VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janda: "Na mě by si s vtípkem nedovolili"

ČÁSLAV - Petr Janda. Mnozí si toto jméno donedávna spojovali jen se známým rokerem ze skupiny Olympic. Jenže od června svět začal objevovat dalšího Petra Jandu. Fotbalistu SK Slavia Praha - odchovance čáslavské kopané.

3.8.2007
SDÍLEJ:

Finále mistrovství světa U–20 v Kanadě Petr Janda musel prosedět na tribuně. "Finále mistrovství světa už si asi nezahraji," pokrčil rameny a rychle dodal: "Za stříbrnou medaili jsem ale rád."Foto: DENÍK/Archiv

„Spal jsem u přítelkyně, tak to konečně stálo za to,“ dorazil s lišáckým úsměvem k rozhovoru do Vodrant, kde dělal první fotbalové krůčky. To měl za sebou mezikontinentální let. A co se mu vybaví, když se řekne Kanada? Medvědi? Hluboké lesy? Hokej? Kdeže! „Stříbrná medaile z mistrovství světa,“ řekl bez váhání člen úspěšné reprezentační dvacítky.

Fotbalový sen

Ještě před odletem do Kanady jste měl problémy s uvolněním z klubu. Co se stalo?

Vedení Slavie nás nechtělo uvolnit, protože nevěřilo, že bychom se mohli uzdravit a dostat se do formy tak, abychom na mistrovství světa byli platní. Marek Suchý léčil lícní kost, musel nosit masku. Já jsem ještě týden před odjezdem měl problémy s kotníkem. Kvůli tomu jsem před mistrovstvím světa neabsolvoval ani soustředění a do týmu jsem se dostal až týden před odletem. Dostal jsem individuální plán, chodil běhat a rozhodující bylo vyšetření dva dny před odjezdem. Lékaři Slavie nám mistrovství světa schválili a to rozhodlo.

Ze základní skupiny jste postoupili, i když Korea vyrovnala a v posledním utkání jste porazili Panamu „jenom“ 2:1, přičemž Argentina tomuto soupeři dala šest gólů…

Panama ale remizovala s Koreou a nebyl to tak slabý soupeř, i když ze skupiny asi nejslabší. Argentina Panamě dala čtyři góly za patnáct minut a tím rozhodla. My jsme věděli, že nám stačí remíza a tomu jsme podřídili taktiku. K ničemu jsme Panamu nepustili a vedli 2:0. Oni snížili z trestného kopu, neměli jedinou šanci.

Ale štěstí Čechům přálo v play-off. V zápase se Španělskem, ale hlavně před tím s Japonskem.

To určitě. Oba týmy byly fotbalově lepší. Před koncem utkání se Španělskem nás zachránila tyč, v zápase s Japonskem zase rozhodčí neviděl ruku. Rozhodli jsme v penaltovém rozstřelu, který je loterie. Štěstí hrálo roli určitě.

Dovedete si představit, co by se dělo v Čechách, kdyby rozhodčí Collina na Euru v Holandsku neodpískal Česku penaltu podobně jako teď Buitrago Japonsku?

Takto jsem o tom neuvažoval. Buitrago penaltu nepískl. Nevím, jestli ruku Okleštěka neviděl nebo jestli ji písknout nechtěl, když už před tím nařídil tři penalty a ke konci už nechal zápas svému osudu. Kdyby tu penaltu pískl, asi bychom vypadli. Hráli bychom v deseti a pět minut před koncem už bychom s výsledkem nic neudělali.

Finále z tribuny

Pak přišla vaše smůla, druhá žlutá karta v utkání s Rakouskem a tím stop pro finále.

To mě samozřejmě hrozně mrzelo, ale už jsem s tím nic udělat nemohl. Finále mistrovství světa už si asi nezahraji… Mrzelo mě to ale hlavně po zápase a chvilku po tom. Teď jsem rád, že jsem si v Kanadě mohl zahrát, že jsme se tam vůbec probojovali a že nám přálo štěstí v zápasech s Japonskem a Španělskem. Také jsme se do Čech mohli vrátit po Japonsku a já bych druhou žlutou nestihl. Jsem strašně šťastný za medaili.

