„Spal jsem u přítelkyně, tak to konečně stálo za to,“ dorazil s lišáckým úsměvem k rozhovoru do Vodrant, kde dělal první fotbalové krůčky. To měl za sebou mezikontinentální let. A co se mu vybaví, když se řekne Kanada? Medvědi? Hluboké lesy? Hokej? Kdeže! „Stříbrná medaile z mistrovství světa,“ řekl bez váhání člen úspěšné reprezentační dvacítky.

Fotbalový sen

Ještě před odletem do Kanady jste měl problémy s uvolněním z klubu. Co se stalo?

Vedení Slavie nás nechtělo uvolnit, protože nevěřilo, že bychom se mohli uzdravit a dostat se do formy tak, abychom na mistrovství světa byli platní. Marek Suchý léčil lícní kost, musel nosit masku. Já jsem ještě týden před odjezdem měl problémy s kotníkem. Kvůli tomu jsem před mistrovstvím světa neabsolvoval ani soustředění a do týmu jsem se dostal až týden před odletem. Dostal jsem individuální plán, chodil běhat a rozhodující bylo vyšetření dva dny před odjezdem. Lékaři Slavie nám mistrovství světa schválili a to rozhodlo.

Ze základní skupiny jste postoupili, i když Korea vyrovnala a v posledním utkání jste porazili Panamu „jenom“ 2:1, přičemž Argentina tomuto soupeři dala šest gólů…

Panama ale remizovala s Koreou a nebyl to tak slabý soupeř, i když ze skupiny asi nejslabší. Argentina Panamě dala čtyři góly za patnáct minut a tím rozhodla. My jsme věděli, že nám stačí remíza a tomu jsme podřídili taktiku. K ničemu jsme Panamu nepustili a vedli 2:0. Oni snížili z trestného kopu, neměli jedinou šanci.

Ale štěstí Čechům přálo v play-off. V zápase se Španělskem, ale hlavně před tím s Japonskem.

To určitě. Oba týmy byly fotbalově lepší. Před koncem utkání se Španělskem nás zachránila tyč, v zápase s Japonskem zase rozhodčí neviděl ruku. Rozhodli jsme v penaltovém rozstřelu, který je loterie. Štěstí hrálo roli určitě.

Dovedete si představit, co by se dělo v Čechách, kdyby rozhodčí Collina na Euru v Holandsku neodpískal Česku penaltu podobně jako teď Buitrago Japonsku?

Takto jsem o tom neuvažoval. Buitrago penaltu nepískl. Nevím, jestli ruku Okleštěka neviděl nebo jestli ji písknout nechtěl, když už před tím nařídil tři penalty a ke konci už nechal zápas svému osudu. Kdyby tu penaltu pískl, asi bychom vypadli. Hráli bychom v deseti a pět minut před koncem už bychom s výsledkem nic neudělali.

Finále z tribuny

Pak přišla vaše smůla, druhá žlutá karta v utkání s Rakouskem a tím stop pro finále.

To mě samozřejmě hrozně mrzelo, ale už jsem s tím nic udělat nemohl. Finále mistrovství světa už si asi nezahraji… Mrzelo mě to ale hlavně po zápase a chvilku po tom. Teď jsem rád, že jsem si v Kanadě mohl zahrát, že jsme se tam vůbec probojovali a že nám přálo štěstí v zápasech s Japonskem a Španělskem. Také jsme se do Čech mohli vrátit po Japonsku a já bych druhou žlutou nestihl. Jsem strašně šťastný za medaili.

Může se v takových špičkových zápasech vůbec myslet na to, že máte žlutou kartu a podvědomě se šetřit?

To se nedá, při zápase na žluté karty nemyslím. Možná v posledních minutách se trochu taktizovat dá, ale vždycky, kdyby soupeř šel do přečíslení a šance, bych ho zastavil i za cenu druhé žluté.

Ta vaše druhá žlutá ale byla přece jen trochu zbytečná…

Zbytečná byla, o to více mě to mrzelo.

Vaši druhou žlutou kartu doma obrečeli i rodiče…

Rodiče se vždycky sešli u bráchy, taťka, mamka i děda a sledovali zápasy. Taky jsem četl, že to mamka obrečela. Je to mamka - má mě ráda a přeje mi úspěch.

Nakonec stříbro…

Jak vypadá pro hráče finále mistrovství světa z tribuny?

Je to hrozné. Předchozí zápasy, kromě několika minut, jsem odehrál všechny. Je strašné sledovat kluky, jak se připravují. Sám jsem byl na sebe naštvaný a zklamaný, že hrát nemůžu. Kluky jsem se ale snažil spíše povzbudit a nedávat to na sobě znát. Samozřejmě jsem hrát chtěl. Sledovat zápas z tribuny? To jsou ještě větší nervy než na hřišti. Ve finále kluci hráli dobře, dali gól, který jim možná paradoxně uškodil. Škoda, že vedení neudrželi alespoň deset, patnáct minut.

Jak jste z tribuny viděl ten vyrovnávací gól Argentiny?

Honza Šimůnek čekal přihrávku do strany, soupeř mu naznačil, tak tam šel. Druhý stoper šel s druhým útočníkem a vznikla tam dvaceti, třicetimetrová díra. Je velká škoda, že to bylo hned po naší brance. Myslím si, že to bylo chvilkovou nekoncentrovaností. Kdybychom vydrželi, Argentinci by znervózněli a možná by dostali i další karty.

I stav 1:1 nebyl ztracený, horší byl druhý gól Argentiny těsně před koncem…

Rozehráli roh, pak tam byli jeden na jednoho a střelu možná podcenil trochu i gólman. Byla to asi jeho jediná chyba, škoda.

Oslavy začaly hned po zápase

Český tým po turnaji čekaly jenom radosti, jak jste slavili?

