VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janda: "Na mě by si s vtípkem nedovolili"

ČÁSLAV - Petr Janda. Mnozí si toto jméno donedávna spojovali jen se známým rokerem ze skupiny Olympic. Jenže od června svět začal objevovat dalšího Petra Jandu. Fotbalistu SK Slavia Praha - odchovance čáslavské kopané.

3.8.2007
SDÍLEJ:

Finále mistrovství světa U–20 v Kanadě Petr Janda musel prosedět na tribuně. "Finále mistrovství světa už si asi nezahraji," pokrčil rameny a rychle dodal: "Za stříbrnou medaili jsem ale rád."Foto: DENÍK/Archiv

„Spal jsem u přítelkyně, tak to konečně stálo za to,“ dorazil s lišáckým úsměvem k rozhovoru do Vodrant, kde dělal první fotbalové krůčky. To měl za sebou mezikontinentální let. A co se mu vybaví, když se řekne Kanada? Medvědi? Hluboké lesy? Hokej? Kdeže! „Stříbrná medaile z mistrovství světa,“ řekl bez váhání člen úspěšné reprezentační dvacítky.

Fotbalový sen

Ještě před odletem do Kanady jste měl problémy s uvolněním z klubu. Co se stalo?

Vedení Slavie nás nechtělo uvolnit, protože nevěřilo, že bychom se mohli uzdravit a dostat se do formy tak, abychom na mistrovství světa byli platní. Marek Suchý léčil lícní kost, musel nosit masku. Já jsem ještě týden před odjezdem měl problémy s kotníkem. Kvůli tomu jsem před mistrovstvím světa neabsolvoval ani soustředění a do týmu jsem se dostal až týden před odletem. Dostal jsem individuální plán, chodil běhat a rozhodující bylo vyšetření dva dny před odjezdem. Lékaři Slavie nám mistrovství světa schválili a to rozhodlo.

Ze základní skupiny jste postoupili, i když Korea vyrovnala a v posledním utkání jste porazili Panamu „jenom“ 2:1, přičemž Argentina tomuto soupeři dala šest gólů…

Panama ale remizovala s Koreou a nebyl to tak slabý soupeř, i když ze skupiny asi nejslabší. Argentina Panamě dala čtyři góly za patnáct minut a tím rozhodla. My jsme věděli, že nám stačí remíza a tomu jsme podřídili taktiku. K ničemu jsme Panamu nepustili a vedli 2:0. Oni snížili z trestného kopu, neměli jedinou šanci.

Ale štěstí Čechům přálo v play-off. V zápase se Španělskem, ale hlavně před tím s Japonskem.

To určitě. Oba týmy byly fotbalově lepší. Před koncem utkání se Španělskem nás zachránila tyč, v zápase s Japonskem zase rozhodčí neviděl ruku. Rozhodli jsme v penaltovém rozstřelu, který je loterie. Štěstí hrálo roli určitě.

Dovedete si představit, co by se dělo v Čechách, kdyby rozhodčí Collina na Euru v Holandsku neodpískal Česku penaltu podobně jako teď Buitrago Japonsku?

Takto jsem o tom neuvažoval. Buitrago penaltu nepískl. Nevím, jestli ruku Okleštěka neviděl nebo jestli ji písknout nechtěl, když už před tím nařídil tři penalty a ke konci už nechal zápas svému osudu. Kdyby tu penaltu pískl, asi bychom vypadli. Hráli bychom v deseti a pět minut před koncem už bychom s výsledkem nic neudělali.

Finále z tribuny

Pak přišla vaše smůla, druhá žlutá karta v utkání s Rakouskem a tím stop pro finále.

To mě samozřejmě hrozně mrzelo, ale už jsem s tím nic udělat nemohl. Finále mistrovství světa už si asi nezahraji… Mrzelo mě to ale hlavně po zápase a chvilku po tom. Teď jsem rád, že jsem si v Kanadě mohl zahrát, že jsme se tam vůbec probojovali a že nám přálo štěstí v zápasech s Japonskem a Španělskem. Také jsme se do Čech mohli vrátit po Japonsku a já bych druhou žlutou nestihl. Jsem strašně šťastný za medaili.