Může se v takových špičkových zápasech vůbec myslet na to, že máte žlutou kartu a podvědomě se šetřit?

To se nedá, při zápase na žluté karty nemyslím. Možná v posledních minutách se trochu taktizovat dá, ale vždycky, kdyby soupeř šel do přečíslení a šance, bych ho zastavil i za cenu druhé žluté.

Ta vaše druhá žlutá ale byla přece jen trochu zbytečná…

Zbytečná byla, o to více mě to mrzelo.

Vaši druhou žlutou kartu doma obrečeli i rodiče…

Rodiče se vždycky sešli u bráchy, taťka, mamka i děda a sledovali zápasy. Taky jsem četl, že to mamka obrečela. Je to mamka - má mě ráda a přeje mi úspěch.

Nakonec stříbro…

Jak vypadá pro hráče finále mistrovství světa z tribuny?

Je to hrozné. Předchozí zápasy, kromě několika minut, jsem odehrál všechny. Je strašné sledovat kluky, jak se připravují. Sám jsem byl na sebe naštvaný a zklamaný, že hrát nemůžu. Kluky jsem se ale snažil spíše povzbudit a nedávat to na sobě znát. Samozřejmě jsem hrát chtěl. Sledovat zápas z tribuny? To jsou ještě větší nervy než na hřišti. Ve finále kluci hráli dobře, dali gól, který jim možná paradoxně uškodil. Škoda, že vedení neudrželi alespoň deset, patnáct minut.

Jak jste z tribuny viděl ten vyrovnávací gól Argentiny?

Honza Šimůnek čekal přihrávku do strany, soupeř mu naznačil, tak tam šel. Druhý stoper šel s druhým útočníkem a vznikla tam dvaceti, třicetimetrová díra. Je velká škoda, že to bylo hned po naší brance. Myslím si, že to bylo chvilkovou nekoncentrovaností. Kdybychom vydrželi, Argentinci by znervózněli a možná by dostali i další karty.

I stav 1:1 nebyl ztracený, horší byl druhý gól Argentiny těsně před koncem…

Rozehráli roh, pak tam byli jeden na jednoho a střelu možná podcenil trochu i gólman. Byla to asi jeho jediná chyba, škoda.

Oslavy začaly hned po zápase

Český tým po turnaji čekaly jenom radosti, jak jste slavili?

V kabině nám gratuloval předseda svazu, český konzul v Kanadě nám pak tlumočil gratulaci od prezidenta. Pár slov samozřejmě řekl trenér a pak jsme se vrátili do hotelu. Za půl hodiny jsme odjeli do pivnice, kde jsme měli dohodnutou oslavu. Bylo tam asi sto Čechů, přáli nám. Pití bylo i gulášek. Pak jsme letěli zpátky do České republiky, na letišti nás čekala řada novinářů.

Vás čekají ještě nějaké oslavy?

Spíše soukromé. Měli jsme rodinnou večeři, s kamarády to oslavíme asi až bude volněji, až se sejdeme. Teď budeme slavit jen v kruhu nejbližších.

Internet ho spojil s domovem

Sledoval jste český tisk?

Hodně na internetu, hodně jsme si volali i psali s rodiči a ti mi říkali, co je v Čechách nového. V kontaktu jsme byli hlavně po internetu.

Zaznamenal jste zvýšený zájem od fanynek? Kolik jste dostal SMS zpráv v závěru turnaje?

Zprávy mi přišly hlavně od kamarádů, se kterými jsem hrával v Čáslavi. Také od pár kluků ze Slavie. Hlavně ale od přátel z Čáslavi.

Žárlí přítelkyně?

Mám velmi žárlivou přítelkyni, ale nemá důvod.

Co jste přítelkyni a rodičům přivezl z Kanady?

S přítelkyní jsme měli druhé výročí, navíc měla narozeniny. Přivezl jsem jí oblečení a řetízek. Mamce jsem přivezl brýle a taťkovi s bráchou kanadskou whisky.

Oblečení přítelkyni si troufnete kupovat sám? Věříte, že trefíte velikost?

Ona má nejmenší, co existuje - XS. Takže to takový problém není, je drobná.

Co vám říkala přítelkyně na nový sestřih, který si pořídil celý český tým?

Když jsem jí to volal, byla z toho trochu naměkko. Ani mamka nebyla moc ráda. Ale braly to, ostříhat se nechali všichni. Myslím, že pro ty, kteří měli dlouhé vlasy, to bylo těžší. Třeba Jirka Valenta to obrečel.

Fotbalem se bavili

V Kanadě jste prosluli nejrůznějšími žertíky, který byl nejpovedenější?

Nejlepší připravil asi Martin Fenin, který si ve městě v nějakém domu hrůzy koupil pytlík jakoby s krví. Při tréninku řekl gólmanovi, ať mu míč hodí na hlavu, on šel do souboje s obráncem. Potom spadl, krev měl v puse a rozetřel si ji po celé hlavě. I když trenéři ten souboj viděli a věděli, že to není nic vážného, hned k němu běželi i s doktorem i masérem. On se svíjel, ale pak se začal smát. Doktor ale stejně ještě dlouho nechápal, že se mu nic nestalo.

Vy jste se stal terčem nějakého žertíku?

Já ne. V týmu jsem byl jeden z nejstarších, na mě by si nedovolili.

Hrál jste před plnými stadiony, návštěvami kolem třiceti tisíc fanoušků. Byla to vaše první taková utkání?

To bylo super. To se hraje lépe, než na lize před pětitisícovou návštěvou. Já jsem byl se Slávií na střídačce v Totenhamu nebo v Palermu. Atmosféru měl i zápas se Spartou, ale to je jen jeden v lize. Nedá se to srovnávat, pokud na fotbal dorazí tolik lidí, má utkání úplně jinou atmosféru. Je to krásné a kvůli tomu se fotbal hraje.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Kanada?

Stříbrná medaile z mistrovství světa. Je to pro nás velký úspěch. Potom, co nám před odjezdem řada lidí nevěřila, je to zadostiučinění. Potom, když vypadla na Euru jednadvacítka, je to alespoň nějaký úspěch pro mládež.

Další plány?

Co vás čeká v reprezentaci dál?

21. srpna bude hrát jednadvacítka se Skotskem, v Kanadě se na nás byl podívat na dva zápasy trenér Víťa Lavička. Jádro dvacítky by mělo tvořit i jednadvacítku. Budeme mít sraz a předtím utkáním se Skotskem i soustředění. Takže vlastně už ani ne za měsíc začíná další cyklus.

Paradoxně nepříjemností stříbrného úspěchu je vaše situace ve Slávii, jaké máte informace?

Nepříjemnost to je, ale u všech kluků. Kluby prodělaly přípravy a asi všichni budeme mít problémy dostat se do kádru a základní sestavy. Trenér si v letní přestávce připravoval sestavu, se kterou počítá. Do ligy zbývají jenom už dny, určitě přijdu i o zápasy předkola Ligy mistrů s Žilinou (Janda nakonec nastoupil v základní sestavě). Trenér Jarolím počítá s připravenou sestavou a my se musíme pokusit dostat se co nejrychleji do rytmu a přesvědčit ho, že jsme minimálně tak dobří jako současní hráči základní sestavy.

V tisku prolétly informace, že o vás projevil zájem zahraniční klub. Můžete být konkrétnější?

S manažerem jsme se o tom nebavili. Ještě se teprve sejdeme a sedneme si nad tím. Uvidíme, jestli tam něco bude. Zatím jsem ve Slávii a jsem tam spokojený. Dala mi šanci hrát a nikam se zatím nechystám.

Kdybyste do zahraničí přece jen šel, kam byste odcházel nejraději?

Líbila by se mi asi španělská liga a i v Anglii. Tam hlavně kvůli těm úžasným návštěvám. Samozřejmě i kvůli kvalitě, protože tam hrají výborné týmy. Stadiony jsou tam krásné a plné, to se hraje úplně jinak. Je to radost sledovat v televizi.

