Kvalita vzduchu v domácnostech se za poslední roky zhoršila, mluví se dokonce o „syndromu nemocných budov“. Dokonale izolované stavby zapříčiňují menší cirkulaci vzduchu a udržují vevnitř mnoho znečišťujících a škodlivých látek. Do vzduchu se dostává spousta škodlivých látek, jako je například formaldehyd z nábytku, čalounění, syntetických stavebních materiálů a čisticích prostředků. Znečištění vnitřního ovzduší může být také způsobeno pylem, bakteriemi a plísněmi.

Nedostatek větrání pak přispívá k vysoké koncentraci toxických látek, jejichž dýchání našemu organismu rozhodně neprospívá a vede třeba k bolestem hlavy, závratím, nevolnosti a podráždění očí, uší a nosu.

Jak na pokojovky:

| Video: Youtube

Pokojovky zvládnou i škodlivé látky

Jistě pro vás není žádnou novinkou, že při čištění vzduchu vašeho domova pomáhají rostliny. O pokojovkách se říká, že jsou zelenými plícemi obydlí, a nejde o laciné přehánění. Kromě toho, že vyrábějí kyslík prostřednictvím fotosyntézy, některé druhy rostlin, především dračinec, břečťan nebo zelenec, odbourávají formaldehyd či trichloretylen, které se používají při výrobě nábytku či koberců.

Amoniak patří k nebezpečným látkám, které se vyskytují v naší blízkosti. Je obsažen například v osvěžovačích vzduchu, voscích na podlahu a čističích na grily, trouby, skla, porcelán a nerezavějící ocel. Absorbovat ho dokáže toulitka, která si poradí si také s formaldehydem, toluenen či xylenem.

Jiné si poradí s výpary z ředidel, laků, čisticích prostředků, plastů i těžkých kovů. Spodní strana listů často obsahuje desítky, stovky, někdy i tisíce průduchů. Ty do sebe nasají obrovské množství organických látek, které rozloží a dále použijí nebo uloží ve svých rostlinných pletivech.

close Zelenec. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Zelenec pomáhat zlepšovat vzduch a je krásný i na pohled.

Speciální enzymy v listech rostlin přeměňují jedy ze vzduchu v místnosti na nezávadné sloučeniny, jako například aminokyseliny a cukr. Některé průzkumy tvrdí, že pořízením těch správných přírodních „čističek“ lze snížit obsah škodlivin ve vzduchu v místnosti až o polovinu i víc. V létě rostliny také nepatrně snižují teplotu v místnosti, působí tedy i jako přírodní klimatizace. Nadto dokážou zelené krásky tlumit hluk – nejlépe se v této funkci osvědčí, pokud mají stanoviště u stěn nebo v rozích. Ideální je kombinace druhů s velkými listy a hustým listovím.

Aby mohly pokojové rostliny plně rozvinout svůj detoxikační účinek, je zásadní vybrat si ty pravé. Zelené krásky a místnost si musejí vyhovovat svými parametry. Pokojovky, které například vyžadují hodně světla, budou nejlépe filtrovat vzduch, pokud je umístíte k oknu. K tomu zohledněte jejich požadavky na teplotu, spotřebu vody a hodnotu pH v substrátu. Protože platí, že čím větší a vitálnější rostliny jsou, tím lépe vzduch v místnosti zvlhčují a obnovují.

Zelená pokojovka do každé místnosti

Aby vaše zelené čističky vzduchu prospívaly sobě i vám, vyberte ty správné do ložnice, koupelny či obývacího pokoje. Začněme kuchyní. Platí, že čím menší prostor, tím by měl být výběr pokojovky pečlivější.

V kuchyni bude muset zvládnout časté střídání teplot a vlhkosti, listům nesvědčí ani mastný film pocházející z vaření. Pěstovat v kuchyni můžete odolné a nenáročné rostliny, především odolný zelenec, toulitku, břečťan, tenuru, šplhavnici, převislý starček, gloxinii či pepřinec. Pokud máte pro přípravu pokrmů větší prostor, omezovat se při výběru zelených krásek tolik nemusíte, ale pro teplomilné choulostivé orchideje nebo kapradiny s jemnými listy vyberte jiný pokoj. Z kvetoucích pokojovek můžete dát do kuchyně třeba africké fialky nebo ozdobné papričky.

Pepřinec s "růžky":

Pro pěstování v obývacím pokoji či pracovně se hodí fíkus, zelenec i dracéna. Všechny tyhle zelené krásky posouží jako ideální zvlhčovače vzduchu a poradí se škodlivinami ve vzduchu.


Nahrává se anketa ...

Kvalitní vzduch s dostatkem kyslíku, přiměřená vlhkost vzduchu a málo škodlivin podporují kvalitní spánek. Většina rostlin přeměňuje kysličník uhličitý jen přes den a v noci do sebe kořeny opět vstřebávají kyslík, proto se objevují doporučení nedávat pokojovky do ložnice. Podíl kyslíku, který rostliny v noci „vydýchají“, je však ve srovnání s tím, co vyprodukují přes den, velmi nepatrný. Navíc tchynin jazyk, aloe nebo bromélie produkují kyslík i v noci. Z hlediska čištění vzduchu jsou vhodné třeba palmy i břečťany.

Do koupelny se hodí rostliny, které mají rády vlhko. Půjde především o kapradiny, oblíbený je ledviník, lopatkovec nebo třeba aglaonema. Podmínkou je samozřejmě okno a přívod denního světla.