Může se v takových špičkových zápasech vůbec myslet na to, že máte žlutou kartu a podvědomě se šetřit?

To se nedá, při zápase na žluté karty nemyslím. Možná v posledních minutách se trochu taktizovat dá, ale vždycky, kdyby soupeř šel do přečíslení a šance, bych ho zastavil i za cenu druhé žluté.

Ta vaše druhá žlutá ale byla přece jen trochu zbytečná…

Zbytečná byla, o to více mě to mrzelo.

Vaši druhou žlutou kartu doma obrečeli i rodiče…

Rodiče se vždycky sešli u bráchy, taťka, mamka i děda a sledovali zápasy. Taky jsem četl, že to mamka obrečela. Je to mamka - má mě ráda a přeje mi úspěch.

Nakonec stříbro…

Jak vypadá pro hráče finále mistrovství světa z tribuny?

Je to hrozné. Předchozí zápasy, kromě několika minut, jsem odehrál všechny. Je strašné sledovat kluky, jak se připravují. Sám jsem byl na sebe naštvaný a zklamaný, že hrát nemůžu. Kluky jsem se ale snažil spíše povzbudit a nedávat to na sobě znát. Samozřejmě jsem hrát chtěl. Sledovat zápas z tribuny? To jsou ještě větší nervy než na hřišti. Ve finále kluci hráli dobře, dali gól, který jim možná paradoxně uškodil. Škoda, že vedení neudrželi alespoň deset, patnáct minut.

Jak jste z tribuny viděl ten vyrovnávací gól Argentiny?

Honza Šimůnek čekal přihrávku do strany, soupeř mu naznačil, tak tam šel. Druhý stoper šel s druhým útočníkem a vznikla tam dvaceti, třicetimetrová díra. Je velká škoda, že to bylo hned po naší brance. Myslím si, že to bylo chvilkovou nekoncentrovaností. Kdybychom vydrželi, Argentinci by znervózněli a možná by dostali i další karty.

I stav 1:1 nebyl ztracený, horší byl druhý gól Argentiny těsně před koncem…

Rozehráli roh, pak tam byli jeden na jednoho a střelu možná podcenil trochu i gólman. Byla to asi jeho jediná chyba, škoda.

Oslavy začaly hned po zápase

Český tým po turnaji čekaly jenom radosti, jak jste slavili?

V kabině nám gratuloval předseda svazu, český konzul v Kanadě nám pak tlumočil gratulaci od prezidenta. Pár slov samozřejmě řekl trenér a pak jsme se vrátili do hotelu. Za půl hodiny jsme odjeli do pivnice, kde jsme měli dohodnutou oslavu. Bylo tam asi sto Čechů, přáli nám. Pití bylo i gulášek. Pak jsme letěli zpátky do České republiky, na letišti nás čekala řada novinářů.

Vás čekají ještě nějaké oslavy?

Spíše soukromé. Měli jsme rodinnou večeři, s kamarády to oslavíme asi až bude volněji, až se sejdeme. Teď budeme slavit jen v kruhu nejbližších.

Internet ho spojil s domovem

Sledoval jste český tisk?

Hodně na internetu, hodně jsme si volali i psali s rodiči a ti mi říkali, co je v Čechách nového. V kontaktu jsme byli hlavně po internetu.

Zaznamenal jste zvýšený zájem od fanynek? Kolik jste dostal SMS zpráv v závěru turnaje?

Zprávy mi přišly hlavně od kamarádů, se kterými jsem hrával v Čáslavi. Také od pár kluků ze Slavie. Hlavně ale od přátel z Čáslavi.

Žárlí přítelkyně?

Mám velmi žárlivou přítelkyni, ale nemá důvod.

Co jste přítelkyni a rodičům přivezl z Kanady?

S přítelkyní jsme měli druhé výročí, navíc měla narozeniny. Přivezl jsem jí oblečení a řetízek. Mamce jsem přivezl brýle a taťkovi s bráchou kanadskou whisky.

Oblečení přítelkyni si troufnete kupovat sám? Věříte, že trefíte velikost?

Ona má nejmenší, co existuje - XS. Takže to takový problém není, je drobná.