3.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 20 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Všeobecná sestra/praktická sestra/zubní instrumentářka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: miksovsky@centrum.cz, , Náplň práce:, Asistence u zubařského křesla, komunikace s pacienty., , Zaměstnanecké výhody:, Stravenky, odměny., , Pracovní doba:, 8 - 17 hod, po, út, čt,, 8 - 16 hod, st,, 8 - 14 hod, pá.. Pracoviště: Kolínskydent s.r.o.-bezručova, Bezručova, č.p. 297, 280 02 Kolín 2. Informace: Martin Mikšovský, +420 604 775 973.

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 16 000 Kč

Operátoři telefonních panelů Telefonní operátor/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: První kontakt:, Řípa David, tel.: 737 050 000, , V rámci programu CESTA K PRÁCI nabízíme pozice telefonní operátor/ka., Ta obnáší telefonické kontaktování předem připravené databáze firem., Nejedná se o telefonický prodej nebo kontaktování domácností/občanů s nabídkou uzavírání smluv nebo prodeje produktů!!!. Pracoviště: Axxel investment s.r.o. - kolín, Karlovo náměstí, č.p. 74, 280 02 Kolín 2. Informace: David Řípa, +420 737 050 000.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: , e-mailem: vaclavvolny@seznam.cz,, telefonicky: pondělí - pátek POUZE DOPOLEDNE - Volný Václav, tel.: 724 552 518., , Náplň práce: číšník v restauraci., , Požadavky: vyučení , , Pracovní doba: turnusové služby.. Pracoviště: Václav volný - restaurace vodní svět, Masarykova, č.p. 1041, 280 02 Kolín 2. Informace: Václav Volný, +420 724 552 518.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Asistent/ka prodeje / prodejce nových vozů - junior. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Břízová Radka Bc., tel.: 605 254 024, , e-mail: radka.brizova@louda.cz., , Náplň práce: , Aktivní oslovování klientů na shwroomu , Prezentace nových vozů, finančních produktů, pojištění , Administrativní podpora prodejního oddělení , Přebírání nových vozidel od dopravce , Denní kontakt se zákazníkem - osobní, telefonní, e-mail. , Požadujeme: , Ukončené SŠ , Zájem o aktivní prodej a rozvíjet se v oblasti prodeje , Myšlení a jednání orientované na zákazníka , Pečlivost, schopnost vlastní organizace práce, řízení priorit, sledování úkolů a termínů , Dobré komunikační schopnosti, příjemné vystupování. , Nabízíme :, Práci v rychle se rozvíjející společnosti , Možnost osobního rozvoje a profesního růstu, práce na HPP, BENEFITY - zdravotrní volno, MultiSport karta, firemní stravování, firemní rekreační zařízení na horách, slevy na servisování vlastního vozu a jiné .. Pracoviště: Louda auto a.s. nebovidy, 280 02 Kolín 2. Informace: Radka Břízová, +420 605 254 024.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pět let za pobodání souseda? Platí, řekl soud

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Očekávejte silniční děs: přichází období oprav

Střední Čechy – Letní práce na silnici jsou pro řidiče noční můrou. K plynulosti prázdninového provozu totiž nepřispívají – zato uzavírky s nimi spojené přinášejí kolony spojené s někdy i citelným zdržením.

Už jste četli Kolínský týden? Další číslo nového týdeníku je tu pro vás

Kolínsko - Vážení čtenáři, dovolíme si vás upozornit na další číslo našeho nového čtyřiadvacetistránkového barevného týdeníku Kolínský týden. Každé úterý je součástí Kolínského deníku, v dalších dnech ho pak v trafikách a obchodech koupíte samostatně, i s vloženou přílohou TV Magazín.

V Polabí bude hasičům pomáhat nový kontejner pro zásahy na vodě

Střední Čechy – Na nové záchranné prostředky pro zásahy na vodní hladině se mohou těšit profesionální hasiči z kolínského územního odboru. Uspěli v grantovém programu automobilky TPCA s projektem záchranného lodního kontejneru.

Začalo mezinárodní cvičení Sky Avenger 2018

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Mezinárodní cvičení Sky Avenger 2018 začalo prvními letovými akcemi včera v odpoledních hodinách na 21. základně taktického letectva v Čáslavi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT