Možná byste řekli, že "dole" s tím cavyky nebudou. Jenže kdepak, je to podobné. Deník se i po osudu seriálových Houslic, které šly o patro výš s nevelkým dědictvím, pokusil zjistit, jakou sumu potřebujete pro důstojnou účast v "kraji". 

Stačí čtvrt milionu korun, půl milionu, nebo je to málo? 

Odpověď byla obvykle dost neurčitá - spíš víc než míň.

Ptali jsme se v řadě klubů z převážně krajských přeborů napříč zemí, ale poptávali jsme i nedávno postupující týmy z okresních přeborů. Většinou se funkcionáři chtěli bavit o financích pod podmínkou anonymity - peněz je prý málo. 

Nejvíce sdílný byl Ladislav Michalec, dlouholetý šéf klubu z Modré na severu Čech. "Sezona v krajském přeboru nás stojí milion a půl," odhalil předseda Jiskry. Podle něj jsou na Ústecku týmy, které mají mnohem větší rozpočet. "Nemůžeme se rovnat třeba Kadani, která je větší a dostává peníze od města, elektrárny a šachet. My tolik sponzorů nemáme," uvedl. 

Záblatí, menší klub z I. B třídy na Karvinsku, potřebuje na jeden ročník zhruba milion korun. U hranic s Polskem nedávno zažili, jaké to je postoupit z okresu. "Teď je to samozřejmě rozdíl. Máme větší náklady na dopravu i rozhodčí, zdražily i další věci," podotkl zdejší předseda Dušan Socha.

Celkovou sumu pochopitelně výrazně ovlivňují náklady na provoz a dopravu.

Ale pozor, nezanedbatelná částka je leckde vydávána i na fotbalisty (a není tím zrovna myšleno tabulkové odstupné). Hráčům se dávají odměny. Akorát už ne bokem do kapsy (samozřejmě, sem tam ještě tahle praxe funguje). Možností je víc. Někde to dělají ve formě honoráře, jinde si pomáhají přes "cesťáky". 

Jednou z variant je také zaměstnání hráčů u šéfa klubu (sponzora). Tato praxe fungovala kupříkladu v Provodově, menší obci nedaleko Zlína. Pevnou fotbalovou rukou tady vládl mecenáš Josef Rak, jenž kvůli snu o pěkném fotbalu v krajském přeboru přivábil známá jména. V kádru figurovali exligisté jako Petr Slončík nebo Libor Bůžek. Po úmrtí mecenáše se kádr rozpadl a klub dobrovolně zamířil do nejnižší soutěže.

Bez motivace a zápalu se vyšší soutěže hrát nedají. „Zájem hráčů o fotbal bohužel klesá," zmínil funkcionář Fryštáku Vratislav Rudolf. 

Hodně celků jde na "doraz" - šetří. Za příkladem můžete jít do Dobříše, které zachrańuje divizi. A celý klub na to potřebuje dva miliony.

Pro unikátní články o Okresním přeboru klikněte v obrázku na kolečko epizody: