Jak jsou na tom kolínské přípravky a mládež celkově?

Budu hodnotit hlavně přípravky, které mám na starosti, a žáků se dotknu jen okrajově. Máme pět kategorií (2012 – 2008), tři týmy přípravek mladších a dvě starší, kde pracujeme asi s devadesáti dětmi. Pro prcky rok narození 2013 a 2014 máme Fotbalovou školičku s třiceti chlapci plus dvě holčičky. V květnu nás čeká další nábor do školičky, takže další děti přijdou. Co je velmi důležité, je kvalitní trenérské obsazení. Trenéři, kteří dodržují nastavené mantinely při výchově malých fotbalistů, mají chuť se vzdělávat, ale hlavně to jsou pohodoví a obětaví lidé. Mohu neskromně konstatovat, že o našich přípravkách se ví po celé republice. Jsme zváni na top turnaje, prezentujeme se rychlou a technickou hrou bez nakopávaných míčů. V přípravkách chceme hráče připravit do České ligy žáků. Pryč jsou doby, kdy naše týmy byly soupeři jasně přehrávány a dostávaly brankové příděly. Z přípravek každoročně vychází kvalitní tým, který je schopen hrát s kýmkoliv.

Kolínské přípravky se rozrůstají a sklízí velké úspěchy. Kterých velkých akcí se přípravky účastní a jaký je prozatím jejich největší úspěch?

Akcí je hodně. Už jen účast například na mezinárodních turnajích je pro nás ctí. Určitě vyzdvihnu účast našich U8 trenéra Honzy Černého v hlavním turnaji Ondrášovky Cup 2018/19 (oficiální akce FAČR), kam se kluci probojovali podzimními kvalifikacemi. Finálový turnaj se uskuteční v červnu v Chomutově, kde bude čtyřiadvacet týmů z celé republiky. Ale i u nás v Kolíně proběhne velká akce. Manver Cup 2019 pro kategorii U10. Turnaje se zúčastní Slavia Praha, Chomutov, Ústí nad Labem, Most, Chrudim, Motorlet a další. Dokonce přijedou dva týmy ze Slovenska. Turnaj byl obsazen během několika málo dnů.

Mají malí fotbalisté možnost se z kolínského klubu dostat do kádru některého z českých gigantů jako například pražská Slavia nebo Sparta?

Mají. Záleží jen na jejich píli a samozřejmě i podpoře rodičů. Ze strany našeho klubu není problém. Rádi našim nejlepším hráčům tuto možnost dáme. Úzce spolupracujeme s Regionální fotbalovou akademií Pardubice a SK Slávia Praha, coby partnerským klubem. Trochu si ale musím postesknout, že tahle pyramidová spolupráce ne vždy funguje i z druhé strany, tzn. zespoda z menších klubů. Prostě ti nejlepší kluci by měli přijít k nám do Kolína a my zase naše nejlepší posíláme do profi klubů. Ať to nikdo nechápe tak, že bychom chtěli zruinovat například tým Červených Peček tím, že jim vytáhneme čtyři nejlepší hráče z ročníku. Naším přáním je, aby se všem v okolí dařilo a pokud se někdo rozhodně přijít k nám, pečlivě zvažujeme všechny okolnosti. Pokud by případný přestup měl znamenat vážné ohrožení fungování domovského týmu hráče, neuskuteční se.

Skvělou práci také odvádí kvalitní trenéři. Jak na tom v současnosti jste s trenérským štábem přípravek?

Všichni trenéři mají platné licence. Pracujeme všichni podobně podle nastavených pravidel. Jelikož každý z nás je jiná osobnost a každý má svůj „trenérský rukopis“, nelze a ani nechci někomu přikazovat, co má a nemá dělat. Zasáhnu pouze v případě, když se někdo dostane za hranu domluvené spolupráce a pravidel, což je naprosto ojedinělé. Za tohle patří všem trenérům, asistentům a vedoucím týmů obrovské DÍKY!

Jaké jsou vaše vize do budoucna?

Nejedná se o vize. Jsou to jen přání mít i nadále dostatek spokojených dětí, trenérů a krůček po krůčku zkvalitňovat a posouvat k lepšímu to, co jsme skoro před šesti lety začali. Hodně bych si přál pro kluky jejich vlastní šatny, kde by měli své soukromí a zázemí, ale je mi jasné, že je to velká investice, o které se ale přemýšlí.

Dvakrát do roka se koná také nábor. Proč by si rodiče a děti měli vybrat právě kolínský klub?

Nábory máme v květnu a v září a tímto samozřejmě všechny zvu. Já si myslím, že pokud přijdou rodiče s dětmi na náš nábor, pochopí během hodinky, o co jde. O prcky bude postaráno, bude sranda a pohoda. Nikdo na děti nekřičí a vše musí fungovat tak, aby dítka přišla natěšená i na další tréninky. Tréninky jsou vždy připravené předem, ale na druhou stranu i uvolněné. Fotbalová školička je zdarma, máme spoustu pomůcek a trénujeme na hlavním hřišti. Co se týká obsahu tréninkové jednotky, tak si děti užijí her, učíme je základní fotbalové dovednosti, všestranné pohybové přípravě a soubojovému chování jeden na jednoho.

(Tomáš Šulc)