V kabině nám gratuloval předseda svazu, český konzul v Kanadě nám pak tlumočil gratulaci od prezidenta. Pár slov samozřejmě řekl trenér a pak jsme se vrátili do hotelu. Za půl hodiny jsme odjeli do pivnice, kde jsme měli dohodnutou oslavu. Bylo tam asi sto Čechů, přáli nám. Pití bylo i gulášek. Pak jsme letěli zpátky do České republiky, na letišti nás čekala řada novinářů.

Vás čekají ještě nějaké oslavy?

Spíše soukromé. Měli jsme rodinnou večeři, s kamarády to oslavíme asi až bude volněji, až se sejdeme. Teď budeme slavit jen v kruhu nejbližších.

Internet ho spojil s domovem

Sledoval jste český tisk?

Hodně na internetu, hodně jsme si volali i psali s rodiči a ti mi říkali, co je v Čechách nového. V kontaktu jsme byli hlavně po internetu.

Zaznamenal jste zvýšený zájem od fanynek? Kolik jste dostal SMS zpráv v závěru turnaje?

Zprávy mi přišly hlavně od kamarádů, se kterými jsem hrával v Čáslavi. Také od pár kluků ze Slavie. Hlavně ale od přátel z Čáslavi.

Žárlí přítelkyně?

Mám velmi žárlivou přítelkyni, ale nemá důvod.

Co jste přítelkyni a rodičům přivezl z Kanady?

S přítelkyní jsme měli druhé výročí, navíc měla narozeniny. Přivezl jsem jí oblečení a řetízek. Mamce jsem přivezl brýle a taťkovi s bráchou kanadskou whisky.

Oblečení přítelkyni si troufnete kupovat sám? Věříte, že trefíte velikost?

Ona má nejmenší, co existuje - XS. Takže to takový problém není, je drobná.

Co vám říkala přítelkyně na nový sestřih, který si pořídil celý český tým?

Když jsem jí to volal, byla z toho trochu naměkko. Ani mamka nebyla moc ráda. Ale braly to, ostříhat se nechali všichni. Myslím, že pro ty, kteří měli dlouhé vlasy, to bylo těžší. Třeba Jirka Valenta to obrečel.

Fotbalem se bavili

V Kanadě jste prosluli nejrůznějšími žertíky, který byl nejpovedenější?

Nejlepší připravil asi Martin Fenin, který si ve městě v nějakém domu hrůzy koupil pytlík jakoby s krví. Při tréninku řekl gólmanovi, ať mu míč hodí na hlavu, on šel do souboje s obráncem. Potom spadl, krev měl v puse a rozetřel si ji po celé hlavě. I když trenéři ten souboj viděli a věděli, že to není nic vážného, hned k němu běželi i s doktorem i masérem. On se svíjel, ale pak se začal smát. Doktor ale stejně ještě dlouho nechápal, že se mu nic nestalo.

Vy jste se stal terčem nějakého žertíku?

Já ne. V týmu jsem byl jeden z nejstarších, na mě by si nedovolili.

Hrál jste před plnými stadiony, návštěvami kolem třiceti tisíc fanoušků. Byla to vaše první taková utkání?

To bylo super. To se hraje lépe, než na lize před pětitisícovou návštěvou. Já jsem byl se Slávií na střídačce v Totenhamu nebo v Palermu. Atmosféru měl i zápas se Spartou, ale to je jen jeden v lize. Nedá se to srovnávat, pokud na fotbal dorazí tolik lidí, má utkání úplně jinou atmosféru. Je to krásné a kvůli tomu se fotbal hraje.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Kanada?

Stříbrná medaile z mistrovství světa. Je to pro nás velký úspěch. Potom, co nám před odjezdem řada lidí nevěřila, je to zadostiučinění. Potom, když vypadla na Euru jednadvacítka, je to alespoň nějaký úspěch pro mládež.

Další plány?

Co vás čeká v reprezentaci dál?

21. srpna bude hrát jednadvacítka se Skotskem, v Kanadě se na nás byl podívat na dva zápasy trenér Víťa Lavička. Jádro dvacítky by mělo tvořit i jednadvacítku. Budeme mít sraz a předtím utkáním se Skotskem i soustředění. Takže vlastně už ani ne za měsíc začíná další cyklus.

Paradoxně nepříjemností stříbrného úspěchu je vaše situace ve Slávii, jaké máte informace?

Nepříjemnost to je, ale u všech kluků. Kluby prodělaly přípravy a asi všichni budeme mít problémy dostat se do kádru a základní sestavy. Trenér si v letní přestávce připravoval sestavu, se kterou počítá. Do ligy zbývají jenom už dny, určitě přijdu i o zápasy předkola Ligy mistrů s Žilinou (Janda nakonec nastoupil v základní sestavě). Trenér Jarolím počítá s připravenou sestavou a my se musíme pokusit dostat se co nejrychleji do rytmu a přesvědčit ho, že jsme minimálně tak dobří jako současní hráči základní sestavy.

V tisku prolétly informace, že o vás projevil zájem zahraniční klub. Můžete být konkrétnější?

S manažerem jsme se o tom nebavili. Ještě se teprve sejdeme a sedneme si nad tím. Uvidíme, jestli tam něco bude. Zatím jsem ve Slávii a jsem tam spokojený. Dala mi šanci hrát a nikam se zatím nechystám.

Kdybyste do zahraničí přece jen šel, kam byste odcházel nejraději?

Líbila by se mi asi španělská liga a i v Anglii. Tam hlavně kvůli těm úžasným návštěvám. Samozřejmě i kvůli kvalitě, protože tam hrají výborné týmy. Stadiony jsou tam krásné a plné, to se hraje úplně jinak. Je to radost sledovat v televizi.