Co vám říkala přítelkyně na nový sestřih, který si pořídil celý český tým?

Když jsem jí to volal, byla z toho trochu naměkko. Ani mamka nebyla moc ráda. Ale braly to, ostříhat se nechali všichni. Myslím, že pro ty, kteří měli dlouhé vlasy, to bylo těžší. Třeba Jirka Valenta to obrečel.

Fotbalem se bavili

V Kanadě jste prosluli nejrůznějšími žertíky, který byl nejpovedenější?

Nejlepší připravil asi Martin Fenin, který si ve městě v nějakém domu hrůzy koupil pytlík jakoby s krví. Při tréninku řekl gólmanovi, ať mu míč hodí na hlavu, on šel do souboje s obráncem. Potom spadl, krev měl v puse a rozetřel si ji po celé hlavě. I když trenéři ten souboj viděli a věděli, že to není nic vážného, hned k němu běželi i s doktorem i masérem. On se svíjel, ale pak se začal smát. Doktor ale stejně ještě dlouho nechápal, že se mu nic nestalo.

Vy jste se stal terčem nějakého žertíku?

Já ne. V týmu jsem byl jeden z nejstarších, na mě by si nedovolili.

Hrál jste před plnými stadiony, návštěvami kolem třiceti tisíc fanoušků. Byla to vaše první taková utkání?

To bylo super. To se hraje lépe, než na lize před pětitisícovou návštěvou. Já jsem byl se Slávií na střídačce v Totenhamu nebo v Palermu. Atmosféru měl i zápas se Spartou, ale to je jen jeden v lize. Nedá se to srovnávat, pokud na fotbal dorazí tolik lidí, má utkání úplně jinou atmosféru. Je to krásné a kvůli tomu se fotbal hraje.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Kanada?

Stříbrná medaile z mistrovství světa. Je to pro nás velký úspěch. Potom, co nám před odjezdem řada lidí nevěřila, je to zadostiučinění. Potom, když vypadla na Euru jednadvacítka, je to alespoň nějaký úspěch pro mládež.

Další plány?

Co vás čeká v reprezentaci dál?

21. srpna bude hrát jednadvacítka se Skotskem, v Kanadě se na nás byl podívat na dva zápasy trenér Víťa Lavička. Jádro dvacítky by mělo tvořit i jednadvacítku. Budeme mít sraz a předtím utkáním se Skotskem i soustředění. Takže vlastně už ani ne za měsíc začíná další cyklus.

Paradoxně nepříjemností stříbrného úspěchu je vaše situace ve Slávii, jaké máte informace?

Nepříjemnost to je, ale u všech kluků. Kluby prodělaly přípravy a asi všichni budeme mít problémy dostat se do kádru a základní sestavy. Trenér si v letní přestávce připravoval sestavu, se kterou počítá. Do ligy zbývají jenom už dny, určitě přijdu i o zápasy předkola Ligy mistrů s Žilinou (Janda nakonec nastoupil v základní sestavě). Trenér Jarolím počítá s připravenou sestavou a my se musíme pokusit dostat se co nejrychleji do rytmu a přesvědčit ho, že jsme minimálně tak dobří jako současní hráči základní sestavy.

V tisku prolétly informace, že o vás projevil zájem zahraniční klub. Můžete být konkrétnější?

S manažerem jsme se o tom nebavili. Ještě se teprve sejdeme a sedneme si nad tím. Uvidíme, jestli tam něco bude. Zatím jsem ve Slávii a jsem tam spokojený. Dala mi šanci hrát a nikam se zatím nechystám.

Kdybyste do zahraničí přece jen šel, kam byste odcházel nejraději?

Líbila by se mi asi španělská liga a i v Anglii. Tam hlavně kvůli těm úžasným návštěvám. Samozřejmě i kvůli kvalitě, protože tam hrají výborné týmy. Stadiony jsou tam krásné a plné, to se hraje úplně jinak. Je to radost sledovat v televizi.

