„Během kariéry jsem zažil různá derby. Třeba to mezi Petřkovicemi a Hlučínem. Tyto zápasy mi přišly místy až nevraživé,“ začíná s povídáním kapitán Kravař Radim Baranek.

„Vzájemná utkání u nás na Prajzské jsou ale jiná. Hodně se o nich mluví, jsou kamarádská. Řada kluků se spolu potkává v práci. Mezi týmy jsou i rodinné vazby,“ přibližuje zkušený fotbalista a jedna z velkých postav kravařského fotbalu.

„Je to hecování a zdravé sportovní rivalitě,“ doplňuje.„Pro mě je teď největším derby zápas s Bolaticemi, momentálně jde pro nás o nejtěžšího soupeře,“ podotýká Radim Baranek.

Kravaře patří ke klubům, na které diváci chodí, ať už hrají jakoukoliv soutěž. „Kravařský divák má fotbal rád. Potřebuje ale vidět v sestavě místní kluky,“ míní Baranek.Velká derby na Prajzské si na vlastní kůži prožil Vlastimil Harazim, bývalá opora Štěpánkovic. „Pamatuji si na zápas Štěpánkovic s Kravařemi, na který přišlo dva tisíce diváků,“ vzpomíná Harazim.

Podle jeho slov jsou za největší derby považované souboje mezi Kobeřicemi, Kravařemi, Bolaticemi a Štěpánkovicemi. „Kobeřice sice hrají momentálně o soutěž výše, ale do seznamu patří. Tyto zápasy jsou velkým svátkem, mluví se o nich týden předem i týden potom. Prajzská jimi žije. Jsou to prestižní zápasy, ve kterých nenajdete nenávist, ale správnou sportovní rivalitu,“ podotýká Harazim.

„My teď hrajeme v kraji, pro nás je tak fotbalových svátkem zápas s Oldřišovem a nově také Hájem ve Slezsku,“ bere si slovo trenér Kobeřic Dušan Christoph, který v minulosti vedl například i Štěpánkovice. „Každopádně derby na Prajzské znamená pro fanoušky strašně moc. Na ráno jdete do kostela, odpoledne na fotbal. Ideálně prožitý den,“ usmívá se.

Stejně jako v případě Baranka a Harazima mají podle něj největší náboj zápasy Kobeřic, Štěpánkovic, Kravař a Bolatic. „Vzájemné zápasy těchto týmů mají i společenský charakter,“ dodává Christoph.

Za prajzské derby je rád i provozovatel kravařské hospůdky na hřišti Miroslav Josefus, který v minulosti sám fotbal hrával, a to dokonce za Opavu. „Návštěvnost je vždy vysoká. Musíme navýšit i kapacitu obsluhy. Osobně mám tyto zápasy hodně rád. Pro mě je I.A třída pro Kravaře ideální soutěží,“ uzavírá Miroslav Josefus.

Pro unikátní články o Okresním přeboru klikněte v obrázku na kolečko epizody: