiky gólů
V tomto ročníku Pivní ligy bylo vstřeleno 713 gólů. Domácí týmy vsítily 368 branek, hosté 345 gólů. Průměrně padlo 4,4 gólu na zápas (domácí 2,27, hosté 2,13 gólu). Nejlepší střelce měl tým Naivní FC, který nastřílel 76 branek, naopak šutéry by měl angažovat tým Fenerbahce Vagón, který za celou sezonu vstřelil pouze 23 gólů. Nejlepší obranou se pyšní tým FC Ostrov (23 obdržených gólů), bezkonkurenčně nejděravější zadní řady má tým Depo Kolín (84 obdržených branek). Nejvíc gólů (14) padlo v zápase 24. kola SPA Bernard U Červených vs. 1. FC Barborka (12:2), žádný gól pak nepadl ve dvou utkáních (zápas 11. kola Stoletá vs. FC Vodvárkovi a 20. kola FC Ostrov vs. Lenin). Žádný z týmů neskóroval v každém zápase, nejméně nul na ukazateli vstřelených gólů měl tým FC Ostrov (2) (tým U Jána nevstřelil gól pouze v jednom zápase, ale zase neodehrál všechna utkání), naopak tým Fenerbahce Vagón nevstřelil gól v devíti zápasech. Nejvíc čistých kont udrželi gólmani týmu FC Ostrov (12), zato Depo Kolín dostalo gól v každém ze svých zápasů. (Poznámka: do těchto gólových statistik se nezapočítávají góly z kontumovaných zápasů)
Statistiky hráčů
Do tohoto ročníku PL se aktivně zapojilo 210 hráčů. Nejvíce hráčů v průběhu ročníku měl na soupisce tým U Jána (19), nejméně pak SPA U Červených (11).
Statistiky střelců
Do střeleckých tabulek se zapsalo 138 střelců. Nejvíce branek (25) vstřelil Jaroslav Vrána z Dymokurské; podařilo se mu skórovat v 13 z celkových 24 zápasů týmu. Celkem čtrnácti hráčům z devíti týmů se podařilo vstřelit v zápase minimálně hattrick; nejčastěji se zapsal právě nejlepší střelec Jaroslav Vrána (ve třech zápasech). Nejvíc gólů (7) v jednom zápase vstřelil Martin Kaňkovský z týmu SPA Bernard U Červených. V sezoně padlo 11 vlastenců.
Pořadí střelců: 25 – Vrána (Dymokurská). 24 – M. Skalický (Ostrov). 18 – Kaňkovský (SPA). 17 – Holata (Lenin). 16 – Kolář. 15 – Čáp, Jansta (vš. Naivní FC). 14 – Beneš (Lenin), Hasnedl (Pechovi). 13 – Suchan (AC Zimák). 12 – Tasch (Barborka), Radikovský (SPA). 11 – Dzodzák (Depo), Dvořák (Lenin), Podhrázský (Vodvárkovi). 10 – M. Fidler (Depo), Žiško (Ostrov), Kmoníček, Horák (oba Vodvárkovi).
galerie mistrů
1997 – U Červených, 1998 – Vodvárkovi, 1999 – Plavečák, 2000 – Stap bar, 2001 – Plavečák, 2002 – Vodvárkovi, 2003 – Vodvárkovi, 2004 – Vodvárkovi / Plavečák, 2005 – SPA Na Veltrubské, 2006 – SPA U Červených, 2007 – Vodvárkovi.