3.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník25 500 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečníci, svářeči CO2. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přijmeme pracovníka/ci na pozici zámečníci/svářeči CO2, který/která se umí orientovat v technických výkresech. Pracovní doba 6:00-14:30. Nabízíme: zvláštní prémie, příspěvek na stravné formou stravenek, jiné výhody. V případě zájmu volejte NEJDŘÍVE na personální oddělení - tel. 774 407 012 !!!. Pracoviště: Astos machinery a.s. -003, Havlíčkova, 280 02 Kolín 2. Informace: Eva Karešová, +420 774 407 012.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník30 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Hofman Jaroslav, tel.: 704 523 769, 8 - 18 hod., , Náplň práce:, práce na stavbách rodinných domů., , Požadavky:, řidičský průkaz B výhodou.. Pracoviště: Sídla pro vás s.r.o. - hotes czech s.r.o., 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Jaroslav Hofman, +420 704 523 769.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka12 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistent/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: kariera@manver.cz, , Pro naši společnost v Pečkách hledáme kolegyni na pozici - Obchodně administrativní pracovnice., , Náplň práce: , - podpora pro příjem a expedici zboží - příprava podkladů pro zpracování faktur - aktivní spolupráce s vedením firmy , - komunikace s obchodními partnery, - podpora prodeje, , Požadujeme: , - min. SŠ vzdělání ukončené maturitou, ideálně střední strojní nebo ekonomická škola, - znalost práce s PC, MS Office, - ŘP: skupina B (není podmínkou) - aktivní znalost AJ na komunikativní úrovni , , Očekáváme: , - samostatnost , - pečlivost, důslednost a spolehlivost , - komunikativnost, - iniciativnost , - reprezentativní a loajální vystupování , , Nabízíme: , - práci pouze na poloviční úvazek (20 hodin týdně) - různorodou náplň práce, - práci v malém kolektivu , - nástup možný ihned, - pevná pracovní doba Po-Pá.. Pracoviště: Manver s.r.o.-pracoviště, Chvalovická, č.p. 693, 289 11 Pečky. Informace: Martin Homan, +420 777 655 804.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař30 000 Kč

Tesaři Tesaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Hofman Jaroslav, tel.: 704 523 769, 8 - 18 hod., , Náplň práce:, práce na stavbách rodinných domů., , Požadavky:, řidičský průkaz sk. B výhodou.. Pracoviště: Sídla pro vás s.r.o. - hotes czech s.r.o., 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Jaroslav Hofman, +420 704 523 769.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Brzy odstartují opravy v Třídvorské ulici

V Louňovicích to děti rozbalily na karnevale.
50

OBRAZEM: V Louňovicích to děti rozbalily na karnevale

Máte doma fotografie starých obchodů z Kolínsko? Podělte se o ně!

Kolínsko – Obchody s potravinami, smíšeným zbožím, zeleninou, ale i papírnickými věcmi či oblečením, které nepatří do žádné značky či prodejní sítě. Ačkoliv se to nemusí zdát, dnes – v době velkých obchodních domů – mohou být tyto klasické obchůdky už ohroženým druhem. Kolínský deník chce nyní připomenout ty nejtradičnější a do přípravy nové rubriky se můžete zapojit i vy.

U požáru v Mochově hasiči zrušili zvláštní stupeň poplachu

Střední Čechy – K vítězství nad obřím požárem se v sobotu přiblížili hasiči, kteří v bývalém areálu mrazíren v Mochově bojují s obřím požárem plechové haly. Ta naposledy sloužila k uložení brambor uskladněných v dřevěných bednách. Objekt i se zbožím a veškerým zázemím skrývajícím se uvnitř plameny zcela zničily. Škoda by se mohla vyšplhat až ke 100 milionům korun.

Do vyhořelé haly v Mochově se zakousla těžká technika

Obrovský požár rozměrné haly v areálu bývalých mrazíren v Mochově na Praze-východ, která naposledy sloužila ke skladování dřevěných boxů s bramborami, zaměstnával hasiče nejenom po celý pátek. Práce pokračují i v sobotu. 

OBRAZEM: Nosaté rozparádily kankánové tanečnice Chrtky z Polních Chrčic

Kolín - Po Mysliveckém, Města Kolína a Jezdeckém se poslední únorový pátek konal v Městském společenském domě v Kolíně teprve čtvrtý letošní nematuritní ples.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT