„S klubem jsme dohodnuti do léta, pak se uvidí,“ řekl čtyřicetiletý muž, jenž má za sebou dlouholeté působení v první lize, kde nastupoval za Slovácko, Brno či Jablonec.

Původně jste měl dělat asistenta trenéru Františku Šturmovi, ovšem nyní se situace změnila. Zhruba v polovině přípravy jste po jeho odchodu do Znojma přebral tým jako hlavní trenér. Je to vaše první angažmá v roli hlavního trenéra. Co od této nové zkušenosti očekáváte?
Že se zvedneme výsledkově a herně v útočné fázi. To navazuje na to, že budeme střílet více gólů. Potažmo, že poletíme tabulkou nahoru, kam patříme.

Půl roku jste nastupoval na pozici stopera. Budete v pozici hrajícího trenéra, nebo z vás bude trenér na plný úvazek?
Zatím jsme s vedením domluveni, že přece jen po pětatřiceti letech nejde mávnout kouzelným proutkem a vykašlat se na to. Hlavně když jsem si tady měsíc hrubé přípravy také odběhal. Není to ve fázi, že bych se toho vzdal, ale vím, že to není ideální stav být hrající trenér. Pomaličku za ten půlrok pozici ze hřiště vyklidím a bude ze mě už vyloženě trenér. Prozatím ale budu na pozici hrajícího trenéra.

Máte v hlavě, co byste chtěl změnit do jarní části?
Pořád je na čem pracovat. Především bych chtěl změnit myšlení kluků, dostat z nich více vítězné typy. Víc ukecaný typy a celkově, aby se z nich stali takoví větší „hajzlíci“. Poznal jsem za ten půlrok, že tady jsou strašně hodní kluci, což nás stálo na podzim třeba devět bodů. Udělat ve hře třeba nějakou sviňárnu, ve fotbale rozhodují maličkosti. Aby šli více za výhrou.

Jaká je situace ohledně kádru? Přivedli jste několik nových hráčů…
Nějací noví kluci přišli. Jsou to hotoví hráči a jsou přímo do základu. Zbývá nám dořešit brankářskou dvojici.

Minulý týden jste absolvovali soustředění ve Vrchlabí. Co bylo náplní?
Byli jsme tam od pondělí do čtvrtka a bylo ještě kondiční. Jezdili jsme i na běžkách a kluci si ještě pořádně zamakali. Dva dny byly dvoufázové tréninky. Po návratu se hrubá část přehoupla do herních věcí. Bohužel nám tam odpadl zápas proti Boskovicím.

V době, když jste hrál první ligu, jste s kluby pravidelně létali na přípravu do teplých krajů. Kde všude jste byl?
Létali jsme do Turecka nebo do Španělska, určitě je to zpestření a lepší trénink než doma na umělce. I když klobouk dolů před umělkou, v dnešní době už kluci nevědí, co je škvára. Na druhou stranu, dneska málem nenajdete mladého hráče, co by neměl operované koleno. To za nás nebývalo. Škváru máme v kolenou i bocích zažranou, ale klouby na ní tolik netrpěly.

V čem se nejvíce od dob vašeho fotbalového mládí zimní příprava změnila?
Bylo jich už hodně, musím trochu zapátrat (smích). Každý trenér má svoje metody, ale už se tolik neběhá po lesích, jako se běhávalo dříve. To jsme v lednu opravdu viděli jen činky a pařezy v lese. Teď už je to zaměřené více na práci s míčem, všechno se zrychluje, celý ten proces prošel vývojem.

Jarní část zahájíte v sobotu 9. března doma proti Dvoru Králové. Bude to zápas, ve kterém budete mít další šanci na první výhru za tři body v domácím prostředí…
Všem fanouškům bych chtěl vzkázat, ať se přijdou podívat, jestli schválně uvidí první domácí výhru za tři body. Hlavně ať přijdou kluky povzbudit. Kluci to hrají pro zábavu, pro některé to může být i odrazový můstek pro větší kariéru. Mohli by se přijít podívat a fandit. Neradit, ale fandit.